Jak namówić męża na badanie nasienia?

2021-04-06 16:21

Badanie nasienia to najważniejsze badanie mające na celu wykrycie przyczyny niepłodności u mężczyzn. Niestety, nie każdy mężczyzna chce poddać się takiej diagnostyce, uznając badanie za zbyt krępujące. Jakich argumentów warto użyć, by mąż porzucił swoje uprzedzenia w tej kwestii?

Badanie nasienia
Autor: thinkstockphotos.com Badanie nasienia pozwala wykryć niepłodność u mężczyzn.

Badanie nasienia polega na pobraniu od mężczyzny próbki spermy i poddania jej ocenie laboratoryjnej. Nasienie sprawdzane jest pod kątem jakości, a także ilości i szybkości plemników. Najtrudniejszą rzeczą dla mężczyzn jest oddanie spermy do badania, bo muszą zrobić to niemal na zawołanie, na dodatek zwykle w warunkach szpitalnych. Mężczyzna poprzez masturbację doprowadza się do wytrysku i w ten sposób pozyskuje próbkę nasienia, którą oddaje do badania.

Spis treści

  1. Dlaczego mężczyźni nie chcą poddawać się badaniu nasienia?
  2. Jak namówić męża na badanie nasienia? 5 argumentów

Dlaczego mężczyźni nie chcą poddawać się badaniu nasienia?

Opieranie się badaniu może wynikać z dwóch rzeczy. Dla mężczyzny poddawanie się takiemu badaniu jest trochę jak zakwestionowanie jego męskości – uwłaczające. Często panowie boją się po prostu diagnozy, która mogłaby obnażyć ich niedoskonałości. Mężczyźnie trudno zaakceptować fakt, że jego nasienie jest zbyt słabe i niezdolne do zapłodnienia, dlatego woli wierzyć, że przyczyna niepłodności nie leży po jego stronie.

Inną kwestią jest skrępowanie i brak intymności. Warunki, w jakich należy pozyskać próbkę spermy są odległe od sytuacji intymnej i sprowadzają się do technicznego zadania. Trudno oczekiwać, by masturbacja w szpitalu lub klinice leczenia niepłodności nastrajała kogokolwiek entuzjastycznie.

Polecamy: Choroby jąder a bezpłodność u mężczyzn: skręt jądra, rak, zwapnienia

Leczenie męskiej niepłodności

Jak namówić męża na badanie nasienia? 5 argumentów

Jeśli mężczyzna musi poddać się badaniu a mimo to, wynajduje tysiąc wymówek, by go uniknąć, warto użyć poniższych argumentów w dyskusji.

  1. Niepłodność to częsta przypadłość i znak czasów. Czasem bywa przejściowa i istnieje wiele sposobów, by temu zaradzić. Diagnostyka nasienia daje szansę na odnalezienie rozwiązania braku płodności u mężczyzny i jest pierwszym podstawowym i czasem kluczowym krokiem w drodze ku rodzicielstwu. Oddalanie w czasie tego badania powoduje oddalanie od siebie wizji rodzicielstwa. Może nasilać niepotrzebny stres i napięcie między partnerami. Warto wiedzieć, że wraz z upływem czasu, szanse na wyleczenie niepłodności maleją, przy czym leczenie niepłodności może trwać kolejne lata, więc nie warto tego opóźniać. Brak badania nasienia często wstrzymuje całą diagnostykę niepłodności i nie pozwala na leczenie.
  2. Badanie jest krótkie, bezbolesne, proste i nie ma wpływu na zdrowie. Każda placówka medyczna, w której wykonuje się badanie spermy dba o to, by mężczyzna miał jak największy komfort i nie poniósł żadnego uszczerbku na swoim zdrowiu psychicznym. Wyjątkowo wrażliwi mężczyźni pobrania spermy mogą dokonać w domu i następnie niezwłocznie dostarczyć ją do laboratorium. W ich imieniu nasienie może przekazać nawet partnerka, jeśli jest to dla nich zbyt krępujące.
  3. Wynik badania nie jest wyznacznikiem męskości. Wsparcie partnera w tej niełatwej dla niego chwili jest najważniejsze. Mężczyzna powinien mieć pewność, że ewentualny niekorzystny wynik badania nie będzie mieć wpływu na relację damsko-męską i nie zostanie użyty jako argument przeciw niemu.
  4. Jeśli mężczyzna czuje się skrępowany obecnością w laboratorium innych, postronnych osób i boi się ich reakcji (wytykania palcami, dziwnych uśmiechów) warto mu uświadomić, że pacjentami takiego laboratorium są osoby z podobnymi problemami, więc oni sami często muszą walczyć z takim uprzedzeniem. Podobnie jest z obecnością personelu. Przecież on też ma duże doświadczenie w tej kwestii i dla niego przyjmowanie próbek nasienia czy badanie go jest rutyną.
  5. Kobiety muszą poddawać się bardziej intymnym i krępującym badaniom. Zwykła wizyta u ginekologa nie należy do komfortowych a przecież panie muszą odbywać je regularnie, bez względu na to, czy mają na to ochotę. Ponadto to kobiety zachodzą później w ciążę, znoszą jej uciążliwości a na końcu to na nich spoczywa ogromny trud i bolesność porodu. Czymże wobec takich poświęceń jest bezbolesne  i jednorazowe badanie nasienia u mężczyzny?

Polecamy: Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Najczęstsze przyczyny niepłodności

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza