Jestem w ciąży i mam okres. Czy to możliwe?

2022-04-05 16:24

Okres w ciąży? To niemożliwe. A jednak na forach internetowych wątki na temat okresu w ciąży są pełne wpisów typu: „Nie wiedziałam, że jestem w ciąży do 3 miesiąca, bo normalnie miesiączkowałam”. Ciąża a okres - czy rzeczywiście kobieta może mieć miesiączkę w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach ciąży?

Okres w ciąży - czy możliwa jest miesiączka w ciąży?
Autor: Getty Images Czy możliwa jest miesiączka w ciąży?

Spis treści:

  1. Okres a ciąża
  2. Okres w ciąży a krwawienie implantacyjne
  3. Słaba miesiączka w pierwszych miesiącach ciąży
  4. Okres w ciąży a choroba szyjki macicy?
  5. Okres w ciąży a krwawienia spowodowane brakiem progesteronu
  6. Poronienie może przypominać miesiączkę
  7. Okres a ciąża - konieczna jest porada lekarska
Krwawienie implantacyjne a miesiączka

Okres a ciąża

Mówisz: objawy ciąży, myślisz - zatrzymanie miesiączki. Ale to nie takie oczywiste. Czy rzeczywiście okres w ciąży może się pojawiać i dlaczego temat okres a ciąża budzi aż takie zainteresowanie? Być może dlatego, że powszechnie uznawanym pierwszym objawem świadczącym o ciąży, jest brak miesiączki. Jednak nie zawsze tak się zdarza, bywa, że kobieta jest w ciąży, ale w czasie spodziewanej miesiączki ma krwawienie, które interpretuje jako miesiączkę, choć ta nią nie jest.

- Krwawienie, które może występować w pierwszym okresie ciąży błędnie brane za miesiączkę może mieć wiele przyczyn. Powodem krwawienia w ciąży może być bowiem zarówno niedobór progesteronu, nieprawidłowe zagnieżdżenie jaja płodowego, ciąża pozamaciczna, wady jaja płodowego, obumarcie zarodka, jak i patologia w obrębie szyjki macicy - mówi lek. med. Aneta Tramś-Sujka, ginekolog w Oddziale Puławska oraz Arkadia Centrum Medycznego Enel-Med.

Okres w ciąży a krwawienie implantacyjne

U wielu kobiet pojawiają się plamienia bądź nawet krwawienia w czasie zagnieżdżania się jajeczka w macicy - to tzw. krwawienie implantacyjne. Jajo płodowe zagnieżdża się w ściance macicy w drugiej połowie cyklu, w którym doszło do zapłodnienia i czasem może przypominać miesiączkę - bywa dosyć obfite, choć częściej bardziej przypomina plamienie. Kobiety, które nieregularnie miesiączkują albo mają krótkie cykle miesiączkowe mogą to krwawienie traktować jako krwawienie miesiączkowe.

Słaba miesiączka w pierwszych miesiącach ciąży

Inną przyczyną krwawienia w ciąży, zwłaszcza w jej pierwszych tygodniach, jest termin miesiączki – w dniach, których powinna się ona pojawić, gdyby nie doszło do poczęcia może pojawić się plamienie, przeważnie jest ono znacznie słabsze niż klasyczna miesiączka. Krwawieniu może towarzyszyć lekki ból w okolicy podbrzusza, jednak przeważnie nie ma to wpływu na samą ciążę.

Zobacz także:

Spóźniający się okres - przyczyny spóźniania się okresu

Zajście w ciążę podczas okresu: czy jest możliwe?

Brak okresu a negatywny test. Przyczyny zaburzenia miesiączkowania

Dobrze wiedzieć

- Zdarza się też, że we wczesnej ciąży występują krwawienia w terminie teoretycznie przypadających miesiączek w pierwszych 2, 3 miesiącach. Najczęściej wynikają one z faktu, że jajo płodowe nie wypełnia jeszcze całkowicie jamy macicy i złuszcza się fragment "wolnej"  śluzówki. Krwawienia w ciąży w terminach miesiączek są zwykle zdecydowanie skąpsze i krótsze niż normalne miesiączki - mówi lek. med. Aneta Tramś-Sujka. - Jeżeli taki jest mechanizm krwawienia to nie stanowi on zwykle istotnego zagrożenia dla ciała.

Okres w ciąży a choroba szyjki macicy?

Krwawienie w ciąży może mieć podłoże chorobowe i być spowodowane chorobą szyjki macicy lub zmianami chorobowymi w pochwie m.in. nadżerką, polipami czy żylakami pochwy. We krwi, która ma kolor czerwony mogą być widoczne skrzepy.

Okres w ciąży a niedobór progesteronu

Krwawienie w ciąży może być spowodowane także zmianami hormonalnymi – początek ciąży to istna burza hormonalna w organizmie przyszłej mamy. Kobiecie może brakować progesteronu. Brak tego hormonu, który odpowiada za zagnieżdżenie się jajeczka i utrzymanie ciąży może doprowadzić nawet do poronienia. Krwawienia w ciąży obserwowane przy braku progesteronu mają jasnoczerwony kolor, mogą być zarówno obfite, jak i przypominać skąpe plamienia.

Ciąża pozamaciczna może przypominać miesiączkę

Z ciążą pozamaciczną mamy do czynienia, gdy zarodek zagnieżdża się nie w macicy tylko w jajowodzie. Ból jest ostry i kłujący, często występuje tylko z jednej strony podbrzusza, krwawieniom w ciąży, nawet o brunatnym kolorze, mogą towarzyszyć też omdlenia – ciąża pozamaciczna jest bardzo niebezpieczna dla kobiety, może nawet zagrażać jej życiu – wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej!

Poronienie może przypominać miesiączkę

Poronienie, albo jego początki mogą przypominać miesiączkę w ciąży, bo krwawienie jest  obfite (zdarza się, że nawet bardziej niż standardowa miesiączka), trwa minimum trzy dni i towarzyszą mu bóle podbrzusza i wyczuwalny ucisk, ból w dole kręgosłupa i mniejsze albo większe skurcze macicy.

- Nigdy nie wiemy jednak, jaki jest powód krwawienia w ciąży i czy nie jest ono objawem np. poronienia zagrażającego – tłumaczy mówi lek. med. Aneta Tramś-Sujka. – Dlatego każde krwawienie w ciąży powinno wiązać się z pilną konsultacją ginekologiczną, aby w razie potrzeby wykonać potrzebne badania i włączyć odpowiednie leczenie.

Sprawdź:

Plamienie zamiast okresu - kiedy cykl miesiączkowy płata figle

Plamienie i upławy w ciąży. Czy to normalne?

Okres a karmienie piersią - wszystko co chciałabyś wiedzieć

Okres a ciąża - konieczna jest porada lekarska

Krwawienie w ciąży powinno wzbudzić twój  niepokój i wymaga porady lekarskiej. W wielu przypadkach nie zagraża, ani ciąży, ani zdrowiu dziecka, ważne jednak aby ustalić ich przyczynę i wykluczyć nieprawidłowości wymagające interwencji lekarskiej czy wprowadzić leki umożliwiające donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka.

- Kobiety prowadzące współżycie płciowe, niestosujące antykoncepcji o wysokiej skuteczności, u których wystąpiła nietypowa miesiączka powinny zgłosić się do ginekologa w celu przeprowadzenia badania, które wykluczy wczesną ciążę, także wczesną ciąża pozamaciczną, która nierozpoznana może stanowić zagrożenie zdrowia, a czasem nawet życia kobiety – mówi lek. med. Aneta Tramś-Sujka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza