Czy test ciążowy może się mylić? Błędny wynik testu ciążowego

2020-09-16 14:45 Agata Nowicka
Czy test ciążowy może się mylić? Błędny wynik testu ciążowego
Autor: Getty Images

Zastanawiasz się, czy test ciążowy może się mylić? Test to szybki sposób, aby potwierdzić, czy doszło do zapłodnienia. Testy ciążowe są wiarygodne, ale czasem mogą wprowadzać w błąd. Kiedy wynik testu ciążowego może być błędny?

Obserwujesz u siebie objawy ciąży? Starasz się o dziecko i chciałabyś jak najszybciej potwierdzić, że doszło do zapłodnienia? Sięgnij po test ciążowy – używa się go szybko i łatwo. Warto jednak wiedzieć, w jakich sytuacjach wynik testu ciążowego może być błędny.

Bardzo blada kreska na teście ciążowym. Posłuchaj, jak odczytać wynik testu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Kiedy wynik testu ciążowego może być błędny?

Wiarygodność testów ciążowych jest oceniana na 95-99 proc. Jednak test ciążowy może się mylić, gdy:

  • Test ciążowy jest przeterminowany
  • Test ciążowy został wykonany zbyt wcześnie (powinno się go robić po terminie spodziewanej miesiączki, a najwcześniej 8 dni po domniemanym zapłodnieniu. Test ciążowy wykonany tuż po owulacji może dać fałszywy wynik pozytywny z powodu hormonu podobnego do hCG – hormonu ciążowego)
  • Przyjmujesz zastrzyki hormonalne po zapłodnieniu in vitro (hormony z zastrzyków są podobne do hCG, więc wynik może być pozytywny mimo braku ciąży)
  • Przyjmujesz leki antydepresyjne (test może wykazać ciążę mimo jej braku)
  • Cierpisz na chorobę tarczycy lub nerek (test może wyjść fałszywie pozytywny)
  • Jesteś w okresie okołomenopauzalnym (test może wyjść błędnie pozytywny)

www.dlarodzinki.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE