Czy test ciążowy może się mylić? Ile testów zrobić, by mieć pewność?

2022-01-17 10:20

Zastanawiasz się, czy test ciążowy może się mylić? Test to szybki sposób, aby potwierdzić, czy doszło do zapłodnienia. Testy ciążowe są wiarygodne, ale czasem mogą wprowadzać w błąd. Kiedy wynik testu ciążowego może być błędny? Ile testów zrobić, by mieć pewność, że jesteś w ciąży?

Czy test ciążowy może się mylić?
Autor: Getty images Ile testów zrobić, by mieć pewność?

Obserwujesz u siebie objawy ciąży? Starasz się o dziecko i chciałabyś jak najszybciej potwierdzić, że doszło do zapłodnienia? Sięgnij po test ciążowy – używa się go szybko i łatwo. Warto jednak wiedzieć, w jakich sytuacjach wynik testu ciążowego może być błędny. Sprawdź też, ile testów wykonać, aby być pewną ich wyniku.

Spis treści

 1. Kiedy wynik testu ciążowego może być błędny?
 2. Jaka jest wiarogodność testów?
 3. Ile testów zrobić, żeby być pewną wyniku?
Kiedy zrobić test ciążowy?

Kiedy wynik testu ciążowego może być błędny?

Wiarygodność testów ciążowych jest oceniana na 95-99 proc. Jednak test ciążowy może się mylić.

Fałszywy wynik ujemny testu może być wtedy, gdy:

 • Test ciążowy jest przeterminowany
 • Test ciążowy został wykonany zbyt wcześnie (powinno się go robić po terminie spodziewanej miesiączki, a najwcześniej 8 dni po domniemanym zapłodnieniu.
 • Przed wykonaniem testu piłaś bardzo duże ilości płynów, wiec twój mocz jest nienaturalnie rozcieńczony (najlepiej robić test z moczu porannego).

Fałszywy wynik dodatni testu może być wtedy, gdy:

 • Test ciążowy został wykonany tuż po owulacji (może dać fałszywy wynik pozytywny z powodu hormonu podobnego do hCG – hormonu ciążowego
 • Przyjmujesz zastrzyki hormonalne po zapłodnieniu in vitro (hormony z zastrzyków są podobne do hCG, więc wynik może być pozytywny mimo braku ciąży)
 • Przyjmujesz leki antydepresyjne
 • Cierpisz na chorobę tarczycy lub nerek
 • Jesteś w okresie okołomenopauzalnym

Jaka jest wiarogodność testów?

Wiarygodność testów ciążowych zależy od ich czułości. Obecnie w sklepach można kupić testy określające swoją wiarygodność na 95 do 99 procent. Dlatego wybierając test, zwróć uwagę co napisano w ulotce i wybierz ten najbardziej czuły.

Ile testów zrobić, żeby być pewną wyniku?

Jak już pisaliśmy wiarygodność testów jest bardzo wysoka i sięga 99 proc. Jeśli twój test pokazał wynik pozytywny, a ty jednak boisz się, że jesteś w tym jednym procencie, możesz zrobić drugi . Ale nie od razu: wykonanie kilku testów jeden po drugim nie ma sensu, lepiej poczekać 2- 3 dni. Wtedy poziom hormonu beta hCG może się zmienić.

Jeśli i to cię nie uspokoi i będziesz chciała mieć całkowitą pewność co do wyniku, zgłoś się do lekarza i poproś o wykonanie testu z krwi, który się nie myli.

www.dlarodzinki.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza