Jestem w ciąży i mam okres. Czy to możliwe?
Okres w ciąży? To niemożliwe. A jednak na forach internetowych wątki na temat okresu w ciąży są pełne wpisów typu: „Nie wiedziałam, że jestem w ciąży do 3 miesiąca, bo normalnie miesiączkowałam”. Ciąża a okres - czy rzeczywiście kobieta może mieć miesiączkę w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach ciąży?

Spis treści:
- Okres a ciąża
- Okres w ciąży a krwawienie implantacyjne
- Słaba miesiączka w pierwszych miesiącach ciąży
- Okres w ciąży a choroba szyjki macicy?
- Okres w ciąży a krwawienia spowodowane brakiem progesteronu
- Poronienie może przypominać miesiączkę
- Okres a ciąża - konieczna jest porada lekarska
Okres a ciąża
Mówisz: objawy ciąży, myślisz - zatrzymanie miesiączki. Ale to nie takie oczywiste. Czy rzeczywiście okres w ciąży może się pojawiać i dlaczego temat okres a ciąża budzi aż takie zainteresowanie? Być może dlatego, że powszechnie uznawanym pierwszym objawem świadczącym o ciąży, jest brak miesiączki. Jednak nie zawsze tak się zdarza, bywa, że kobieta jest w ciąży, ale w czasie spodziewanej miesiączki ma krwawienie, które interpretuje jako miesiączkę, choć ta nią nie jest.
- Krwawienie, które może występować w pierwszym okresie ciąży błędnie brane za miesiączkę może mieć wiele przyczyn. Powodem krwawienia w ciąży może być bowiem zarówno niedobór progesteronu, nieprawidłowe zagnieżdżenie jaja płodowego, ciąża pozamaciczna, wady jaja płodowego, obumarcie zarodka, jak i patologia w obrębie szyjki macicy - mówi lek. med. Aneta Tramś-Sujka, ginekolog w Oddziale Puławska oraz Arkadia Centrum Medycznego Enel-Med.
Okres w ciąży a krwawienie implantacyjne
U wielu kobiet pojawiają się plamienia bądź nawet krwawienia w czasie zagnieżdżania się jajeczka w macicy - to tzw. krwawienie implantacyjne. Jajo płodowe zagnieżdża się w ściance macicy w drugiej połowie cyklu, w którym doszło do zapłodnienia i czasem może przypominać miesiączkę - bywa dosyć obfite, choć częściej bardziej przypomina plamienie. Kobiety, które nieregularnie miesiączkują albo mają krótkie cykle miesiączkowe mogą to krwawienie traktować jako krwawienie miesiączkowe.
Słaba miesiączka w pierwszych miesiącach ciąży
Inną przyczyną krwawienia w ciąży, zwłaszcza w jej pierwszych tygodniach, jest termin miesiączki – w dniach, których powinna się ona pojawić, gdyby nie doszło do poczęcia może pojawić się plamienie, przeważnie jest ono znacznie słabsze niż klasyczna miesiączka. Krwawieniu może towarzyszyć lekki ból w okolicy podbrzusza, jednak przeważnie nie ma to wpływu na samą ciążę.
Zobacz także:
Spóźniający się okres - przyczyny spóźniania się okresu
Zajście w ciążę podczas okresu: czy jest możliwe?
Brak okresu a negatywny test. Przyczyny zaburzenia miesiączkowania
- Zdarza się też, że we wczesnej ciąży występują krwawienia w terminie teoretycznie przypadających miesiączek w pierwszych 2, 3 miesiącach. Najczęściej wynikają one z faktu, że jajo płodowe nie wypełnia jeszcze całkowicie jamy macicy i złuszcza się fragment "wolnej" śluzówki. Krwawienia w ciąży w terminach miesiączek są zwykle zdecydowanie skąpsze i krótsze niż normalne miesiączki - mówi lek. med. Aneta Tramś-Sujka. - Jeżeli taki jest mechanizm krwawienia to nie stanowi on zwykle istotnego zagrożenia dla ciała.
Okres w ciąży a choroba szyjki macicy?
Krwawienie w ciąży może mieć podłoże chorobowe i być spowodowane chorobą szyjki macicy lub zmianami chorobowymi w pochwie m.in. nadżerką, polipami czy żylakami pochwy. We krwi, która ma kolor czerwony mogą być widoczne skrzepy.
Okres w ciąży a niedobór progesteronu
Krwawienie w ciąży może być spowodowane także zmianami hormonalnymi – początek ciąży to istna burza hormonalna w organizmie przyszłej mamy. Kobiecie może brakować progesteronu. Brak tego hormonu, który odpowiada za zagnieżdżenie się jajeczka i utrzymanie ciąży może doprowadzić nawet do poronienia. Krwawienia w ciąży obserwowane przy braku progesteronu mają jasnoczerwony kolor, mogą być zarówno obfite, jak i przypominać skąpe plamienia.
Ciąża pozamaciczna może przypominać miesiączkę
Z ciążą pozamaciczną mamy do czynienia, gdy zarodek zagnieżdża się nie w macicy tylko w jajowodzie. Ból jest ostry i kłujący, często występuje tylko z jednej strony podbrzusza, krwawieniom w ciąży, nawet o brunatnym kolorze, mogą towarzyszyć też omdlenia – ciąża pozamaciczna jest bardzo niebezpieczna dla kobiety, może nawet zagrażać jej życiu – wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej!
Poronienie może przypominać miesiączkę
Poronienie, albo jego początki mogą przypominać miesiączkę w ciąży, bo krwawienie jest obfite (zdarza się, że nawet bardziej niż standardowa miesiączka), trwa minimum trzy dni i towarzyszą mu bóle podbrzusza i wyczuwalny ucisk, ból w dole kręgosłupa i mniejsze albo większe skurcze macicy.
- Nigdy nie wiemy jednak, jaki jest powód krwawienia w ciąży i czy nie jest ono objawem np. poronienia zagrażającego – tłumaczy mówi lek. med. Aneta Tramś-Sujka. – Dlatego każde krwawienie w ciąży powinno wiązać się z pilną konsultacją ginekologiczną, aby w razie potrzeby wykonać potrzebne badania i włączyć odpowiednie leczenie.
Sprawdź:
Plamienie zamiast okresu - kiedy cykl miesiączkowy płata figle
Plamienie i upławy w ciąży. Czy to normalne?
Okres a karmienie piersią - wszystko co chciałabyś wiedzieć
Okres a ciąża - konieczna jest porada lekarska
Krwawienie w ciąży powinno wzbudzić twój niepokój i wymaga porady lekarskiej. W wielu przypadkach nie zagraża, ani ciąży, ani zdrowiu dziecka, ważne jednak aby ustalić ich przyczynę i wykluczyć nieprawidłowości wymagające interwencji lekarskiej czy wprowadzić leki umożliwiające donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka.
- Kobiety prowadzące współżycie płciowe, niestosujące antykoncepcji o wysokiej skuteczności, u których wystąpiła nietypowa miesiączka powinny zgłosić się do ginekologa w celu przeprowadzenia badania, które wykluczy wczesną ciążę, także wczesną ciąża pozamaciczną, która nierozpoznana może stanowić zagrożenie zdrowia, a czasem nawet życia kobiety – mówi lek. med. Aneta Tramś-Sujka.