Na to chorują teraz dzieci. Pierwszy objaw zaskakuje

2024-07-22 10:57

Pediatra wymienia pięć najczęstszych objawów chorobowych, które obecnie obserwuje u swoich małych pacjentów. Najczęstszy wydaje się zupełnie zaskakujący w kontekście temperatur, bo w całym kraju mamy upały.

Na to chorują teraz dzieci. Pierwszy objaw zaskakuje

i

Autor: getty images/Screen Instagram @tatapediatra Na to chorują teraz dzieci. Pierwszy objaw zaskakuje

Lato w pełni, a w wielu miejscach w kraju temperatura w cieniu przekracza 30°C. To jednak wcale nie oznacza, że dzieci przestały chorować. Do pediatrów zgłaszają się maluchy z dość częstymi objawami chorobowymi.

Jak wynika z ostatniego raportu pediatrycznego lekarza Łukasza Grzywacza, często by ustalić, jaka choroba stoi za danym objawem konieczne jest wykonanie badań krwi i moczu. Dlaczego?

Kiedy z gorączką u dziecka iść do lekarza?

Najwięcej gorączkujących dzieci

Pediatra przekazał, że jego gabinet w ubiegłym tygodniu odwiedziło mnóstwo gorączkujących dzieci. Objawem, o którym postanowił wspomnieć w swoim raporcie szerzej jest więc gorączka.

Podwyższona temperatura może mieć różne przyczyny. Czasem po fakcie okazuje się, że to typowa trzydniówka (kilka dni gorączki, następnie wysypka na całym ciele), ale może być inaczej. W przypadku braku towarzyszących objawów takich jak katar, kaszel, osłabienie, warto wykonać podstawowe badania:

  • morfologię krwi,
  • badanie CRP,
  • badanie ogólne moczu.

"Tutaj trzeba zachować bardzo dużą ostrożność z tego względu, że nie ma sobie co od razu mówić, że to jest infekcja wirusowa (chociaż najczęściej to są infekcje wirusowe), czyli gorączka trwa trzy dni, cztery, czasami nawet pięć" - zauważa pediatra Łukasz Grzywacz.

Lekarz podzielił się swoim spostrzeżeniem dotyczącym anginy. Choroba może na początku nie dawać swoistych objawów, za to badania już pokażą, że mamy do czynienia z infekcją bakteryjną.

Czasem rodzice przypuszczają, że w upały wysoka temperatura to najpewniej wynik przegrzania organizmu. Czy tak może być?

"Z przegrzania można gorączkować ale to nie tak że dzieciaki gorączkują co sześć, co osiem godzin non stop" - zauważa pediatra.

Częste u dzieci bóle gardła

Jako kolejny, bardzo często obserwowany objaw lekarz wymienia bóle gardła. Te najczęściej towarzyszą infekcjom wirusowym. Pediatra tłumaczy, że zazwyczaj bolące gardło jest lekko zaróżowione i wcale nie wygląda źle, jednak u maluchów mogą być obserwowane krostki jak przy opryszczce. Wtedy można podejrzewać:

  • opryszczkowe zapalenie gardła,
  • bostonkę.

Lekarz zwraca uwagę, że nie zawsze przy bólu gardła trzeba podejrzewać anginę. Dość typowe przy anginie jest powiększenie migdałków, widocznie powiększone węzły chłonne. W pierwszej dobie trudno jednak anginę zobaczyć w gardle.

Warto pamiętać, że w przypadku anginy konieczne jest leczenie antybiotykowe, ponieważ lepiej zapobiegać powikłaniom.

Latem uważajcie na Barszcz Sosnowskiego. Zobacz jak wygląda:

Kaszel u dzieci

Pediatra dzieli kaszel na dwa typy:

  • przewlekły "stary" - dzieci kaszlą 2-3 tygodnie,
  • kaszel bardzo suchy, szorstki, szczekający.

Ten drugi rodzaj kaszlu jest typowy dla zapalenia krtani, które lekarz w mijającym tygodniu diagnozować dość często.

Do dość częstych obecnie wśród dzieci chorób należą także jelitówki, które objawiają się głównie biegunką. Pediatra podkreśla, że często biegunka mimo odpowiedniego nawadniania i stosowania leków utrzymuje się około tygodnia.

Ostatnim objawem wspomnianym przez lekarza są różnego rodzaju wysypki. Dzieci dość często trafiały do gabinetu z powodu ugryzień owadów (głównie komarów i meszek). Tym, co zdaniem pediatry jest typowe dla krostek od ugryzień jest umiejscowienie tam, gdzie nie sięga ubranie.

Oprócz tego lekarz wymienił wysypki typowe dla słonecznych dni, czyli różnego rodzaju potówki. Nie brakowało pokrzywek, wykwitów alergicznych. Dość rzadko okazywało się, że wysypka to objaw bostonki. W ubiegłym tygodniu w gabinecie pediatry Łukasza Grzywacza nie pojawił się za to żaden młody pacjent z ospą czy rumieniem zakaźnym.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"