Test owulacyjny - jak działa test na płodność, czy pomaga zajść w ciążę?

2021-02-09 11:54

Test owulacyjny pomaga określić w przybliżeniu czas największej płodności kobiety i zaplanować moment zajścia w ciążę. Jak działa test na płodność? Czy podpowie nam kiedy jest owulacja i czy rzeczywiście pomaga wyliczyć gotowość organizmu kobiety do zapłodnienia, a tym samym zwiększyć jej szanse na zostanie mamą?

test owulacyjny
Autor: Getty images

Testy owulacyjne pomagają obliczyć ich dni płodne, czyli moment, kiedy szanse na poczęcie są największe. Określenie czasu owulacji jest szczególnie ważne dla pary starającej się o potomstwo, ponieważ pozwala ustalić czas współżycia najlepszy dla momentu poczęcia dziecka.

Jest to także sposób na określenie dni niepłodnych dla tych, którzy preferują naturalne metody antykoncepcji.

Spis treści:

  1. Jak działa test owulacyjny?
  2. Kiedy zrobić test owulacyjny?
  3. Rodzaje testów owulacyjnych
  4. Skuteczność testów owulacyjnych

Jak działa test owulacyjny?

Test owulacyjny pomaga określić w moczu stężenie hormonu luteinizującego (LH), wydzielanego przez przysadkę mózgową. Maksymalny poziom tego hormonu występuje tuż przed jajeczkowaniem.

Jego wzrost można zaobserwować na 24-36 godzin przed owulacją, dlatego za pomocą testu owulacyjnego można z dużym prawdopodobieństwem (już z 1-2 dniowym wyprzedzeniem) ustalić moment owulacji, czyli czas, kiedy kobieta jest płodna.

Przeczytaj także: DNI PŁODNE i owulacja, czyli jak obliczyć swoją płodność

Śluz płodny i niepłodny - obserwacja śluzu, metoda Billingsów

Kalendarz owulacyjny: kiedy jest owulacja?

Kiedy zrobić test owulacyjny?

Testy owulacyjne wykonuje się z moczu, podobnie jak testy ciążowe. Pojawiły się także na rynku testy owulacyjne, które wykorzystują do badania ślinę.

Dokładana informacja jak wyliczyć, w którym dniu cyklu należy zacząć wykonywać testy, jest podana w ulotce dołączonej do opakowania. Kiedy na teście owulacyjnym pojawiają się dwie kreseczki będzie to oznaczało, że wkrótce nastąpi owulacja, ponieważ wzrósł poziom hormonu LH.

Jak szybko zajść w ciążę? WIDEO

Sprawdź, jak szybko zajść w ciążę
Poznaj naturalne sposoby na poprawę płodności

Rodzaje testów owulacyjnych

W aptekach i sklepach internetowych dostępne są bez recepty następujące testy LH:

  • Paski owulacyjne – najtańsze i najmniej czułe. Do czystego naczynia należy pobrać odpowiednią ilość moczu, a następnie zanurzyć w nim specjalny pasek.
  • Test owulacji płytkowy – stosowany głównie w gabinetach lekarskich. Specjalną pipetą należy wpuścić określoną liczbę kropel moczu na płytkę.
  • Test na owulację – strumieniowy – najłatwiejszy w zastosowaniu. Patyczek testowy należy trzymać kilka sekund bezpośrednio pod strumieniem moczu.
  • Mikroskop owulacyjny – to test wielokrotnego użytku. Za pomocą małego mikroskopu, wielkości szminki bada się ślinę, która w czasie owulacji zmienia swoją strukturę krystaliczną. Mikroskop powiększa obraz śliny 70-krotnie.

Przeczytaj także: Dni płodne a zajście w ciążę: kiedy się kochać, aby zajść w ciążę?

Skuteczność testów owulacyjnych

Na forach internetowych można spotkać wiele komentarzy dotyczących skuteczności testów owulacyjnych. U jednych się sprawdziły, u innych nie. Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że test owulacyjny jedynie zapowiada owulację, ale nie potwierdza czy faktycznie do niej doszło. Ponadto wyniki testu mogą być mylące w sytuacji gdy kobieta przyjmuje jakieś leki lub też cierpi na zespół policystycznych jajników – wówczas stężenie LH może się podnosić nawet kilkakrotnie podczas cyklu.

Także kobiety, które mają nieregularne miesiączki muszą się liczyć ze sporym wydatkiem: ponieważ ich cykle nie są unormowane, będą musiały w każdym miesiącu wykonać co najmniej kilka testów.

QUIZ: Sprawdź, czy umiesz rozpoznać dni płodne

Pytanie 1 z 7
Owulacja to: