Najbezpieczniejszy wiek na ciążę. Naukowcy przekonują: wtedy dzieci rodzą się najzdrowsze

2023-07-04 14:25

Kolejne badania i kolejne wyniki potwierdzają: z ciążą i staraniami o dziecko lepiej nie zwlekać. Naukowcy określili dokładny przedział wiekowy, w którym ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u dziecka jest najmniejsze.

Roześmiana kobieta na łóżku z testem w dłoniach
Autor: Getty images Najbezpieczniejszy wiek na ciążę. Naukowcy przekonują: wtedy dzieci są najzdrowsze

Kiedy najlepiej starać się o dziecko? Teorii jest wiele. Najczęściej brana pod uwagę jest kondycja kobiecego, ale i męskiego organizmu, które w kreślonym wieku przechodzą apogeum swojej płodności potrzebnej do wyprodukowania komórek lub plemników, oraz siły, niezbędnej do utrzymania i rozwoju płodu.

Spis treści

  1. Im później, tym gorzej
  2. Jaki jest najbezpieczniejszy wiek na dziecko?
  3. Kiedy ryzyko wad wzrasta?
  4. Dlaczego ryzyko wad rozwojowych wzrasta z wiekiem?
M jak mama: Źródła magnezu w diecie

Im później, tym gorzej

Wiadomo, że czas ten przypada raczej wcześniej niż później, przynajmniej w przypadku kobiet, które podczas każdej miesiączki tracą kolejne jajeczka z ogromnej rezerwy jajnikowej. Ale nie chodzi tylko o zdolność do poczęcia dziecka.

Wiadomo, że im bardziej zaawansowany wiek rodziców, tym większe ryzyko postania wad rozwojowych, co jest związane ze osłabioną naturalną eliminacją uszkodzonych zarodków. Choć brzmi to dość okrutnie, to jednak młody organizm kobiety wychwytuje nieprawidłowości genetyczne szybciej i łatwiej, a następnie usuwa je drogą samoistnego wczesnego poronienia. U starszych kobiet mechanizm ten pracuje gorzej, co pozwala zarodkom obciążonym wadami genetycznymi wzrastać. Dlatego ryzyko urodzenia dziecka np. z zespołem Downa u kobiety 20-letniej wynosi 1:1527, a u 35-letniej - aż 1: 356.

Naukowcy wyliczyli najlepszy wiek na zajście w ciążę. Zależy od tego, ile dzieci chcecie mieć

Jedno po drugim czy kilka lat odstępu? Kiedy jest czas na drugie dziecko?

Jaki jest najbezpieczniejszy wiek na dziecko?

Najnowsze badania opublikowane w International Journal of Obstetrics & Gynaecology przez naukowców z Uniwersytetu Semmelweisa w Budapeszcie nie tylko potwierdzają teorię, że im wcześniej kobieta zajdzie w ciążę, tym lepiej, ale dodatkowo zawierają konkretne liczby. W jakim wieku jest najbezpieczniej urodzić dziecko? Zdaniem węgierskich ekspertów między 23. a 32. rokiem życia. To właśnie w tym przedziale wiekowym ryzyko na powstanie wad wrodzonych u płodu jest najniższe.

Naukowcy wysnuli tę teorię na podstawie badań, jakie przeprowadzili w latach 1980-2009. Pod lupę wzięli wyniki medyczne 31 128 pacjentek z ciążami powikłanymi niechromosomalnymi zaburzeniami rozwojowymi i porównali je z danymi 2 808 345 urodzeń zarejestrowanych przez Główny Urząd Statystyczny na Węgrzech w tym samym okresie czasu.

Na tej podstawie ustalili, że najmniej anomalii niechromosomalnych (np. zaburzenia krążenia, wad ośrodkowego układu nerwowego, wad serca oraz rozszczep wargi i podniebienia), występuje między 23. a 32. rokiem życia, dlatego uznali ten wiek jako idealny na poród. 

Kiedy ryzyko wad wzrasta?

Zbadali również, jaki wiek sprzyja ryzyku wystąpienia wspomnianych wad wrodzonych. Podobnie jak w przypadku wad chromosomalnych (np. zespołu Downa), ryzyko wad wzrastało wraz z wiekiem - kobiety po 32. roku życia miały 15% więcej szans na urodzenie dziecka z wadami rozwojowymi. Dwukrotnie (o 100%) wzrosło ryzyko wad wrodzonych głowy, szyi, uszu i oczu, co było istotnie bardziej zauważalne w ciążach po 40. roku życia, a o 34% -wad wrodzonych układu moczowego.

Ryzyko wzrastało też o 20% u kobiet młodszych niż 22 lata - najczęściej były to wady rozwojowe ośrodkowego układu nerwowego płodu.

Spośród możliwych nieprawidłowości występujących w obu grupach wiekowych ryzyko wad serca było o 7% wyższe u płodów matek poniżej 22 lat i o 33% u matek powyżej 32 lat. Ryzyko rozwoju rozszczepu wargi i podniebienia wzrastał o 9% u dzieci młodych matek i o 45% u starszych.

Dlaczego ryzyko wad rozwojowych wzrasta z wiekiem?

Zdaniem badaczy, niegenetyczne wady mogą być skutkiem często czynników środowiskowych, takich jak palenie tytoniu, spożywanie narkotyków lub alkoholu, narażenie na chemikalia i zanieczyszczenie powietrza, pogorszenie mechanizmów naprawy DNA oraz starzenie się komórek jajowych i endometrium. W grupie kobiet poniżej 22 lat naukowcy wskazali fakt, że często nie są one przygotowane do ciąży.

Dlatego tak istotna jest profilaktyka, czyli np. przyjmowanie kwasu foliowego i witamin w okresie ciąży czy unikanie zagrożeń, takich jak używki czy zanieczyszczenia.

źródło: semmelweis.hu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza