Pierwsza miesiączka po porodzie: kiedy pierwszy okres po porodzie?

2021-06-10 12:26

Pierwsza miesiączka po porodzie to sprawa indywidualna. Termin pojawienia się okresu po porodzie zależy od tego, czy kobieta karmi piersią i czy po ciąży stosuje antykoncepcję (środki hormonalne). Zobacz, kiedy możesz spodziewać się pierwszego okresu po porodzie.

Pierwsza miesiączka po porodzie
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Nie ma reguły, która określałaby, kiedy pojawia się pierwsza miesiączka po porodzie. W przypadku każdej kobiety ta kwestia wygląda inaczej.

Spis treści

  1. Krwawienie tuż po porodzie to jeszcze nie okres
  2. Okres a karmienie piersią
  3. Pierwsza miesiączka po porodzie a antykoncepcja
  4. Inne czynniki mające wpływ na pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie
Ćwiczenia na płaski brzuch po ciąży

Pierwsza miesiączka po porodzie może pojawić się u młodej mamy już po kilku tygodniach lub dopiero po kilkunastu miesiącach. Żaden z tych terminów nie powinien budzić niepokoju. Powrót okresu po porodzie jest bowiem zależny od kilku kwestii, które w przypadku każdej mamy wyglądają inaczej.

Zobacz też: Higiena intymna po porodzie: jak dbać o miejsca intymne w połogu? 

Krwawienie tuż po porodzie to jeszcze nie okres

Warto zaznaczyć, że krwawienie, które występuje u kobiet tuż po porodzie naturalnym, jak i po cesarskim cięciu, nie jest miesiączką. To tzw. odchody połogowe. Macica, która wykonała ogromną pracę podczas porodu, musi się po nim zregenerować i zagoić, obkurczyć. W wydzielinie znajduje się śluz, krew oraz resztki błon płodowych z macicy.

Początkowo odchody połogowe mają krwisty kolor, później pojawiają się skrzepy. Pod koniec ich barwa może stać się różowawa bądź brązowawa. U niektórych kobiet wydzielanie odchodów połogowych trwa niewiele ponad tydzień, u innych - nawet pięć tygodni.

Oczyszczanie macicy trwa krócej w przypadku mam, które karmią piersią i często są w ruchu. Cały proces bardzo przypominają obfitą i długą miesiączkę. W czasie jego trwania najlepiej używać podkładów poporodowych lub bawełnianych podpasek.

Okres a karmienie piersią

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni wydzielają prolaktynę. W przypadku mężczyzn jej rola nie została jeszcze poznana, natomiast u kobiet polega ona na przygotowaniu gruczołów piersiowych i stymulacji mleka w okresie po porodzie.

Prolaktyna hamuje również dojrzewanie komórki jajowej, a co za tym idzie - owulację i opóźnienie pojawienia się okresu po porodzie. Dlatego miesiączka najpierw pojawi się u kobiet, które nie karmią piersią - od 6 do 8 tygodni po porodzie.

Na okres podczas karmienia piersią czekamy znacznie dłużej. W przypadku karmienia mieszanego będą to około 2-3 miesiące, a w przypadku karmienia na żądanie to aż 9 do18 miesięcy po porodzie. Im częściej dziecko jest przystawiane do piersi mamy, a tym samym ssie brodawkę i pobudza wydzielanie prolaktyny, tym większa szansa, że miesiączka pojawi się później. Natomiast każdorazowe wprowadzenie nowego pokarmu zwiększa szansę, że miesiączka w czasie karmienia piersią pojawi się później. 

Przeczytaj także: Gorączka a karmienie piersią: jak obniżać gorączkę bez konieczności odstawienia dziecka od piersią?

Galeria - Zobacz nietypowe produkty higieniczne dla kobiet w czasie menstruacji - to działa!

Pierwsza miesiączka po porodzie a antykoncepcja

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej nie jest wskazane podczas karmienia piersią. Jeśli mama karmiąca ją stosuje, może spodziewać się, że jej działanie spowoduje szybsze pojawienie się miesiączki. Warto pamiętać, że karmienie piersią, wbrew często powtarzanej opinii, nie chroni przed zajściem w ciążę. Owszem, wytwarzana w okresie karmienia prolaktyna hamuje owulację, jednak nie sposób określić, jak długo taki stan utrzyma się w przypadku konkretnej kobiety. Co więcej, u co drugiej świeżo upieczonej mamy najpierw pojawia się owulacja, a dopiero później miesiączka. 

Dowiedz się również, czy to możliwe, by w czasie ciąży pojawiła się miesiączka>>

Inne czynniki mające wpływ na pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie

  • Sposób zakończenia porodu - poród naturalny lub cesarskie cięcie - nie mają wpływu na to, kiedy pojawi się okres po porodzie
  • Pierwsza miesiączka po porodzie nie wpływa na ilość i jakość wytwarzanego przez mamę pokarmu.
  • Miesiączka po porodzie często jest albo bardziej obfita, albo bardziej skąpa niż zazwyczaj. Wiele kobiet twierdzi również, że odczuwane skurcze i inne dolegliwości są mniej intensywne niż w przypadku wcześniejszych krwawień.
  • Pierwsze cykle po porodzie mogą być bardzo nieregularne.
  • Niepokój mogą budzić tylko nagłe i bardzo obfite krwawienia, którym towarzyszą: ból brzucha, gorączka, ogólne osłabienie organizmu. 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza