Pracownicy WSSE w Szczecinie zważyli 1200 plecaków uczniów z klas trzecich i czwartych. Wyniki pomiarów były do przewidzenia: tak, plecaki naszych dzieci często są zbyt ciężkie.
Plecaki uczniów: normy nie mają znaczenia?
Jako rodzice dzieci w wieku szkolnym często nie mamy wątpliwości, że ich plecaki ważą zdecydowanie za dużo. W nieco lepszej sytuacji są uczniowie nauczania początkowego, gdy ich wychowawcy zgodzą się, by podręczniki zostawały w klasowych szafkach.
Mimo to, jak łatwo było się spodziewać, wyniki pomiarów wypadły nieciekawie. Okazało się bowiem, że 22 proc. dzieci nosi za ciężkie plecaki.
Zgodnie z obowiązującymi normami, ciężar plecaka nie powinien przekraczać 15 procent wagi dziecka. Wiele wskazuje na to, że norma często wygląda zupełnie inaczej. I to nie od dziś.
Mówimy od kilku lat o tym, żeby do tornistrów nie wkładać zbędnych przedmiotów. Najlepiej wybierać tornistry lekkie, przylegające do pleców i mające szerokie ramiona
- powiedziała Małgorzata Kapłan z WSSE w Szczecinie.
72 proc. dzieci do ortopedy lub fizjoterapeuty
Pracownicy szczecińskiego Sanepidu nie tylko zważyli plecaki dzieci. Dokonali też pomiarów masy ciała i wzrostu uczniów oraz przeprowadzili wśród nich ankietę dotyczącą żywieniowych nawyków. Sprawdzono też postawę dzieci. Niestety, aż 72 proc. uczniów dostało zalecenia wizyty u fizjoterapeuty lub ortopedy. Powód: wady postawy. Najpowszechniejszy problem związany z postawą to problem z prawidłowym wysklepieniem stóp.
Czy wyniki raportu sprawią, że problem zbyt ciężkich plecaków u dzieci zniknie? Póki co - mimo że wielu rodziców i nauczycieli ma świadomość złego wpływu ciężaru plecaków na zdrowie uczniów - tornistry wciąż ważą, ile ważą.
Jako rodzice możemy jedynie zadbać o wybór idealnego plecaka, który będzie nie tylko ładny, ale też lekki i możliwie wygodny w noszeniu...