Najdziwniejsze testy ciążowe, które stosowały nasze babcie. Słyszałaś o nich?

2023-04-05 12:14

Dziwne sposoby wykrywania ciąży królowały przez wieki, bo test ciążowy taki jakim znamy go dziś, pojawił się dopiero pod koniec lat 80-tych. Sprawdź, jakie kontrowersyjne metody stosowały nasze babcie i ich babcie, aby dowiedzieć się, czy będą miały dziecko.

macierzyństwo babć
Autor: Getty Images

Jak potwierdzić ciążę? Kupić test ciążowy, pójść do ginekologa – teraz to jest proste. Od lat 80-tych XX wieku wygląda to mniej więcej tak samo, chociaż zwiększa się precyzja testu i to, jak wcześnie można wykryć ciążę. Ale nasze babcie i ich babcie nie miały tak łatwo. Aby wykryć ciążę stosowano dziwne i bardzo kontrowersyjne metody z użyciem zwierząt i roślin i wkładaniem je w różne miejsca.

Testy ciążowe. Dlaczego lepiej wykonywać te z surowicy krwi?
Faraon, starożytny Egipt
Autor: Tom Podmore on Unsplash

Najwcześniejsze dane na temat sposobów potwierdzania treści pochodzą z XIV wieku przed naszą erą. Na egipskim papirusie opisano, że kobiety, które chciały sprawdzić, czy są w ciąży, przez kilka dni siusiały na ziarna jęczmienia i pszenicy. Jeżeli kiełkowały ziarna jęczmienia – kobieta miała urodzić chłopca, jeżeli pszenicy – dziewczynkę, a jeśli nic nie kiełkowało – kobieta nie była w ciąży.

Co ciekawe, nowoczesne testy tej metody potwierdziły jej skuteczność w stwierdzaniu ciąży aż w 70%, być może odpowiadają za to estrogeny, ale wykrywanie płci dziecka nie było aż tak skuteczne.

Próbka moczu
Autor: Raghav Bhasin on Unsplash

W średniowiecznej Europie wiele chorób rozpoznawano na podstawie koloru, zapachu i konsystencji moczu. Mocz kobiety w ciąży opisywano jako „przejrzysty, jasnocytrynowy lub prawie biały, zamglony na powierzchni”. Smaku moczu nie podano, ale takie testy również przeprowadzano przy innych chorobach.

Kieliszki wina
Autor: Zan on Unsplash

Inną średniowieczną metodą wykrywania ciąży było mieszanie moczu potencjalnej ciężarnej z winem i obserwowanie efektów. Białka w moczu kobiety w ciąży rzeczywiście mogą reagować z alkoholem, ale nie wiadomo, czy metoda była rzeczywiście skuteczna.

Chcesz poznać więcej metod? Zobacz galerię poniżej i odetchnij, że tego już nie trzeba robić!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza