To mało znana przyczyna niepłodności. Poziom AMH pokaże, jakie są twoje szanse na dziecko

2022-09-15 13:21

Słyszałaś o hormonie AMH? Pewnie nie, bo lekarze mówią o nim rzadko. Tymczasem poziom AMH może powiedzieć wiele na temat płodności kobiety. Warto go zbadać w przypadku, gdy starania o dziecko nie kończą się sukcesem, ale nie tylko wtedy.

test ciążowy
Autor: Getty Images

Badanie poziomu hormonu AMH to proste badanie z krwi, które może jednak powiedzieć bardzo wiele na temat płodności kobiety. Dlaczego tak rzadko jest wykonywane i czy rzeczywiście oznaczanie poziomu AMH może pomóc w leceniu niepłodności, wyjaśnia ekspert dr n. med. Marcin Mika, ginekolog-położnik krakowskiego Centrum Medycznego Superior.

Spis treści

  1. Co to jest hormon AMH?
  2. Co AMH mówi nam o płodności?
  3. Jakie są normy dla hormonu AMH?
  4. Badanie AMH - kiedy warto je zrobić?
Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 6 Poronienie

Co to jest hormon AMH?

Hormon AMH to substancja wytwarzana w pęcherzykach jajnikowych, czyli maleńkich woreczkach wypełnionych płynem, w których znajdują się komórki jajowe. Zanim wyjaśnimy zależność poziomu AMH na płodność kobiety musimy zacząć od wyjaśnienia pojęcia rezerwa jajnikowa.

Każda kobieta rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych - jest ich ok. 300-400 tys. Po uzyskaniu dojrzałości, co miesiąc jakaś ich liczba zaczyna rosnąć pod wpływem hormonów, ale w czasie owulacji uwalnia się tylko jedna z nich - reszta obumiera. To sprawia, że z cyklu na cykl, z roku na rok rezerwa jajnikowa zaczyna sie zmniejszać, zmniejszając automatycznie szansę na zapłodnienie.  

Ponieważ, jak wspomnieliśmy, każdy pęcherzyk wytwarza hormon AMH, dlatego jego poziom może wskazywać na liczbę jajeczek w rezerwie. Wyższe poziomy AMH oznaczają więcej komórek jajowych i wyższą rezerwę jajnikową, a niższe - mniej komórek i niższą rezerwę jajnikową.

Czytaj również: Badania na płodność - jakie badania wykonać, gdy nie można zajść w ciążę

Niewydolność jajników: przyczyny, objawy, ciąża

Co AMH mówi nam o płodności?

Badanie poziomu AMH może powiedzieć lekarzowi, jaka jest rezerwa jajnikowa pacjentki i ile ma czasu na zajście w ciążę. 

- Hormon AMH - antymüllerowski, o którym mowa, jest czynnikiem niezależnym, dającym lekarzowi możliwość jednoznacznej oceny, ile czasu zostało danej kobiecie na prokreację. Badanie jego poziomu powinno być wykonywane zawsze wtedy, kiedy para ma stwierdzony problem z zajściem w ciążę, bądź też kiedy u pacjentki podejrzewane jest przedwczesne wygasanie funkcji jajników. Ich niewydolność często może być związana z wczesnym występowaniem menopauzy w rodzinie – tłumaczy dr n. med. Marcin Mika.

- Niejednokrotnie w trakcie wywiadu z takimi kobietami okazuje się, że menopauza w ich rodzinach rzeczywiście pojawiała się zbyt wcześnie, już przed 40-tym rokiem życia. Jest to rodzaj zaburzenia, które może w następnych pokoleniach dotykać kolejnych kobiet – dodaje ginekolog CM Superior.

Jakie są normy dla hormonu AMH?

Poziomy AMH zależą od wieku kobiety. Wielkości, uznawane w polskich klinikach i laboratoriach za normę to:

  • 20 – 24 lata - 1,52 – 9,95 ng/ml
  • 25 – 29 lat - 1,20 – 9,05 ng/ml
  • 30 – 34 lata - 0,711 – 7,59 ng/ml
  • 35 – 39 lat -0,405 – 6,96 ng/ml
  • 40 – 44 lata - 0,059 – 4,44 ng/ml
  • 45 – 50 lat - 0,01 – 1,79 ng/ml

Wraz z wiekiem spada poziom AMH, gdy jednak tak sienie dzieje - nie jest to dobry znak - może świadczyć o zespole policystycznych jajników (PCOS).

Badanie AMH - kiedy warto je zrobić?

Dlaczego lekarze rzadko mówią o hormonie AMH? Część specjalistów uważa, że ocena poziomu AMH powinna być zlecana tylko pacjentkom, które nie mogą zajść w ciążę, inaczej jego wyniki mogą wprowadzić niepotrzebny niepokój. Spadki hormonu są bowiem naturalne w określonym wieku i nie zawsze oznaczają niemożność zajścia w ciążę. 

Nie zgadza się z tym nasz ekspert. Jak mówi dr n. med. Marcin Mika z Centrum Medycznego Superior, dawniej kobiety rozpoczynały starania o ciążę w wieku ok. dwudziestu lat i miały przed sobą średnio kilkanaście lat na zajście w ciążę. Obecnie ten czas jest krótszy, bo kobiety decydują sie na dziecko później. 

- Szybki, nieinwazyjny test poziomu AMH, o którym lekarze często zapominają, pomagałby w takiej sytuacji zaoszczędzić parze cenny czas. Nieprawidłowy poziom tego hormonu każdemu lekarzowi prowadzącemu daje od razu sygnał, że kobieta powinna zostać skierowana do specjalisty zajmującego się niepłodnością  – mówi ekspert. - W takich przypadkach, zwłaszcza, kiedy kobieta jest już po trzydziestym roku życia, po prostu szkoda tracić czasu. Może bowiem okazać się, że nagle po prostu go parze zabraknie.