Dłuższe spacery z dziećmi mało kiedy udają się bez ciągłego „Kiedy wracamy do domu?”. Nam rodzicom jednak coś się od życia należy i gdy pogoda sprzyja, aż się prosi powłóczyć po lesie. Co jednak zrobić, by dzieci też miały z takiego spaceru frajdę i dłużej na nim wytrzymały? Ułatwione zadanie mają rodziny, które posiadają psa, bo zwierzak to idealny kompan do biegania na spacerze. Dobrze mają też grzybiarze, bo zbieranie grzybów potrafi zaangażować nawet maluchy. Gdy jednak te dwie opcje odpadają, sprawa nadal nie jest przegrana. Są bowiem proste aktywności, które zaangażują dzieci na łonie natury i sprawią, że chętniej będą chodzić z nami na spacery.
Małe dziecko nudzi się na spacerze? Zrób z nim flagę z naturalnych skarbów
Jednym z takim pomysłów podzieliła się instagramerka, która na tej platformie prowadzi profil poświęcony rodzicielstwu pod nazwą @heyyitsashleynicole. Patent jest dedykowany najmłodszym dzieciom. Autorka sprawdziła go razem ze swoim blisko dwuletnim synkiem. Zabawa polega na przygotowaniu stelaża z patyków, który imituje trójkątną flagę z rączką. Patyki mocowane są do siebie za pomocą grubej taśmy klejącej. Tył flagi zaklejony jest taśmą tak, by lepka strona pozostała odsłonięta. To do niej podczas spaceru dziecko będzie przyklejać znalezione różne cuda natury: kwiaty, liście, szyszki, trawę, patyczki, nasiona, żołędzie, jarzębinę itp. skarby.
Zdaniem autorki dzieci błyskawicznie wciągają się w tę aktywność i naprawdę uwielbiają zbierać skarby. Przy okazji uczą się otaczającej przyrody i poznają nowe słowa.
Podwoiło to czas naszego spaceru i sprawiło, że wspólnie spędziliśmy tak fajny rodzinny czas
– zachwala instagramerka.
Duże dziecko nudzi się na spacerze? Daj mu ten kwestionariusz
W przypadku dużych dzieci flaga ze skarbów może się nie sprawdzić, dlatego dla nich proponujemy coś innego. Przygotuj dla dziecka listę rzeczy, które musi znaleźć podczas spaceru. Dla dzieci które potrafią czytać, wystarczy je zapisać w podobny sposób, jak robimy kartkę na zakupy. Dla tych, które jeszcze tego nie potrafią, warto przygotować listę obrazkową. Gdy dziecko znajdzie jakąś rzecz z listy, odhacza ją „ptaszkiem”. Gdy znajdzie wszystkie, możesz poprosić je, by zapisało pięć rzeczy spoza listy, które samo uzna za warte zapisania.
W zadaniu tym warto dopasować trudność do wieku dziecka. Zbyt łatwe lub zbyt trudne rzeczy do znalezienia wywołają bowiem nudę.