Jest bardzo zaraźliwa, dlatego gdy pojawia się w żłobku lub przedszkolu, choruje natychmiast cała grupa. Można na nią zaszczepić dziecko, ale w społeczeństwie wciąż panuje mit, że "lepiej ją przechorować". Zdjęcia małego pacjenta podpowiedzą wszystko - krostki na całym ciele wypełnione płynem, wskazują na ospę wietrzną.
Jak podkreśla influencer @tatapediatra, w tej chwili to jedna z częstszych chorób, z jakimi zgłaszają się do gabinetów rodzice z kilkulatkami. "To są ogniska zachorowań - mówi Łukasz Grzywacz. - Jeśli dzieciaki zarażają się od siebie w danej grupie przedszkolnej czy żłobkowej, na następny tydzień czy na następne 2 tygodnie tych zachorowań jest coraz więcej".
Ospa wietrzna - nazwa nie jest przypadkowa
Ospą bardzo łatwo się zarazić, bo wirus, który ją wywołuje "roznosi się z wiatrem" - stąd "wietrzna" ospa. Tak naprawdę choroba roznosi się nie tyle z powiewem powietrza, lecz wraz z drobinkami śliny, zawierającymi wirusy ospy, które są wydalane przez pacjenta w czasie mówienia czy oddychania. Wirusy te osiadają na sprzętach, ciele innego człowieka lub są przez niego wdychane. Gdy tylko dotrą do zdrowego organizmu, zaczynają go atakować. Mniej więcej po 7 do 14 dni maluch jest już chory - tyle bowiem trwa okres wylęgania się wirusa ospy.
Ale co istotne - dziecko zaraża dużo wcześniej, bo nawet 1–2 dni przed pojawieniem się wysypki, która zazwyczaj jest pierwszym sygnałem infekcji. Dlatego tak trudno uchronić inne przedszkolaki przez zakażeniem - maluch chory na ospę zaraża kolegów zanim jego rodzice zorientują się, że dopadła ich ospa.
Czytaj również: Pokazała powikłania po „niegroźnej” chorobie zakaźnej dziecka. „Tygodnie leczenia, dwie operacje”
Czy na ospę można zachorować drugi raz?
Ospy wietrznej lepiej unikać
Ospa wietrzna jest częstą chorobą zakaźną wieku dziecięcego, która sama w sobie nie jest groźna, ale może osłabiać organizm i powodować powikłania - wiele maluchów po wiatrówce zapada na zapalenie płuc czy ucha środkowego, częste też są nadkażenie bakteryjne wykwitów skórnych – to najczęstsze powikłanie i nieprzyjemne, bo może prowadzić do powstawania blizn, tzw. dziobów. Typowe objawy ospy, oprócz oczywistej wysypki (która najpierw przyjmuje postać czerwonych kropek, potem krostek i pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym, a wreszcie strupków, będących pozostałością po pęcherzach) jest stan podgorączkowy, złe samopoczucie, a czasem nawet - jak przy innych infekcjach - katar i kaszel.
Ospa trwa od 10 do 14 dni, gdy mija przestaje być zaraźliwa. Ale to uciążliwa infekcja, ponieważ powoduje nieznośny świąd. Można się na nią zaszczepić, co jest zalecane grupie dzieci żłobkowych (dla nich szczepienie jest bezpłatnie), przedszkolnych, a także kobietom w czasie oczekiwania na dziecko. Przejście ospy w ciąży wiąże się bowiem z cięższym przebiegiem choroby i powikłaniami.