Ta choroba jest coraz częstsza wśród dzieci. Latem jej objawy łatwo przeoczyć

2025-07-11 11:53

Gdy dziecko trafia do szpitala, jego stan często jest już poważny, tymczasem wcześnie rozpoznana choroba może być z powodzeniem leczona. W Polsce coraz więcej dzieci diagnozowanych jest właśnie latem, jednak objawy właśnie teraz łatwo przeoczyć.

Ta choroba jest coraz częstsza wśród dzieci. Latem jej objawy łatwo przeoczyć

i

Autor: Getty Images Ta choroba jest coraz częstsza wśród dzieci. Latem jej objawy łatwo przeoczyć

To najczęstsza przewlekła choroba wieku rozwojowego. Szacuje się, że w Polsce dotyka ona 1 dziecka na 300. Liczba zachorowań wzrasta jednak rocznie o około 5-7% - w Polsce liczba zachorowań rośnie najszybciej w Europie.

Jej objawy łatwo przeoczyć latem, bo gdy jest gorąco, dziecko więcej pije, a gdy więcej pije - częściej sika. Przyczyna może być jednak dużo poważniejsza niż zwiększone pragnienie, które odczuwamy w upały.

Otyłość u dzieci - Plac Zabaw odc. 27

Cukrzyca typu 1 u dzieci - liczba przypadków rośnie

Uniwersytecki Szpital w Łodzi odnotował wzrost przypadków, w których dzieci na oddział trafiały już z zaawansowaną postacią tej choroby.

Już kilka lat temu zauważono, że po pandemii wzrosła liczba dzieci z cukrzycą typu 1. Zresztą wzrost zachorowań w ciągu ostatnich 40 lat jest dziesięciokrotny.

Tylko w ostatnim miesiącu łódzka placówka przyjęła 15 małych pacjentow z zaawansowaną cukrzycą typu 1.

Niestety rodzice nie zawsze w porę dostrzegają objawy choroby, w związku z czym średnio aż 40% dzieci przyjmowanych jest do szpitali z kwasicą ketonową. To stan zagrożenia życia, który rozwija się niezwykle szybko - wystarczy kilka godzin.

M jak Mama Google News

Kwasica ketonowa, która jest poważnym powikłaniem cukrzycy, objawia się bólem brzucha, nudnościami, wymiotami, suchymi śluzówkami, zimnymi kończynami, odwodnieniem i typowym szybkim oddechem, który lekarze określają czasem mianem „oddechu zgonionego psa”.

Latem objawy cukrzycy trudniej zauważyć

Latem, zwłaszcza w upalne dni objawy cukrzycy u dziecka łatwiej przeoczyć. Wzmożone pragnienie i cżęstsze oddawanie moczu, które powinny być sygnałem alarmowym bywają tłumaczone zwiększonym pragnieniem. Jeszcze trudniej cukrzycę wykryć gdy dziecko sika samo (nie moczy pieluch).

Jeśli zauważą Państwo, że dziecko więcej pije, częściej oddaje mocz lub chudnie, należy natychmiast udać się do lekarza pierwszego kontaktu (...) Im wcześniej wykryjemy chorobę, tym łatwiej ją leczyć, a dziecko trafia do szpitala w dobrym lub średnim stanie, nie zaś w stanie zagrożenia życia

- mówi prof. Agnieszka Szadkowska, kierownik Kliniki Pediatrii, Diabetologii, Endokrynologii i Nefrologii Uniwersyteckiego Szpitala w Łodzi w rozmowie z RMF FM.

Cukrzyca typu 1 może rozwinąć się w każdym wieku, ale najczęściej diagnozowana jest:

  • między 4. a 6. rokiem życia (pierwszy szczyt zachorowań),
  • między 10. a 14. rokiem życia (drugi szczyt, związany z okresem dojrzewania).

Występują też przypadki diagnozy u niemowląt i małych dzieci poniżej 2. roku życia, choć są one rzadsze. 

Quiz wiedzy o objawach chorób
Pytanie 1 z 11
Na początek pytanie o wysoką gorączkę. Temperatura od 39,5 do nawet 40,5 stopni może być pierwszym objawem: