Boisz się, że dziecko nabawi się ZUM siedząc w piaskownicy? Zobacz czy powinnaś

2024-06-24 14:53

"Nie siedź na zimnym" - nieraz słyszeliśmy to w dzieciństwie. Czy od siedzenia na zimnym piasku w piaskownicy dziecko może nabawić się zakażenia układu moczowego? Pediatra tłumaczy, kiedy może się tak stać.

Boisz się, że dziecko nabawi się ZUM siedząc w piaskownicy? Zobacz czy powinnaś

i

Autor: getty images/Screen Instagram @tatapediatra Boisz się, że dziecko nabawi się ZUM siedząc w piaskownicy? Zobacz czy powinnaś

Zakażenie układu moczowego u dzieci to choroba, którą u najmłodszych trudno podejrzewać bez wykonania badań moczu. Maluch nie powie, że przy siusianiu odczuwa ból, a gorączka może wskazywać na wiele innych infekcji.

Zakażenie układu moczowego, w skrócie znane rodzicom jako ZUM, które pojawia się często, wymaga poszerzonej diagnostyki. Zwykle pediatra podejrzewający u małego pacjenta ZUM zaleca wykonanie badania ogólnego moczu, pomocne bywa także oddanie moczu na posiew. Bardzo ważne jest zachowanie właściwej higieny podczas pobierania próbki moczu - u niemowląt warto stosować woreczki, starszaka dokładnie podmyć przed pobraniem próbki do badania.

Leczenie zakażenia układu moczowego nierzadko opiera się na antybiotykoterapii, dlatego rodzice woleliby uniknąć choroby u dziecka. Czy zabawa w piaskownicy to realne zagrożenie?

Plac zabaw: Sposoby na katar u dziecka - rodzice podpowiadają, jak sobie radzić

Skąd bierze się ZUM?

Pediatra Łukasz Grzywacz, który na Instagramie prowadzi popularny profil o nazwie @tatapediatra, właśnie rozpoczął nowy wakacyjny cykl o nazwie "Wakacyjny Doktor House". W pierwszym odcinku z tej serii postanowił odpowiedzieć na pytanie dotyczące zakażeń układu moczowego u dzieci.

Na początku skupił się na wyjaśnieniu, jak w ogóle dochodzi do rozwinięcia się choroby.

"Zakażenia układu moczowego z reguły są zakażeniami tak zwanymi wstępującymi, czyli bakterie, które mogą się pojawić w okolicy pieluszkowej, czyli właśnie w tych strefach intymnych przez cewkę moczową mają szansę, żeby wędrować do pęcherza moczowego" - mówi na nagraniu pediatra Łukasz Grzywacz.

Jak tłumaczy lekarz, o zakażenie łatwiej u dziewczynek, bo mają one krótszą cewkę moczową.

Czytaj też: Lekarka myślała, że dziewczynka ma ZUM. Matka zaufała intuicji i uratowała córce życie

ZUM od siedzenia na mokrym piasku?

Naturalną formą ochrony przed rozwinięciem się choroby jest częste siusianie. Dziecko, które jest dobrze nawodnione i często oddaje mocz, "spłukuje" bakterie, które mogłyby dotrzeć do pęcherza moczowego.

Czy rozwojowi choroby może sprzyjać długie przesiadywanie na wilgotnym - a co za tym idzie - zimnym i brudnym piasku?

Czy to prawda, że maluch siedząc na nie do końca suchym piasku może złapać ZUM?

Pediatra wyjaśnia, że owszem, siedzenia na brudnym i wilgotnym piasku może nieznacznie wpłynąć na prawdopodobieństwo wystąpienia choroby, ale z ostrożnością w tym względzie nie należy przesadzać. Zdaniem lekarza dzieci istotnie częściej chorują na zakażenie układu moczowego po basenie, jednak kluczowym czynnikiem jest higiena.

"Najczęstszą przyczyną jest niewłaściwe podcieranie pup" - wyjaśnia pediatra Łukasz Grzywacz.

Czytaj też: Dziecko boli gardło, więc nie pozwalasz mu na zjedzenie lodów? Sprawdzamy rady babć

Infekcje intymne: czy potrafisz oddzielić fakty od mitów?
Pytanie 1 z 6
Ból, pieczenie, świąd, upławy mogą towarzyszyć infekcji intymnej niezależnie od jej przyczyny (bakteryjna, grzybicza, mieszana)