To mało znana przyczyna niepłodności. Poziom AMH pokaże, jakie są twoje szanse na dziecko

2022-09-15 13:21

Słyszałaś o hormonie AMH? Pewnie nie, bo lekarze mówią o nim rzadko. Tymczasem poziom AMH może powiedzieć wiele na temat płodności kobiety. Warto go zbadać w przypadku, gdy starania o dziecko nie kończą się sukcesem, ale nie tylko wtedy.

test ciążowy
Autor: Getty Images

Badanie poziomu hormonu AMH to proste badanie z krwi, które może jednak powiedzieć bardzo wiele na temat płodności kobiety. Dlaczego tak rzadko jest wykonywane i czy rzeczywiście oznaczanie poziomu AMH może pomóc w leceniu niepłodności, wyjaśnia ekspert dr n. med. Marcin Mika, ginekolog-położnik krakowskiego Centrum Medycznego Superior.

Spis treści

  1. Co to jest hormon AMH?
  2. Co AMH mówi nam o płodności?
  3. Jakie są normy dla hormonu AMH?
  4. Badanie AMH - kiedy warto je zrobić?
Gadaj Zdrów: Poronienie dotyka co 10. kobiety, a wciąż jest tabu. "Nie ma empatii, nie ma wsparcia"

Co to jest hormon AMH?

Hormon AMH to substancja wytwarzana w pęcherzykach jajnikowych, czyli maleńkich woreczkach wypełnionych płynem, w których znajdują się komórki jajowe. Zanim wyjaśnimy zależność poziomu AMH na płodność kobiety musimy zacząć od wyjaśnienia pojęcia rezerwa jajnikowa.

Każda kobieta rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych - jest ich ok. 300-400 tys. Po uzyskaniu dojrzałości, co miesiąc jakaś ich liczba zaczyna rosnąć pod wpływem hormonów, ale w czasie owulacji uwalnia się tylko jedna z nich - reszta obumiera. To sprawia, że z cyklu na cykl, z roku na rok rezerwa jajnikowa zaczyna sie zmniejszać, zmniejszając automatycznie szansę na zapłodnienie.  

Ponieważ, jak wspomnieliśmy, każdy pęcherzyk wytwarza hormon AMH, dlatego jego poziom może wskazywać na liczbę jajeczek w rezerwie. Wyższe poziomy AMH oznaczają więcej komórek jajowych i wyższą rezerwę jajnikową, a niższe - mniej komórek i niższą rezerwę jajnikową.

Czytaj również: Badania na płodność - jakie badania wykonać, gdy nie można zajść w ciążę

Niewydolność jajników: przyczyny, objawy, ciąża

Co AMH mówi nam o płodności?

Badanie poziomu AMH może powiedzieć lekarzowi, jaka jest rezerwa jajnikowa pacjentki i ile ma czasu na zajście w ciążę. 

- Hormon AMH - antymüllerowski, o którym mowa, jest czynnikiem niezależnym, dającym lekarzowi możliwość jednoznacznej oceny, ile czasu zostało danej kobiecie na prokreację. Badanie jego poziomu powinno być wykonywane zawsze wtedy, kiedy para ma stwierdzony problem z zajściem w ciążę, bądź też kiedy u pacjentki podejrzewane jest przedwczesne wygasanie funkcji jajników. Ich niewydolność często może być związana z wczesnym występowaniem menopauzy w rodzinie – tłumaczy dr n. med. Marcin Mika.

- Niejednokrotnie w trakcie wywiadu z takimi kobietami okazuje się, że menopauza w ich rodzinach rzeczywiście pojawiała się zbyt wcześnie, już przed 40-tym rokiem życia. Jest to rodzaj zaburzenia, które może w następnych pokoleniach dotykać kolejnych kobiet – dodaje ginekolog CM Superior.

Jakie są normy dla hormonu AMH?

Poziomy AMH zależą od wieku kobiety. Wielkości, uznawane w polskich klinikach i laboratoriach za normę to:

  • 20 – 24 lata - 1,52 – 9,95 ng/ml
  • 25 – 29 lat - 1,20 – 9,05 ng/ml
  • 30 – 34 lata - 0,711 – 7,59 ng/ml
  • 35 – 39 lat -0,405 – 6,96 ng/ml
  • 40 – 44 lata - 0,059 – 4,44 ng/ml
  • 45 – 50 lat - 0,01 – 1,79 ng/ml

Wraz z wiekiem spada poziom AMH, gdy jednak tak sienie dzieje - nie jest to dobry znak - może świadczyć o zespole policystycznych jajników (PCOS).

Badanie AMH - kiedy warto je zrobić?

Dlaczego lekarze rzadko mówią o hormonie AMH? Część specjalistów uważa, że ocena poziomu AMH powinna być zlecana tylko pacjentkom, które nie mogą zajść w ciążę, inaczej jego wyniki mogą wprowadzić niepotrzebny niepokój. Spadki hormonu są bowiem naturalne w określonym wieku i nie zawsze oznaczają niemożność zajścia w ciążę. 

Nie zgadza się z tym nasz ekspert. Jak mówi dr n. med. Marcin Mika z Centrum Medycznego Superior, dawniej kobiety rozpoczynały starania o ciążę w wieku ok. dwudziestu lat i miały przed sobą średnio kilkanaście lat na zajście w ciążę. Obecnie ten czas jest krótszy, bo kobiety decydują sie na dziecko później. 

- Szybki, nieinwazyjny test poziomu AMH, o którym lekarze często zapominają, pomagałby w takiej sytuacji zaoszczędzić parze cenny czas. Nieprawidłowy poziom tego hormonu każdemu lekarzowi prowadzącemu daje od razu sygnał, że kobieta powinna zostać skierowana do specjalisty zajmującego się niepłodnością  – mówi ekspert. - W takich przypadkach, zwłaszcza, kiedy kobieta jest już po trzydziestym roku życia, po prostu szkoda tracić czasu. Może bowiem okazać się, że nagle po prostu go parze zabraknie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza