Czy test ciążowy może się mylić? Błędny wynik testu ciążowego

2020-09-16 14:45 Agata Nowicka
Czy test ciążowy może się mylić? Błędny wynik testu ciążowego
Autor: Getty Images

Zastanawiasz się, czy test ciążowy może się mylić? Test to szybki sposób, aby potwierdzić, czy doszło do zapłodnienia. Testy ciążowe są wiarygodne, ale czasem mogą wprowadzać w błąd. Kiedy wynik testu ciążowego może być błędny?

Obserwujesz u siebie objawy ciąży? Starasz się o dziecko i chciałabyś jak najszybciej potwierdzić, że doszło do zapłodnienia? Sięgnij po test ciążowy – używa się go szybko i łatwo. Warto jednak wiedzieć, w jakich sytuacjach wynik testu ciążowego może być błędny.

Bardzo blada kreska na teście ciążowym. Posłuchaj, jak odczytać wynik testu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Kiedy wynik testu ciążowego może być błędny?

Wiarygodność testów ciążowych jest oceniana na 95-99 proc. Jednak test ciążowy może się mylić, gdy:

  • Test ciążowy jest przeterminowany
  • Test ciążowy został wykonany zbyt wcześnie (powinno się go robić po terminie spodziewanej miesiączki, a najwcześniej 8 dni po domniemanym zapłodnieniu. Test ciążowy wykonany tuż po owulacji może dać fałszywy wynik pozytywny z powodu hormonu podobnego do hCG – hormonu ciążowego)
  • Przyjmujesz zastrzyki hormonalne po zapłodnieniu in vitro (hormony z zastrzyków są podobne do hCG, więc wynik może być pozytywny mimo braku ciąży)
  • Przyjmujesz leki antydepresyjne (test może wykazać ciążę mimo jej braku)
  • Cierpisz na chorobę tarczycy lub nerek (test może wyjść fałszywie pozytywny)
  • Jesteś w okresie okołomenopauzalnym (test może wyjść błędnie pozytywny)

www.dlarodzinki.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE