Miałam okres, a okazało się, że jestem w ciąży. Czy można mieć okres w ciąży?

2024-02-23 14:10

Okres w ciąży? To niemożliwe. A jednak na forach internetowych wątki na temat okresu w ciąży są pełne wpisów typu: „Miałam okres, a okazało się, że jestem w ciąży”. Czy podczas ciąży jest okres? Czy na początku ciąży można mieć okres? Sprawdzamy też, jak wygląda plamienie w ciąży zamiast okresu.

Okres w ciąży
Autor: Getti Images Miałam okres, a okazało się, że jestem w ciąży. Czy można mieć okres w ciąży?

Okres w ciąży wydaje się niemożliwy. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy kobieta zgłasza się do lekarza, skarżąc się na ból brzucha w ciąży, który przypomina bóle menstruacyjne. Innym razem, przyszła mama nie wierzy w dwie kreski na teście ciążowym i zapiera się, że nie może spodziewać się dziecka, skoro ewidentnie krwawi, jak podczas miesiączki. Niekiedy zadają sobie też pytanie: Czy podczas okresu można zajść w ciążę? Skoro słyszały od koleżanek, że nie jest to możliwe.

Czy podczas ciąży jest okres? Czy można mieć okres na początku ciąży? Jak wygląda okres w ciąży? A może to innego rodzaju plamienie podczas ciąży?

Zobacz także: Kłucie w brzuchu i podbrzuszu w ciąży. Kiedy kłujące bóle powinny niepokoić?

Spis treści

  1. Okres a ciąża. Czy w ciąży można mieć okres?
  2. Jak wygląda plamienie w ciąży zamiast okresu? Krwawienie implantacyjne
  3. Skąpy okres na początku ciąży
  4. Do którego miesiąca ciąży można mieć okres?
  5. Okres w ciąży — jak wygląda kolor?
  6. Okres w ciąży a choroba szyjki macicy?
  7. Okres w ciąży a niedobór progesteronu
  8. Obfity okres, a jednak ciąża? Niebezpieczne powody
  9. Ciąża pozamaciczna może przypominać miesiączkę
  10. Poronienie może przypominać miesiączkę
  11. Okres w ciąży wymaga porady lekarskiej
Krwawienie implantacyjne a miesiączka

Okres a ciąża. Czy w ciąży można mieć okres?

Mówisz: objawy ciąży, myślisz — zatrzymanie miesiączki. Ale to nie takie oczywiste. Czy rzeczywiście okres w ciąży może się pojawiać i dlaczego temat okres a ciąża budzi aż takie zainteresowanie? Być może dlatego, że powszechnie uznawanym pierwszym objawem świadczącym o ciąży, jest brak miesiączki. Jednak nie zawsze tak się zdarza, bywa, że kobieta jest w ciąży, ale w czasie spodziewanej miesiączki ma krwawienie, które interpretuje jako miesiączkę, choć ta nią nie jest.

— Krwawienie, które może występować w pierwszym okresie ciąży, błędnie brane za miesiączkę może mieć wiele przyczyn. Powodem krwawienia w ciąży może być bowiem zarówno niedobór progesteronu, nieprawidłowe zagnieżdżenie się jaja płodowego, ciąża pozamaciczna, wady jaja płodowego, obumarcie zarodka, jak i patologia w obrębie szyjki macicy — mówi lek. med. Aneta Tramś-Sujka, ginekolog w Oddziale Puławska oraz Arkadia Centrum Medycznego Enel-Med.

Warto jednak rozróżnić termin krwawienie od plamienia w ciąży. Choć w obu przypadkach jakiekolwiek objawy okresu w ciąży, mogą wiele przyszłych mam zaniepokoić, to warto przypomnieć, że samo plamienie występuje u około 40% ciężarnych w pierwszym trymestrze ciąży. Nie zawsze oznacza utratę ciąży.

Jak wygląda okres w ciąży? Naturalne przyczyny

To, co przypomina okres w ciąży, może być obfitym krwawieniem. Razem z krwią widoczne są skrzepy i fragmenty tkankowe.

Plamienie w ciąży nie jest tak obfite. Niejednokrotnie kobieta może dostrzegać krew tylko na papierze toaletowym.

Kiedy pojawia się okres w ciąży w postaci obfitego krwawienia, lekarze w pierwszej kolejności sprawdzają, czy przyczyną nie jest ciąża pozamaciczna. W tym celu niezbędne jest wykonanie badania USG ciąży. Po wykluczeniu ciąży pozamacicznej, lekarz ocenia w badaniu ginekologicznym czy krwawienie nie jest efektem pęknięcia naczynia krwionośnego w pochwie.

W dużej części przypadków, obfite krwawienie jest niestety spowodowane poronieniem.

Przyczynami plamienia w ciąży może być:

  • zagnieżdżenie się zarodka w jamie macicy,
  • wzrost i rozciąganie macicy,
  • stosunek płciowy,
  • badanie ginekologiczne.

Wiele kobiet z nadżerką szyjki macicy lub z infekcją pochwy ma predyspozycje do lekkiego krwawienia.

Jak wygląda plamienie w ciąży zamiast okresu? Krwawienie implantacyjne

U wielu kobiet pojawiają się plamienia bądź nawet krwawienia w czasie zagnieżdżania się jajeczka w macicy — to tzw. krwawienie implantacyjne. Jajo płodowe zagnieżdża się w ściance macicy w drugiej połowie cyklu, w którym doszło do zapłodnienia i czasem może przypominać miesiączkę — bywa dosyć obfite, choć częściej bardziej przypomina plamienie. Kobiety, które nieregularnie miesiączkują albo mają krótkie cykle miesiączkowe, mogą to krwawienie traktować jako krwawienie miesiączkowe.

Skąpy okres na początku ciąży

Skąpy okres na początku ciąży, zwłaszcza w jej pierwszych tygodniach, jest termin miesiączki – w dniach, których powinna się ona pojawić, gdyby nie doszło do poczęcia, jest właśnie plamienie. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie jest to typowy okres w ciąży, a zacznie słabsze krwawienie niż klasyczna miesiączka.

Plamieniu w ciąży może towarzyszyć lekki ból w okolicy podbrzusza. Przeważnie nie ma to wpływu na samą ciążę.

Do którego miesiąca ciąży można mieć okres?

Kiedy występuje okres w ciąży w postaci plamienia na początku ciąży, przyszła mama może zadać sobie pytanie: Do którego miesiąca ciąży można mieć okres?

— Zdarza się, że we wczesnej ciąży występują krwawienia w terminie teoretycznie przypadających miesiączek w pierwszych 2, 3 miesiącach. Najczęściej wynikają one z faktu, że jajo płodowe nie wypełnia jeszcze całkowicie jamy macicy i złuszcza się fragment "wolnej" śluzówki. Krwawienia w ciąży w terminach miesiączek są zwykle zdecydowanie skąpsze i krótsze niż normalne miesiączki — mówi lek. med. Aneta Tramś-Sujka.

Specjalistka uspokaja jednocześnie, że jeżeli taki jest mechanizm krwawienia, to nie stanowi on zwykle istotnego zagrożenia dla ciała.

Okres w ciąży — jak wygląda kolor?

Okres w ciąży, który jest zarówno plamieniem lub krwawieniem, może mieć kolor od jasnoczerwonego do ciemnobrunatnego. Zdarza się jednak, że krew ma kolor mocno czerwony. W takich sytuacjach nie należy zwlekać z wizytą u lekarza — szczególnie, gdy krwawienie w ciąży jest bardzo intensywne.

Niekiedy krwawienie, które jest uważane za okres w ciąży, to efekt zmian hormonalnych. Braki progesteronu sprawiają, że krew ma wówczas odcień jasnoczerwony.

Zobacz także:

Spóźniający się okres — przyczyny spóźniania się okresu

Zajście w ciążę podczas okresu: czy jest możliwe?

Brak okresu a negatywny test. Przyczyny zaburzenia miesiączkowania

Okres w ciąży a choroba szyjki macicy?

Krwawienie w ciąży może mieć podłoże chorobowe i być spowodowane chorobą szyjki macicy lub zmianami chorobowymi w pochwie m.in. nadżerką, polipami czy żylakami pochwy. We krwi, która ma kolor czerwony, mogą być widoczne skrzepy.

Okres w ciąży a niedobór progesteronu

Krwawienie w ciąży może być spowodowane także zmianami hormonalnymi – początek ciąży to istna burza hormonalna w organizmie przyszłej mamy. Kobiecie może brakować progesteronu. Brak tego hormonu, który odpowiada za zagnieżdżenie się jajeczka i utrzymanie ciąży może doprowadzić nawet do poronienia. Krwawienia w ciąży obserwowane przy braku progesteronu mają jasnoczerwony kolor, mogą być zarówno obfite, jak i przypominać skąpe plamienia.

Obfity okres, a jednak ciąża? Niebezpieczne powody

Jeżeli ciąża została potwierdzona i pojawiło się coś, co z początku brałyśmy za obfity okres w ciąży, nie należy tych objawów ignorować. Obfite krwawienie ze skrzepami krwi, a niekiedy także z fragmentami tkanek to sygnał, że trzeba udać się do szpitala.

Obfite krwawienie w ciąży może być przyczyną:

  • poronienia,
  • ciąży pozamacicznej.

Ciąża pozamaciczna może przypominać miesiączkę

Z ciążą pozamaciczną mamy do czynienia, gdy zarodek zagnieżdża się nie w macicy tylko w jajowodzie. Ból jest ostry i kłujący, często występuje tylko z jednej strony podbrzusza, krwawieniom w ciąży, nawet o brunatnym kolorze, mogą towarzyszyć też omdlenia – ciąża pozamaciczna jest bardzo niebezpieczna dla kobiety, może nawet zagrażać jej życiu – wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej!

Poronienie może przypominać miesiączkę

Poronienie, albo jego początki mogą przypominać miesiączkę w ciąży, bo krwawienie jest  obfite (zdarza się, że nawet bardziej niż standardowa miesiączka), trwa minimum trzy dni i towarzyszą mu bóle podbrzusza i wyczuwalny ucisk, ból w dole kręgosłupa i mniejsze albo większe skurcze macicy.

- Nigdy nie wiemy jednak, jaki jest powód krwawienia w ciąży i czy nie jest ono objawem np. poronienia zagrażającego – tłumaczy mówi lek. med. Aneta Tramś-Sujka. – Dlatego każde krwawienie w ciąży powinno wiązać się z pilną konsultacją ginekologiczną, aby w razie potrzeby wykonać potrzebne badania i włączyć odpowiednie leczenie.

Sprawdź:

Plamienie zamiast okresu - kiedy cykl miesiączkowy płata figle

Plamienie i upławy w ciąży. Czy to normalne?

Okres a karmienie piersią - wszystko co chciałabyś wiedzieć

Okres w ciąży wymaga porady lekarskiej

Krwawienie w ciąży powinno wzbudzić twój  niepokój i wymaga porady lekarskiej. W wielu przypadkach nie zagraża, ani ciąży, ani zdrowiu dziecka, ważne jednak aby ustalić ich przyczynę i wykluczyć nieprawidłowości wymagające interwencji lekarskiej czy wprowadzić leki umożliwiające donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka.

— Kobiety prowadzące współżycie płciowe, niestosujące antykoncepcji o wysokiej skuteczności, u których wystąpiła nietypowa miesiączka, powinny zgłosić się do ginekologa w celu przeprowadzenia badania, które wykluczy wczesną ciążę, także wczesną ciążę pozamaciczną, która nierozpoznana może stanowić zagrożenie zdrowia, a czasem nawet życia kobiety — mówi lek. med. Aneta Tramś-Sujka.

Sprawdź, czy jesteś w ciąży [TEST ciążowy online]

Pytanie 1 z 10
Twoje cykle miesiączkowe są:
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza