Kobiecość - jak ją pielęgnować nie tylko w Dzień Kobiet?

2021-03-02 7:10

Dla wielu mam 8 marca to jedna z niewielu okazji, by odpocząć, udać się na kolację z ukochanym, zostać obdarowaną prezentem. Po prostu poczuć się kobieco i zapomnieć o codziennych obowiązkach. Jak jednak zdefiniować kobiecość i pielęgnować ją na co dzień, poświęcając najwięcej czasu roli matki?

Kobiecość - jak ją pielęgnować nie tylko w Dzień Kobiet?

i

Autor: Getty Images

Kobiecość dla każdego będzie oznaczała co innego. Same kobiety różnie ją definiują. Dla jednej pani należenie do płci pięknej będzie polegało na podkreślaniu tej przynależności swoim wyglądem: fryzurą, makijażem, sukienkami. Ktoś inny może powiedzieć, że kobiecość to wypełnianie zadań tradycyjnie kobietom przypisywanych. Kobieca żona i mama to osoba, która wita bliskich ciepłym obiadem, dba o męża i dzieci, jest piastunką domowego ogniska.

Ale przecież mamy już XXI wiek, więc wiele pań (i panów zresztą też) za podręcznikowy egzemplarz kobiety będzie uznawało osobę niezależną, zaradną i zdecydowaną. Która z definicji kobiecości jest najwłaściwsza? Przy odpowiednim podejściu: każda.

Spis treści

  1. Kobiecość: jak cię widzą, tak cię piszą
  2. Jak pielęgnować w sobie kobiecość?

Kobiecość: jak cię widzą, tak cię piszą

To popularne powiedzenie każda kobieta powinna odnieść do... samej siebie. To, jak sama się widzi, jakie ma o sobie zdanie, jak czuje się w roli matki i jak ocenia swoją atrakcyjność - ma kluczowe znaczenie w związku z tym, jak będzie się czuła ze swoją kobiecością. Bo kobiecość właśnie to nic innego, jak akceptacja siebie. Swoich kompleksów, bez przywiązywania do nich zbyt dużej wagi. Swoich wad, z ciągłą pracą nad tymi, co do których ma się przekonanie, że coś jeszcze można zmienić.

Z przeprowadzonego w lutym 2010 roku przez Millward Brown SMG/KRC badania "Atrakcyjność kobiecego ciała" wynika, że 65 procent Polek pozytywnie ocenia swój wygląd, jest z niego zadowolona. Jednak aż 11 procent myśli przeciwnie - uważa się za kobiety nieatrakcyjne.

Nieraz spotykamy w swoim życiu panie, które wcale nie są olśniewającymi pięknościami, a jednak patrząc na nie myślimy: "oto prawdziwa kobiecość". Już na pierwszy rzut oka widać, że tego typu kobieta świetnie się czuje w swojej skórze, sama ma o sobie dobre zdanie, uważa, że jest mądra i piękna. Jednocześnie trudno jej zarzucić narcyzm. Nawet jeśli akurat gotuje w piżamie obiad, w jednej ręce trzymając łyżkę, a na drugiej kołysząc dziecko - sprawia dobre wrażenie. Zapewne wśród tych 65 procent zadowolonych Polek znajduje się i takie właśnie kobiety.

Co jednak doradzić tym, które należą do 11-procentowej mniejszości. Co robić, gdy nawet jeśli przeważnie czujesz się dobrze, masz po prostu gorszy dzień?

- Tak naprawdę każdy z nas ma kompleksy. Jeżeli to są nasze słabostki, za którymi nie przepadamy, ale potrafimy na nie przymknąć oko, definicja kompleksu traci na ważności. Jeśli natomiast przez jakiś defekt, często wymyślony, będący tylko naszą iluzją, przestajemy wierzyć w siebie i przestajemy siebie realizować, to mamy kłopot. Od dawna pracuję z kobietami i zauważam pewną kwestię. Polki są przedsiębiorcze, mądre, atrakcyjne, dbają o siebie. Jednak gdzieś tam w głębi są bardzo nieśmiałe - zaznacza w rozmowie z portalem xnews.pl Maria Rotkiel, psycholog.

Dodaje również, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest najpewniej nasze wychowanie. Tak nas nauczono, że mamy być skromne. Nawet na komplementy odpowiadać zaprzeczeniem i niedowierzaniem. Taka skromność jest fałszywie pojęta i na pewno nie powinno się jej praktykować.

Czytaj także: Doceń swoje ciało w ciąży! Jak zaakceptować zmiany w wyglądzie?

Samoakceptacja - jak pomóc dziecku zaakceptować siebie?

Jak pielęgnować w sobie kobiecość?

Kobiecość leży w głowie. Co można zrobić, by, szczególnie będąc mamą, nie zapominać, że jest się także kobietą? Kilka prostych rad pomoże Ci zachować dobre samopoczucie na co dzień.

  • Spójrz na siebie tak, jak sama spojrzałabyś na inną kobietę w takiej samej sytuacji.

Przykład: próbujesz trochę odpocząć i porozmawiać z przyjaciółką, w jednej ręce masz telefon, drugą podtrzymujesz dziecko, które karmisz, a w kuchni gotuje się zupa. W jednej chwili dziecko zaczyna płakać, zupa kipieć, a z rozmowy nici. Co robisz? Zapewne denerwujesz się i stwierdzasz, że jesteś beznadziejna.

A teraz wyobraź sobie, że o takiej sytuacji opowiada ci koleżanka. Zamiast mówić jej, że sobie nie radzi, uśmiechnęłabyś się i skomentowała: "No, tak to już jest".

Dlatego w chwili dużego wzburzenia spróbuj choć na pół minuty przystanąć, weź głęboki oddech, powiedz sobie: "spokojnie, nic złego nie zrobiłam" i później przystąp do ogarniania sytuacji, pokazując, czym jest kobiecość w działaniu.

  • Korzystaj z rad innych kobiet.

Kobiety, w przeciwieństwie do mężczyzn, dużo ze sobą rozmawiają. Rozmowa jest im niezbędna do lepszego samopoczucia. Dzięki niej zyskują pewność, że nie są ze swoim problemem osamotnione, mogą porównać swoje plany z punktem widzenia innych osób.

Porad nie trzeba szukać wyłącznie w "realu". W książkach, w internecie można znaleźć mnóstwo kobiecych historii, które mogą być dla ciebie przykładem. Oczywiście, trzeba umieć dobrze szukać. Kobiecość to umiejętność czerpania z doświadczenia innych kobiet.

Czytaj także: Babcine rady czyli pielęgnacja dziecka dawniej i dziś

  • Nie pozwól monotonii wkraść się w swoje życie.

Kolejny pomysł zaczerpnęłyśmy od włoskiej pisarki Chiary Gamberale. Na czym polega jego realizacja? Każdego dnia rób coś, czego jeszcze nigdy w życiu nie robiłaś.

Czy jest to wykonalne w przypadku kobiety i matki jednocześnie? Oczywiście! Możesz wypróbować nowe trasy spacerów z dzieckiem, przygotowywać nowe potrawy, czytać kolejne książki (przez te wolne pół godziny przed snem). Możecie zapisać się na warsztaty dla mam i dzieci, próbować nowych gier i zabaw. Zamiast herbaty z cukrem możesz spróbować pić herbatę z cytryną, ulubione mydło truskawkowe zamienić na waniliowe. Pomysłów jest mnóstwo. I celebruj to, że właśnie robisz coś pierwszy raz! Bo kobiecość to ciągła zmiana.

  • Naucz się doceniać to, co masz.

Pielęgnowanie kobiecości to również pielęgnowanie radości życia. Każdego dnia przed zaśnięciem rób w myślach listę dobrych rzeczy, które się tego dnia wydarzyły.

To nie musi być nic spektakularnego. Zjadłaś dobry obiad, byliście z mężem na kolacji, rano miałaś czas, by samotnie przez kilka minut wypić kawę, dziecko zaskoczyło cię swoimi postępami, sąsiadka uśmiechnęła się do ciebie, obejrzałaś interesujący odcinek swojego ulubionego serialu...

Takie wieczorne podsumowanie dnia zajmie ci kilka minut, a wykształci bardziej pozytywne podejście do życia. 

Czytaj także: Boisz się porodu? Mamy 8 dobrych informacji na temat porodówki!

  • Mniej się przejmuj, więcej czasu poświęcaj sobie.

Warto słuchać rad innych, ale trzeba też umieć je odrzucić, nie przejmować się nimi, gdy czujemy wobec nich sprzeciw. Jeśli nie planujesz kolejnego dziecka, a twoja siostra, zamiast jednego, wolałaby mieć dwójkę siostrzeńców, nie musisz ani jej słuchać, ani się nią przejmować. Czas stracony na rozpamiętywanie czyichś słów, które "nie są nam po drodze", jest czasem straconym. Czy nie lepiej zamiast tego np. spędzić czas z rodziną na spacerze? Kobiecość to szacunek dla samej siebie, swoich potrzeb i poglądów. 

- Nie trzeba być ideałem, żeby być szczęśliwą. Każda z nas zdaje sobie przecież sprawę, że wokół są kobiety, których nie oceniamy jako idealne, a jednocześnie stawiamy je sobie ze wzór. Można czuć się fajnie, można mieć do siebie dystans. Moim zdaniem takie kobiety wykonują świetną robotę - dodaje Maria Rotkiel.

Przedszkolaki opowiadają o dniu kobiet. WIDEO

QUIZ. Dzień kobiet. Te fakty o płci pięknej mogą Cię mocno zdziwić
Pytanie 1 z 15
W którym z tych państw kobiety zyskały prawa wyborcze najwcześniej:

Dzień Dobry TVN/x-news