Test owulacyjny - jak działa test na płodność, czy pomaga zajść w ciążę?

2013-03-26 12:27 Elżbieta Oszer
test owulacyjny
Autor: Getty images

Test owulacyjny pomaga określić w przybliżeniu czas największej płodności kobiety i zaplanować moment zajścia w ciążę. Jak działa test na płodność? Czy podpowie nam kiedy jest owulacja i czy rzeczywiście pomaga wyliczyć gotowość organizmu kobiety do zapłodnienia, a tym samym zwiększyć jej szanse na zostanie mamą?

Testy owulacyjne pomagają obliczyć ich dni płodne, czyli moment, kiedy szanse na poczęcie są największe. Określenie czasu owulacji jest szczególnie ważne dla pary starającej się o potomstwo, ponieważ pozwala ustalić czas współżycia najlepszy dla momentu poczęcia dziecka.

Jest to także sposób na określenie dni niepłodnych dla tych, którzy preferują naturalne metody antykoncepcji.

Spis treści:

  1. Jak działa test owulacyjny
  2. Kiedy zrobić test owulacyjny
  3. Rodzaje testów owulacyjnych
  4. Skuteczność testów owulacyjnych

Jak działa test owulacyjny

Test owulacyjny pomaga określić w moczu stężenie hormonu luteinizującego (LH), wydzielanego przez przysadkę mózgową. Maksymalny poziom tego hormonu występuje tuż przed jajeczkowaniem.

Jego wzrost można zaobserwować na 24-36 godzin przed owulacją, dlatego za pomocą testu owulacyjnego można z dużym prawdopodobieństwem (już z 1-2 dniowym wyprzedzeniem) ustalić moment owulacji, czyli czas, kiedy kobieta jest płodna.

Przeczytaj także: DNI PŁODNE i owulacja, czyli jak obliczyć swoją płodność

Kiedy zrobić test owulacyjny

Testy owulacyjne wykonuje się z moczu, podobnie jak testy ciążowe. Pojawiły się także na rynku testy owulacyjne, które wykorzystują do badania ślinę.

Dokładana informacja jak wyliczyć, w którym dniu cyklu należy zacząć wykonywać testy, jest podana w ulotce dołączonej do opakowania. Kiedy na teście owulacyjnym pojawiają się dwie kreseczki będzie to oznaczało, że wkrótce nastąpi owulacja, ponieważ wzrósł poziom hormonu LH.

Zobacz także: Kalendarz owulacyjny: kiedy jest owulacja?

Jak szybko zajść w ciążę? WIDEO

Rodzaje testów owulacyjnych

W aptekach i sklepach internetowych dostępne są bez recepty następujące testy LH:

  • Paski owulacyjne – najtańsze i najmniej czułe. Do czystego naczynia należy pobrać odpowiednią ilość moczu, a następnie zanurzyć w nim specjalny pasek.
  • Test owulacji płytkowy – stosowany głównie w gabinetach lekarskich. Specjalną pipetą należy wpuścić określoną liczbę kropel moczu na płytkę.
  • Test na owulację – strumieniowy – najłatwiejszy w zastosowaniu. Patyczek testowy należy trzymać kilka sekund bezpośrednio pod strumieniem moczu.
  • Mikroskop owulacyjny – to test wielokrotnego użytku. Za pomocą małego mikroskopu, wielkości szminki bada się ślinę, która w czasie owulacji zmienia swoją strukturę krystaliczną. Mikroskop powiększa obraz śliny 70-krotnie.

Przeczytaj także: Dni płodne a zajście w ciążę: kiedy się kochać, aby zajść w ciążę?

Skuteczność testów owulacyjnych

Na forach internetowych można spotkać wiele komentarzy dotyczących skuteczności testów owulacyjnych. U jednych się sprawdziły, u innych nie. Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że test owulacyjny jedynie zapowiada owulację, ale nie potwierdza czy faktycznie do niej doszło. Ponadto wyniki testu mogą być mylące w sytuacji gdy kobieta przyjmuje jakieś leki lub też cierpi na zespół policystycznych jajników – wówczas stężenie LH może się podnosić nawet kilkakrotnie podczas cyklu.

Także kobiety, które mają nieregularne miesiączki muszą się liczyć ze sporym wydatkiem: ponieważ ich cykle nie są unormowane, będą musiały w każdym miesiącu wykonać co najmniej kilka testów.

Warto wiedzieć

Dieta propłodnościowa

Kilka lat temu temat ten zaczęły pojawiać się w publikacjach naukowych. Specjaliści twierdzą, że dieta może zarówno poprawić jak i pogorszyć naszą płodność.

Mimo że pewne grupy produktów zaleca się wszystkim - okazuje się, że dieta propłodnościowa kobiety i mężczyzny powinna się nieco różnić. Zapytaliśmy eksperta o to jakich produktów należy unikać i co jeść, żeby poprawić swoją płodność.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE