Zajście w ciążę podczas okresu: czy jest możliwe?

2019-07-10 15:40

Czy zajście w ciążę podczas okresu jest możliwe. Teoretycznie tak, chociaż miesiączka nie przypada na okres płodny. Problemem jednak może być jego ustalenie, szczególnie jeśli cykl miesiączkowy bywa nieregularny. W przypadku nieregularnych cykli okres nie stanowi stuprocentowej gwarancji bezpłodności. Przeczytaj albo posłuchaj i dowiedz się, dlaczego tak jest.

Ciąża a miesiączka
Autor: thinkstockphotos.com Zajście w ciążę podczas okresu teoretycznie jest możliwe przy nieregularnych miesiączkach.

Spis treści

  1. Zajście w ciążę w czasie okresu: czy uprawiać seks w te dni?
  2. Dlaczego niektóre kobiety mają miesiączkę, a są w ciąży? Zobacz film
  3. Czy jest możliwe zajście w ciążę podczas okresu?

Idealny cykl kobiecy trwa 28 dni i do owulacji dochodzi dokładnie w jego połowie. Niestety, rzadko która kobieta ma tak książkowy cykl. Wiele czynników może wpłynąć na jego rozregulowanie, wydłużenie lub skrócenie. Ta nieregularność ma znaczący wpływ na przebieg wykresu kobiecej płodności.

Zajście w ciążę w czasie okresu: czy uprawiać seks w te dni?

Krwawienie miesiączkowe nie jest przeciwwskazaniem do współżycia, jeśli para akceptuje tę „niedogodność”. Wiele kobiet chwali sobie uprawianie seksu podczas miesiączki – czasem znacząco łagodzi to miesiączkowe dolegliwości i sprawia dużo satysfakcji.

Ze względu na  krwawienie, seks w tym czasie jest jednak obarczony pewnym ryzykiem infekcji układu moczowo-płciowego. Z tego powodu pary współżyjące w trakcie menstruacji muszą zapewnić sobie najwyższą higienę osobistą.

Czytaj:

Wady i zalety seksu w czasie miesiączki

Pierwsza miesiączka po porodzie: co wpływa na czas jej pojawienia się?

Dlaczego niektóre kobiety mają miesiączkę, a są w ciąży? Zobacz film

Miesiączka w ciąży. Czy to możliwe?

Czy jest możliwe zajście w ciążę podczas okresu?

Oczywiście, jest to możliwe, choć trzeba zaznaczyć, że takie ryzyko jest naprawdę minimalne. Zwykle miesiączka występuje w momencie kobiecej bezpłodności, ale zawsze może dojść do jakiś rozregulowań.

Samo krwawienie miesiączkowe może również ulec przesunięciu i być krwawieniem śródmiesiączkowym, które występuje w połowie cyklu, wtedy kiedy dni płodne.

Niezwykle ryzykowny może być skrócony lub wydłużony cykl miesięczny, w którym trudno określić czas jajeczkowania. Wówczas każdy dzień cyklu niesie za sobą ryzyko zajścia w ciążę.

Innymi czynnikami, które mogą czynić możliwym zapłodnienie podczas okresu jest to, że plemniki w kobiecych drogach rodnych mogą przetrwać nawet 3 dni, a uwolniona komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia przez 24 godziny.

Jeśli cykl się rozreguluje, a miesiączka, owulacja i żywotność plemników nałożą się na siebie – ciąża zapoczątkowana podczas menstruacji może stać się faktem.

Ponieważ miesiączka nie stanowi żadnego zabezpieczenia przed ciążą, osoby, które decydują się na współżycie podczas krwawienia menstruacyjnego, powinny zadbać o właściwe zabezpieczenie się. Zalecaną antykoncepcją podczas miesiączki jest prezerwatywa, która oprócz ciąży, chroni również przed ewentualną infekcją.

Czytaj:

Skuteczność antykoncepcji - wskaźnik Pearla

Okres w ciąży: czy możliwa jest miesiączka w ciąży?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza