HOMEOPATIA - jakie dolegliwości dziecka można wyleczyć homeopatycznie?

2013-11-20 17:01

Czy homeopatia jest dla dzieci? Zwolennicy homeopatii twierdzą, że jest w stanie wyleczyć każdą dolegliwość – również u bardzo małych dzieci. Jej przeciwnicy są zdania, że leczenie homeopatyczne nie daje efektów. Młode mamy mają mętlik w głowie. Rozwiewamy wasze wątpliwości i odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące homeopatii.

Leki homeopatyczne w trakcie ciąży

i

Autor: Ryszard Piątkowski

Spis treści

  1. Jakie niemowlęce dolegliwości można leczyć metodami homeopatycznymi?
  2. Czy w przypadku tak małych dzieci leki homeopatyczne są bezpieczne?
  3. Jak znaleźć dobrego homeopatę dla dziecka?
  4. Jak wygląda diagnoza homeopatyczna? O co może pytać lekarz podczas wizyty?
  5. Czy konieczna jest wizyta u lekarza homeopaty, czy można stosować na własną rękę środki polecone przez farmaceutę?
  6. Czy wszystkie leki homeopatyczne są sprzedawane bez recepty?
  7. Czy terapia homeopatyczna trwa dłużej niż tradycyjne leczenie?
  8. Od czego zależy powodzenie kuracji homeopatycznej?
  9. W jaki sposób prawidłowo podawać leki homeopatyczne?
  10. Zdaniem lekarza
Dobrze wiedzieć

Zdaniem lekarza

dr n. med. Anna Wójtowicz, pediatra, alergolog, www.cityclinic.pl

Homeopatia należy do metod leczenia tzw. niekonwencjonalnych. Nie jest metodą uznaną przez środowisko medyczne w Polsce, co wynika z braku odpowiednich badań, które mogłyby jednoznacznie potwierdzić skuteczność terapii. Dodatkowo w lekach homeopatycznych, nawet tych najsilniej działających, nie można dostępnymi badaniami wykazać obecności substancji czynnej. Wynika to z samej istoty tej metody leczenia, w której chorobę leczy się podawaniem nieskończenie małych dawek substancji, które wywołują takie objawy, jakich doświadcza pacjent. W wyborze leku poza objawami choroby należy wziąć pod uwagę indywidualną reakcję danego pacjenta – tzn. tę samą chorobę u dwóch różnych pacjentów leczy się zupełnie innymi lekami. Dlatego tak ważne jest zebranie szczegółowe  -  go wywiadu i badanie pacjenta. Podsumowując, podobne leczy się podobnym, oczekując, że nieskończenie małe dawki substancji pobudzą organizm do samoistnej obrony. Leki te są całkowicie nietoksyczne (substancji czynnej nie ma lub jest w minimalnych ilościach – wynika to z rozcieńczenia leku). Czy więc mogą szkodzić? Mogą, jeśli z powodu leczenia homeopatycznego zaniecha się skutecznego leczenia czasem ciężkich, niebezpiecznych chorób. Niejednokrotnie spotyka łam się z przypadkami leczenia zapalenia płuc, uszu, astmy wyłącznie za pomocą tych leków, co powodowało powikłania związane z opóźnieniem niezbędnego leczenia. Leki te można jednak bezpiecznie stosować obok leczenia konwencjonalnego bądź w dolegliwościach niewymagających wdrożenia innej terapii. Czy ta metoda jest skuteczna? Biorąc pod uwagę ilość czasu, którą lekarz poświęca choremu, jeśli chce naprawdę rzetelnie dobrać lek homeopatyczny, musi pomagać. Wysłuchanie skarg, pochylenie się nad problemem chorego jest przecież połową sukcesu w leczeniu. Dokładając efekt placebo, mamy wynik. Muszę wspomnieć, że aby dogłębnie zapoznać się z metodą, ukończyłam odpowiednie szkolenia 1. i 2. stopnia. Rzadko jednak stosuję to leczenie, gdyż w mojej ocenie nie przynosi ono spodziewanych efektów.

Homeopatia dla dzieci, tak samo jak ta dla dorosłych, budzi kontrowersje. Leczenie homeopatyczne nie jest wynalazkiem naszych czasów, bo powstała ponad 200 lat temu. W niektórych krajach uznano ją oficjalnie jako specjalizację lub terapię medyczną – tak jest m.in. w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Belgii, Czechach, Rosji czy na Węgrzech. W niektórych państwach konsultacje homeopaty są nawet finansowane przez państwo, a w szpitalach funkcjonują oddziały, na których stosuje się leczenie homeopatyczne.

W Polsce wiele osób nie ufa tej dziedzinie medycyny alternatywnej, bo sposób leczenia jest inny od tego, jaki znamy. Różni się nie tylko doborem leków czy ich działaniem, ale nawet podejściem do choroby i sposobem stawiania diagnozy. Te różnice wynikają z istoty tej metody leczenia. Twórca homeopatii Samuel Hahnemann twierdził bowiem, że choroba to znak zaburzeń w pracy organizmu jako całości – by móc ją pokonać, trzeba przede wszystkim pobudzić siły obronne, jakie w nas drzemią. O ile więc pediatra czy inny lekarz medycyny konwencjonalnej przepisuje lek, który zwalcza chorobę, homeopata szuka specyfiku, który wywoła u pacjenta objawy podobne do tych, jakie już ma. Powód? Mikroskopijne dawki substancji wywołującej niekorzystne objawy pozwalają układowi odpornościowemu nauczyć się, jak ma walczyć z prawdziwym zagrożeniem. Najwięcej kontrowersji homeopatia wzbudza w przypadku leczenia niemowląt. Nie będziemy ani namawiać, ani zniechęcać. Jednak prędzej czy później każdy rodzic zetknie się z preparatami homeopatycznymi, czy to u lekarza, czy w aptece, czy też na forum internetowym. Warto wtedy wiedzieć, na czym polega homeopatia, w jakich przypadkach można ją stosować, a kiedy lepiej tego nie robić.

Jakie niemowlęce dolegliwości można leczyć metodami homeopatycznymi?

Homeopatia może być pomocna w przypadku biegunki, przeziębienia, kataru i sapki, kaszlu, ząbkowania, suchej skóry, infekcji wirusowych, a także w przypadku alergii.

Czy w przypadku tak małych dzieci leki homeopatyczne są bezpieczne?

Tak. Do ich produkcji używa się ok. 2,5 tys. substancji pochodzenia mineralnego, roślinnego, czasem też zwierzęcego. Dawka leku zawiera śladowe ilości tych substancji. Nie mają one skutków ubocznych i można nimi leczyć pacjentów w każdym wieku, również niemowlęta. Jednak ze względu na to, że niektóre leki zawierają etanol (jest nośnikiem substancji czynnych, konserwuje czynne substancje ziołowe), zalecane jest rozcieńczanie dawki w niewielkiej ilości wody.

Jak znaleźć dobrego homeopatę dla dziecka?

W Polsce praktykowanie homeopatii zarezerwowane jest wyłącznie dla lekarzy – leczenie homeopatyczne przez osoby niemające dyplomu ukończenia uczelni medycznej jest nielegalne. W całym kraju jest ponad 5 tys. lekarzy homeopatów, którzy ukończyli specjalne szkolenia. Dobrze, jeśli homeopata leczący dziecko jest jednocześnie pediatrą, bo wtedy łatwiej może postawić diagnozę i dobrać najlepszy sposób leczenia. Adresy gabinetów można znaleźć w internecie, np. za pośrednic twem towarzystw zrzeszających homeopatów, np. Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej (www.pthk.pl).

Jak wygląda diagnoza homeopatyczna? O co może pytać lekarz podczas wizyty?

Lekarz stawia diagnozę dopiero po zebraniu pełnego wywiadu dotyczącego objawów chorobowych i zbadaniu dziecka. Dlatego do wizyty trzeba się dobrze przygotować. Wizyty są dość długie – mogą trwać nawet godzinę, a lekarz może zadawać naprawdę nietypowe pytania – np. czy dziecko krzyczy w nocy i o której godzinie, na którym boku najchętniej zasypia itp. Podczas wizyty będzie uważnie obserwował dziecko. Koniecznie weź ze sobą książeczkę zdrowia dziecka i spisz wszystkie objawy, jakie towarzyszą dolegliwości.

Czy konieczna jest wizyta u lekarza homeopaty, czy można stosować na własną rękę środki polecone przez farmaceutę?

Są dolegliwości, które takiej wizyty nie wymagają – na przykład ząbkowanie. Są jednak takie, w których to lekarz musi ocenić, co dolega dziecku i jakie leczenie będzie w danym przypadku najwłaściwsze. Preparaty homeopatyczne można bowiem podzielić na dwa rodzaje: kompleksowe, które trzeba przyjmować zgodnie z ulotką, i pojedyncze, które przepisuje lekarz, określając czas podawania i dawkę.

Czy wszystkie leki homeopatyczne są sprzedawane bez recepty?

Większość preparatów można kupić bez recepty. Wyjątkiem są preparaty o wyższych stężeniach substancji leczniczych.

Czy terapia homeopatyczna trwa dłużej niż tradycyjne leczenie?

To zależy. Czasem krótko, jeśli problem jest błahy – np. infekcja wirusowa, która dopiero się zaczyna. Czasem jednak trzeba poczekać na efekty, co wynika z faktu, że wiele dzieci trafia do homeopaty wówczas, gdy dolegliwość jest bardzo zaawansowana, a tradycyjne sposoby leczenia nie dają efektów.

Od czego zależy powodzenie kuracji homeopatycznej?

Od doboru leków, ale też od tego, czy są prawidłowo stosowane. W niektórych sytuacjach – np. w przypadku alergii czy nawraca jących infekcji – trzeba też stosować się do zaleceń homeopaty dotyczących odżywiania czy trybu życia.

W jaki sposób prawidłowo podawać leki homeopatyczne?

Trzeba to robić dokładnie według zaleceń z ulotki albo lekarza. Lek trzeba przyjmować na czyste śluzówki – dlatego trzeba go dać minimum kwadrans przed posiłkiem albo kwadrans po. Podając w tym samym okresie leki konwencjonalne i homeopa tyczne trzeba zachować między nimi przynajmniej piętnastomi nutową przerwę. Jeśli lek ma postać granulki albo kuleczki, trzeba go rozpuścić w niewielkiej ilości wody. Uwaga! Leki home opatyczne podaje się wyłącznie na plastikowych łyżeczkach, bo metalowe mogą zmienić działanie zawartych w nich składników. Z tego samego powodu nie wolno ich też dotykać dłonią.

miesięcznik "M jak mama"