Jak namówić męża na badanie nasienia?

2015-11-13 17:47 Anna Kuliberda
Badanie nasienia
Autor: thinkstockphotos.com Badanie nasienia pozwala wykryć niepłodność u mężczyzn.

Badanie nasienia to najważniejsze badanie mające na celu wykrycie przyczyny niepłodności u mężczyzn. Niestety, nie każdy mężczyzna chce poddać się takiej diagnostyce, uznając badanie za zbyt krępujące. Jakich argumentów warto użyć, by panowie porzucili swoje uprzedzenia w tej kwestii?

Badanie nasienia polega na pobraniu od mężczyzny próbki spermy i poddania jej ocenie laboratoryjnej. Nasienie sprawdzane jest pod kątem jakości, a także ilości i szybkości plemników. Najtrudniejszą rzeczą dla mężczyzn jest oddanie spermy do badania, bo muszą zrobić to niemal na zawołanie, na dodatek zwykle w warunkach szpitalnych. Mężczyzna poprzez masturbację doprowadza się do wytrysku i w ten sposób pozyskuje próbkę nasienia, którą oddaje do badania.

Czytaj także: >> Jakość nasienia: co ją obniża i w jaki sposób można ją poprawić? >>

Dlaczego mężczyźni nie chcą poddawać się badaniu nasienia?

Opieranie się badaniu może wynikać z dwóch rzeczy. Dla mężczyzny poddawanie się takiemu badaniu jest trochę jak zakwestionowanie jego męskości – uwłaczające. Często panowie boją się po prostu diagnozy, która mogłaby obnażyć ich niedoskonałości. Mężczyźnie trudno zaakceptować fakt, że jego nasienie jest zbyt słabe i niezdolne do zapłodnienia, dlatego woli wierzyć, że przyczyna niepłodności nie leży po jego stronie. Inną kwestią jest skrępowanie i brak intymności. Warunki, w jakich należy pozyskać próbkę spermy są odległe od sytuacji intymnej i sprowadzają się do technicznego zadania. Trudno oczekiwać, by masturbacja w szpitalu nastrajała kogokolwiek entuzjastycznie.

Czytaj także: >> Dawcy nasienia: 5 rzeczy, których o nich nie wiedziałaś >>

Jak namówić męża na badanie nasienia?

Jeśli mężczyzna musi poddać się badaniu a mimo to, wynajduje tysiąc wymówek, by go uniknąć, warto użyć poniższych argumentów w dyskusji.

1.    Niepłodność to częsta przypadłość i znak czasów. Czasem bywa przejściowa i istnieje wiele sposobów, by temu zaradzić. Diagnostyka nasienia daje szansę na odnalezienie rozwiązania braku płodności u mężczyzny i jest pierwszym podstawowym i czasem kluczowym krokiem w drodze ku rodzicielstwu. Oddalanie w czasie tego badania powoduje oddalanie od siebie wizji rodzicielstwa. Może nasilać niepotrzebny stres i napięcie między partnerami. Warto wiedzieć, że wraz z upływem czasu, szanse na wyleczenie niepłodności maleją, przy czym leczenie niepłodności może trwać kolejne lata, więc nie warto tego opóźniać. Brak badania nasienia często wstrzymuje całą diagnostykę niepłodności i nie pozwala na leczenie.

2.    Badanie jest krótkie, bezbolesne, proste i nie ma wpływu na zdrowie. Każda placówka medyczna, w której wykonuje się badanie spermy dba o to, by mężczyzna miał jak największy komfort i nie poniósł żadnego uszczerbku na swoim zdrowiu psychicznym. Wyjątkowo wrażliwi mężczyźni pobrania spermy mogą dokonać w domu i następnie niezwłocznie dostarczyć ją do laboratorium. W ich imieniu nasienie może przekazać nawet partnerka, jeśli jest to dla nich zbyt krępujące.

Czytaj także: >> Co o badaniach nasienia piszą mamy na forum Mjakmama24.pl? >>

3.    Wynik badania nie jest żadnym wyznacznikiem męskości. Wsparcie partnera w tej niełatwej dla niego chwili jest najważniejsze. Mężczyzna powinien mieć pewność, że ewentualny niekorzystny wynik badania nie będzie mieć wpływu na relację damsko-męską i nie zostanie użyty jako argument przeciw niemu.

4.    Jeśli mężczyzna czuje się skrępowany obecnością w laboratorium innych, postronnych osób i boi się ich reakcji (wytykania palcami, dziwnych uśmiechów) warto mu uświadomić, że pacjentami takiego laboratorium są osoby z podobnymi problemami, więc oni sami często muszą walczyć z takim uprzedzeniem. Podobnie jest z obecnością personelu. Przecież on też ma duże doświadczenie w tej kwestii i dla niego przyjmowanie próbek nasienia czy badanie go jest rutyną.

5.    Kobiety muszą poddawać się bardziej intymnym i krępującym badaniom. Zwykła wizyta u ginekologa nie należy do komfortowych a przecież panie muszą odbywać je regularnie, bez względu na to, czy mają na to ochotę. Ponadto to kobiety zachodzą później w ciążę, znoszą jej uciążliwości a na końcu to na nich spoczywa ogromny trud i bolesność porodu. Czymże wobec takich poświęceń jest bezbolesne  i jednorazowe badanie nasienia u mężczyzny?Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE