Bądź EKO ze swoim dzieckiem. 9 prostych kroków dbania o ekologię

2021-06-18 14:25

Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym może w przyszłości pięknie pachnieć! Dlatego warto dawać dzieciom dobry przykład i angażować całą rodzinę w ekologiczne działania. Dobre nawyki wykształcone w dzieciństwie na pewno zaprocentują.

Bądź EKO ze swoim dzieckiem. 10 prostych kroków

i

Autor: Getty Images

Nie musisz zmieniać całego życia, by przyczynić się do uratowania planety. Wystarczy, że każdego dnia ty i twoja rodzina zrobicie coś niewielkiego, by być bardziej eko. Zobacz, jak nauczyć rodzinę zachowań ekologicznych.

Proekologiczne działania mogą być dla dziecka nie tylko cenną lekcją, ale też świetną zabawą.

Co to może być? Oto kilka małych i większych kroków:

1. Róbcie rodzinne spacery do lasu lub parku.

Na przykład w każdą niedzielę po obiedzie - taki rytuał to bardzo wartościowy czas spędzony razem, który naładuje wasze wewnętrzne baterie na kolejny tydzień. Kontakt z naturą jest bardzo ważny dla zdrowia psychicznego i fizycznego każdego człowieka, a dla dzieci to dodatkowo najlepsza lekcja przyrody. Na spacer możecie zabrać worek, wiaderko lub reklamówkę, w którą będziecie zbierać znalezione śmieci.

2. Kup bidony na wodę dla całej rodziny.

Dzięki temu ograniczycie zużycie plastikowych butelek. W sklepach dostępne są zarówno takie z wkładem węglowym (idealne do kranówki), jak i z miejscem na wkład z owoców (by woda miała ciekawszy smak). Dobrze mieć też w domu dzbanek filtrujący wodę z kranu - dzięki temu nie będziecie musieli kupować tej butelkowanej.

Czytaj także: Zabawy z dzieckiem w ogrodzie czyli lekcja przyrody na żywo

Ekologiczny dom: jak urządzić ekopokoik dla dziecka?

3. Oddajcie innym dzieciom zabawki, których twoje dziecko już nie używa.

Dzięki takim porządkom zyskacie wolną przestrzeń w domu, a maluch nauczy się, że nie warto przywiązywać się do rzeczy. Na własnym przykładzie pokaż mu, że dzielenie się z innymi jest fajne - zrób przegląd swojej szafy i oddaj to, czego nie potrzebujesz, osobom, którym może się to przydać - do domu samotnej matki, domu dziecka czy domu pomocy społecznej.

4. Zasadźcie wspólnie drzewo.

Obserwowanie, jak rośnie, sprawia ogromną przyjemność, a z czasem jest źródłem dobrych wspomnień. Poza tym drzew powinniśmy sadzić jak najwięcej, ponieważ produkują tlen, którym oddychamy, a także ochładzają przestrzeń, na której rosną - co jest szczególnie ważne w perspektywie wciąż ocieplającego się klimatu.

5. Używajcie mydła w kostce zamiast żelu pod prysznic.

Jeśli jednak wolicie żel, kupuj taki w dużym, ekonomicznym opakowaniu. Ta zmiana pozwoli wam uniknąć sporej ilości plastikowych śmieci.

6. Ograniczcie spożycie mięsa.

Hodowla i przetwórstwo mięsne to jedna z najbardziej nieekologicznych gałęzi przemysłu na świecie. Poza tym mięso nie jest obecnie zbyt zdrowe.

Czytaj także: Dieta wegańska dla dziecka: czy weganizm u niemowlaka to dobry pomysł?

7. Jedźcie rowerem wszędzie tam, gdzie nie musicie jechać samochodem.

Przynajmniej dopóki ścieżek rowerowych nie pokryje lód i śnieg - później można się przesiąść na sanki.

8. Naprawcie wspólnie przedmiot, który się zepsuje, zamiast kupować nowy.

Majsterkowanie czy drobne robótki domowe są dla dzieci świetną zabawą, a pomagając rodzicowi, maluch zdobywa nowe umiejętności i rozwija sprawność manualną.

9. Czytajcie wspólnie książki o ekologii, oglądajcie bajki i seriale dokumentalne na ten temat.

Tych ostatnich nie brakuje w serwisie Netflix i na YouTube (pamiętasz edukacyjną serię "Była sobie Ziemia"? Możesz ją tam znaleźć!)

Sprawdź: Książki o ekologii dla dzieci. Te tytuły warto czytać razem z dzieckiem

Jak być eko w ciąży?
Warto obejrzeć!

"Nasza planeta” to ośmioodcinkowy przyrodniczy serial dokumentalny produkcji Netflix, do którego zdjęcia kręcone były przez cztery lata w 50 krajach na wszystkich kontynentach. Każdy z odcinków pokazuje inne cuda przyrody, które w ostatnich dziesięcioleciach drastycznie zmieniły się pod wpływem działalności człowieka: lasy tropikalne, głębiny oceanów, lodowce, pustynie i inne egzotyczne dla nas miejsca.

W serwisie Netflix znaleźć można także inne filmy i seriale o podobnej tematyce. Warte uwagi są na przykład „Terra” – dokument o coraz większej izolacji człowieka od natury, „Ścigając koralowce” – dokument o zanikaniu raf koralowych, „W pogodni za lodem” – o topniejących lodowcach, "Plastikowy ocean" o śmieciach pływających w oceanach oraz „Waterschool: woda cenna jak złoto”, w którym sześć dziewcząt mieszkających przy największych rzekach na świecie uczy się o zrównoważonej gospodarce wodnej, a zdobyte informacje próbuje wykorzystać w praktyce.

Nasza planeta

i

Autor: materiały prasowe Link: Nasza Planeta w serwisie Netflix

Czytaj także: Jak nauczyć dziecko szacunku do roślin i zwierząt? Edukacja ekologiczna dla dzieci

Jak zrobić domowe środki czystości? 10 sprawdzonych przepisów

Czy jesteś ekomamą?
Pytanie 1 z 8
W niektórych wędlinach znajduje się tylko 30-50 proc. mięsa, reszta to substytuty białkowe i przede wszystkim woda. Dlatego warto robić własne