Dziecko pływa w chlorowanym basenie? To warto zrobić po wyjściu z wody

2024-07-18 9:59

O ile normy dotyczące dopuszczalnego stężenia chloru w wodzie są przestrzegane, nie jest on niebezpieczny dla zdrowia dzieci nawet wtedy, gdy maluch wypije kilka łyków podczas zabawy w aquaparku. Niektóre dzieci mogą jednak reagować nadwrażliwością.

Dziecko pływa w chlorowanym basenie? To warto zrobić po wyjściu z wody

i

Autor: Getty images Dziecko pływa w chlorowanym basenie? To warto zrobić po wyjściu z wody

Nie tylko publiczne baseny, ale także te przydomowe należy chlorować. Zwykle stężenie chloru w basenie ogrodowym jest nawet wyższe niż to na pływalni.

Niektórzy rodzice obawiają się tego, że chlorowanie wody może zaszkodzić ich dzieciom, a pływanie w publicznym basenie podrażni delikatna skórę dziecka. Warto jednak wiedzieć, że jeśli normy dotyczące poziomu chloru w wodzie są spełnione, nie ma powodów do obaw. Co jednak nie oznacza, że u dziecka nie wystąpią żadne dolegliwości. O jakich dolegliwościach warto wspomnieć?

Problemy skórne u niemowląt - Plac Zabaw odc. 7

Chlor w bezpiecznej dawce jest potrzebny

Warto wiedzieć, że dzięki chlorowaniu wody niszczy się bakterie, wirusy i inne drobnoustroje. Z pewnością jest to więc korzystne ze zdrowotnego punktu widzenia dla osób, które pływają w basenie. Oczywiście poziom chloru nie powinien być zbyt wysoki. Jeśli obawiasz się, że może tak być (np. zapach chloru jest silnie wyczuwalny) musisz wiedzieć, że najprawdopodobniej jest odwrotnie i poziom tzw. wolnego chloru jest zbyt niski. Wyczuwalny zapach chloru oznacza, że jest go zbyt mało, by mógł niszczyć zarazki. Wchodzi on wówczas w reakcję z amoniakiem tworząc chloraminy i to właśnie je wyczuwamy.

Skąd jednak w basenie amoniak? Tego nietrudno się domyślić, bo oddawanie moczu na pływalniach jest dość powszechne i robią to nie tylko dzieci. Jeśli więc na basenie "śmierdzi chlorem" poniekąd odpowiadają za to ci, którzy przychodzą popływać a nie ci, którzy ten chlor do wody wpuszczają.

Dopuszczalne stężenie chloru w basenie wynosi od 0,3 do 2,0 mg/l. Gdy jest go więcej, dziecko może reagować podrażnieniem oczu, skóry a nawet dróg oddechowych.

Gadżety na plażę - aktualne gazetki popularnych sklepów

Dziecko szczypią oczy po basenie? Musisz zrobić jedną rzecz

Chloraminy a także sam chlor obecny w wodzie mogą podrażniać oczy i skórę dziecka. Zwykle nie jest to nic groźnego, a by zmniejszyć ewentualne dolegliwości warto po wyjściu z basenu przepłukać oczy dziecka czystą wodą.

Niektóre dzieci są bardziej wrażliwe na chlor i nawet właściwe jego stężenie może powodować problemy. Po wyjściu z wody i wytarciu skóry warto wówczas posmarować skórę dziecka kremem nawilżającym z emolientami.

Niewielka ilość wody połknięta podczas pływania nie powinna zaszkodzić maluchowi. Warto jednak uczyć dziecko, by nie robiło tego celowo. Połknięcie większej ilości chlorowanej wody może doprowadzić do podrażnienia żołądka i jelit.

"Obserwuj dziecko. Zwróć uwagę na objawy podrażnienia skóry, oczu lub dróg oddechowych u dziecka. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem" - apeluje do rodziców pediatra Wojciech Feleszko.

Czy potrafisz ochronić dziecko przed zatruciem?
Pytanie 1 z 8
Co najczęściej jest źródłem zatrucia u dzieci?