Metoda objawowo-termiczna: na czym polega i czy zwiększa szansę na ciążę?

2015-02-26 10:05

Metoda objawowo-termiczna to jedna z najpewniejszych metod naturalnego planowania rodziny. Na czym ona polega? Istnieje wiele sposobów naturalnego planowania ciąży. Różnią się one między sobą przede wszystkim skutecznością.

Metoda objawowo-termiczna
Autor: thinkstockphotos.com Metoda objawowo-termiczna polega na pomiarach temperatury i obserwacji śluzu szyjkowego.

Spis treści

  1. Na czym polega metoda objawowo-termiczna?
  2. Czy metoda objawowo-termiczna zwiększa szansę na ciążę?

Metoda objawowo-termiczna to metoda naturalna planowania ciąży. Metody naturalne to metody ściśle związane z obserwacją zmian zachodzących w ciele kobiety podczas całego cyklu, ponadto można je stosować w warunkach domowych. Kontrolowanie poszczególnych czynników pozwala wyznaczyć w kobiecym cyklu dni płodne, w których poczęcie jest najbardziej prawdopodobne oraz dni niepłodne, obarczone najmniejszym ryzykiem poczęcia. Choć metody naturalne nie są gwarantem antykoncepcji, z pewnością sprzyjają zajściu w ciążę, wyznaczając termin, gdy jest to najbardziej prawdopodobne.

Najpopularniejsze metody takie jak: metoda kalendarzykowa czy termiczna to najmniej skuteczne wśród tych naturalnych, dlatego, że opierają się na kontroli tylko jednego czynnika.  O wiele skuteczniejsza jest zatem metoda, która bierze pod uwagę kilka zmian zachodzących w ciele kobiety i pozwala wyciągać bardziej dokładne wnioski. Taką właśnie metodą jest metoda objawowo-termiczna.

>> Dni płodne: czym się charakteryzują?

Na czym polega metoda objawowo-termiczna?

Metoda objawowo-termiczna opiera się na obserwacji kilku procesów zachodzących w ciele kobiety. Zwykle są to  takie czynniki jak temperatura ciała, rodzaj śluzu szyjkowego, zmiana szyjki macicy oraz dolegliwości bólowe. Kontrolowanie dwóch-trzech czynników z tych podanych pozwala z większym prawdopodobieństwem oszacować czas najbardziej dogodny dla poczęcia.

  • Metoda objawowo-termiczna: pomiar temperatury

By pomiar był wiarygodny, musi być przeprowadzany codziennie rano, przed wstaniem z łóżka i najlepiej przy pomocy bardzo dokładnego termometru (np. owulacyjnego), gdyż zmiany temperatury w cyklu są bardzo nieznaczne i łatwo ich nie wychwycić. Najlepiej jest mierzyć temperaturę w jamie ustnej, w odbycie lub pochwie, gdy czujnik może bezpośrednio dotykać błon śluzowych. Z mierzonych temperatur powinien powstawać wykres – interpretowany zgodnie z wybranym modelem np. Rötzera.

>> Kalkulator dni płodnych: oblicz, kiedy masz dni płodne

  • Metoda objawowo-termiczna: obserwacja śluzu szyjkowego

Polega na rozróżnianiu śluzu płodnego od niepłodnego. Ten pierwszy - estrogenny ma rzadką konsystencję, jest przejrzysty, przezroczysty, śliski, sprawia wrażenie dobrego nawilżenia pochwy. Ten drugi – gestagenny – jest mętny, gęsty, lepki, ciągnący się, zabarwiony na biało lub żółto – gdy występuje, można odczuwać suchość pochwy. Jeśli kobieta nie ma pewności, dla ułatwienia można skorzystać z tzw. testera płodności, który pomoże określić jej rodzaj śluzu.

  • Metoda objawowo-termiczna: zmiany na szyjce

Ten trzeci czynnik jest najtrudniejszy do obserwacji i wymaga wprawy. Polega na samodzielnym sprawdzaniu szyjki poprzez wprowadzenie palców do pochwy. W ten sposób można określić położenie szyjki, jej twardość czy stopień rozwarcia. W fazie niepłodności szyjka jest twarda i zamknięta. Im bliżej dni płodnych tym szyjka bardziej miękka i luźniejsza.

  • Metoda objawowo-termiczna:  dodatkowe objawy

U niektórych kobiet owulacja wiąże się z mniejszym lub większym bólem owulacyjnym przypominającym kłucie. Czasem oznaką owulacji może być również bolesność piersi, zmiany skórne albo pogorszone samopoczucie. Wszystkie te czynniki można zaobserwować, gdy kobieta dobrze wsłuchuje się w swoje ciało. Pomaga to w jeszcze dokładniejszym określeniu płodności.

>> Test owulacyjny: zobacz na czym polega

Czy metoda objawowo-termiczna zwiększa szansę na ciążę?

Każda metoda pozwalająca na dokładne określenie płodnego okresu w cyklu kobiety sprzyja planowaniu ciąży. Metoda objawowo-termiczna, z racji tego, że opiera się na wielu obserwacjach i analizach kilku czynników towarzyszącym cyklom, daje większe prawdopodobieństwo kontrolowanego poczęcia. Ograniczenie zbliżeń do najbardziej płodnych dni daje dużą szansę na upragnioną ciążę i to bez ingerowania w kobiecy cykl z zewnątrz. Choć naturalne metody nie są stuprocentowe, można zwiększyć ich skuteczność poprzez korzystanie z dodatkowych udogodnień określających dni płodne np. testów owulacyjnych czy komputerów cyklu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza