Ciąża i poród w Turcji. Jak rodzi się w Turcji? [6 faktów]

2018-07-03 12:40

Jak rodzi się w Turcji? Jeszcze 20 lat temu większość ciąż w Turcji prowadziły i nadzorowały położne, a porody najczęściej odbywały się w domu, zwłaszcza na obszarach wiejskich. Z czasem opieka okołoporodowa w Turcji stała się domeną ginekologów położników. Zobacz, co warto wiedzieć o porodach w Turcji – prawdziwym królestwie cesarek.

jak rodzi się w turcji

i

Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Brak obowiązującego standardu opieki
  2. Poród tylko z personelem medycznym
  3. Jeden z najwyższych na świecie wskaźników cesarek
  4. Zobacz, jak przetrwać pierwszą fazę porodu
  5. Jeden z najwyższych wskaźników umieralności matek w Europie
  6. Spacer z dzieckiem? Dopiero po 2. roku życia
  7. Pierwsze dni po porodzie pod znakiem... demona

Brak obowiązującego standardu opieki

Jakość opieki medycznej w ciąży zależy w dużym stopniu od tego, do jakiego lekarza się trafi, nie ma bowiem ustalonego i obowiązującego wszystkich standardu opieki – jeden lekarz ginekolog (zwłaszcza prywatny) wypisze całą listę badań do wykonania, inny zleci tylko te podstawowe. USG w ciąży jest wykonywane zwykle dwa razy.

Poród tylko z personelem medycznym

Obecnie w Turcji większość porodów odbywa się w szpitalu. Rodzącej może tam towarzyszyć nawet kilka osób (np. mąż, matka, teściowa), ale tylko w pierwszym okresie porodu. Gdy nadchodzi faza parcia – na sali porodowej zostają tylko rodząca i personel.

Jeden z najwyższych na świecie wskaźników cesarek

Wraz z lepszą dostępnością specjalistycznej opieki medycznej wzrosła też – w stopniu oszałamiającym – liczba planowych cesarskich cięć. Turcja ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników wskaźników cesarskich cięć – rodzi tam w ten sposób już większość kobiet.

Dobrze wiedzieć

W całym kraju odsetek porodów operacyjnych wynosi ok. 55 proc., ale w prywatnych szpitalach zbliża się do 80 proc. Jednym z powodów tego trendu może być fakt, że niewielu tureckich anestezjologów specjalizuje się w znieczulaniu położniczym, a więc jest ono bardzo trudno dostępne. Wiele kobiet, wiedząc, że nie będą miały możliwości skorzystania ze znieczulenia zewnątrzoponowego, wybiera poród operacyjny.

Zobacz, jak przetrwać pierwszą fazę porodu

Jak przetrwać pierwszą fazę porodu?

Jeden z najwyższych wskaźników umieralności matek w Europie

Najczęściej jest on przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, co być może jest jednym z czynników, które sprawiają, że Turcja ma obecnie jeden z najwyższych wskaźników umieralności matek w Europie: 29 zgonów na 100 tysięcy porodów.

Zobacz:

Jak rodzi się w Wielkiej Brytanii? 5 faktów o porodzie w Anglii

Pierwsza ciąża – o czym powinna pamiętać pierworódka [PORADNIK]

Poród od A do Z: te pojęcia związane z porodem powinnaś znać

Gdy rodzisz po raz pierwszy: jak wygląda pierwszy poród?

Spacer z dzieckiem? Dopiero po 2. roku życia

Przez 40 dni od narodzin zarówno dziecko, jak i matka znajdują się pod szczególną ochroną. Jest to czas, w którym noworodek nie może być wynoszony na zewnątrz. W Turcji nie ma zwyczaju spacerów na świeżym powietrzu z niemowlęciem w wózku – powszechnie uważa się, że wychodzenie z dziećmi do drugiego roku życia na zewnątrz może mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie.

Pierwsze dni po porodzie pod znakiem... demona

Przez pierwsze dni po porodzie rodziny starają się nie zostawiać kobiety ani przez chwilę samej, bo według starych tureckich wierzeń jest ona wtedy narażona na atak... demona, który nawiedza kobiety w połogu, by zjeść ich wnętrzności!

Demon ten panicznie boi się mężczyzn, więc najlepszą ochronę stanowi towarzystwo mężczyzny (nawet małego chłopca) lub męskie ubranie położone w wezgłowiu łóżka położnicy. I choć dziś już raczej nikt w to nie wierzy, to zwyczaj nieodstępowania młodej mamy na krok pozostał.

Czy jesteś dobrze przygotowana do porodu?
Pytanie 1 z 12
Powinnaś pojawić się w szpitalu, gdy: