Komputer płodności: jak działa i czy warto korzystać?

2015-02-26 11:34

Komputer płodności to jedna z najbardziej innowacyjnych technologicznie metod planowania ciąży. Urządzenie wspiera naturalną metodę antykoncepcji, nie ingeruje w organizm, a ponadto w przeciwieństwie do metody kalendarzykowej – jego skuteczność jest prawie stuprocentowa. Czy rzeczywiście komputer cyklu to antykoncepcja bez wad?

kalendarz ciąży
Autor: Getty images W 17 tygodniu ciąży twoje maleństwo odczuwa już emocje – razem z tobą cieszy się lub smuci.

Spis treści

  1. Jak szybko zajść w ciążę? WIDEO
  2. Dla kogo jest komputer cyklu?
  3. Komputer cyklu: czy warto korzystać?

Komputer płodności to urządzenie mniej więcej wielkości odtwarzacza płyt CD, choć na rynku istnieją również wersje mniejsze (kieszonkowe). Sposób działania komputera cyklu opiera się głównie na analizie temperatury ciała kobiety. Kobieta co rano, zanim wstanie z łóżka musi zmierzyć sobie temperaturę pod językiem przy pomocy specjalnego, niezwykle czujnego sensora zintegrowanego z urządzeniem. Komputer zapisuje pomiar i przy pomocy danych wprowadzanych codziennie tworzy dokładny przebieg kobiecego cyklu. Choć urządzenie jest wiarygodne od pierwszego pomiaru, najwyższą dokładność swoich obliczeń uzyskuje po 2-3 cyklach.

>> Czy korzystanie z testerów dni płodnych ma sens?

Wiarygodność tej metody jest bardzo duża, wynosi 99,3 według indeksu Pearla. To podobny wynik do tego, jaki charakteryzuje spiralę hormonalną czy plaster antykoncepcyjny. Z pewnością na skuteczność urządzenia wpływa fakt, że każdy komputerek cyklu ma wgraną bazę około miliona cykli rozrodczych kobiet z całego świata, co pozwala mu na tworzenie dokładniejszych analiz. Wiarygodność nie spada nawet, gdy kobieta jest chora czy ma nieregularne cykle.Efektem codziennych pomiarów komputera są świecące się na urządzeniu kolorowe diody, które wskazują, czy dany dzień jest dniem płodnym czy też nie. Zielone diody sygnalizują dni niepłodne, czerwone dni płodne. Jeśli komputer płodności nie jest pewny prognozy, świecą się diody pomarańczowe. Komputer pełni funkcję bazy danych – tworzy statystyki z uzyskanych wartości, istnieje nawet możliwość wydruku tych statystyk, co może okazać się przydatne np. w trakcie wizyty u ginekologa.

>> Kalkulator dni płodnych: zobacz, jak obliczyć dni płodne

Jak szybko zajść w ciążę? WIDEO

Sprawdź, jak szybko zajść w ciążę

Dla kogo jest komputer cyklu?

Komputer płodności to przede wszystkim idealne rozwiązanie dla tych par, które nie chcą lub nie mogą stosować środków antykoncepcyjnych z różnych względów. Dzięki stosowaniu komputera, nie tylko nie zakłóca się naturalnego cyklu, ale z  tą metodą nie wiążą się również dylematy natury moralnej. To dobra metoda dla kobiet, które nie mogą przyjmować tabletek antykoncepcyjnych. Ponieważ urządzenie pozwala z ogromną dokładnością wskazać dni płodne, jest to nie tylko forma antykoncepcji, ale również planowania poczęcia.

>> Jak szybko zajść w ciążę. Wskazówki dla par starających sie o dziecko.

Dużym atutem urządzenia jest to, że działa nawet w przypadku nieregularnych miesiączek, jest zatem pewniejszą metodą planowania poczęcia niż tzw. kalendarzykKomputer cyklu to metoda polecana osobom w trwałych związkach – ze względu na brak ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Nie jest więc dobrym sposobem antykoncepcji dla osób uprawiających seks bez zobowiązań.

Choć wszystkie komputerki cyklu opierają się na tej samej metodzie, na rynku mamy dostępne trzy główne rodzaje tych urządzeń. Są to urządzenia Lady-Comp przeznaczone dla kobiet, które chcą uniknąć zajścia w ciążę, Baby-Comp  - dla kobiet planujacych poczęcie dziecka oraz Pearly – kieszonkowa wersja urządzenia (równie skuteczny, choć  mniejszy i  z uboższą wersją wyświetlacza).

>> Metoda objawowo-termiczna: na czym polega i czy zwiększa szansę na ciążę? >>

Komputer cyklu: czy warto korzystać?

Za korzystaniem z komputera cyklu do śledzenia owulacji przemawia wiele argumentów m. in. bezpieczeństwo stosowania, brak sztucznego zaburzania cyklu i ingerencji w pracę organów wewnętrznych, prostota obsługi i możliwość lepszego poznania własnego organizmu. Urządzenie otrzymało pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Wadą jest z pewnością to, że stosowanie komputera płodności choć chroni przed ciążą, nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Trudnością, dla niektórych nie do zaakceptowania może być również to, że opieranie się na tej metodzie zmusza nas do całkowitej abstynencji seksualnej w okresie płodnym, nie sprzyja więc spontanicznym zbliżeniom. Mimo wszystko, to jedna z tych metod planowania poczęcia, która ma najmniej wad – urządzenie może towarzyszyć nam przez wiele lat, dlatego i jego cena (od 1300 do 2000 zł) w odniesieniu do długiego terminu przydatności – nie wydaje się  zbyt wygórowana.

Kalkulator dni płodnych

Starasz się o dziecko? Kalkulator dni płodnych wskaże dni, w których masz największe szanse na zajście w ciążę.

Krok 1/2

Wybierz średnią długość cyklu:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza