Tak objawia się guz mózgu u dziecka. Pediatra wymienia objawy, które trzeba znać

2024-04-03 9:58

Z pozoru niewinne objawy mogą być sygnałem, że w mózgu dziecka rozwija się nowotwór. Choć taka diagnoza zdarza się rzadko, warto te objawy znać.

Tak objawia się guz mózgu u dziecka. Pediatra wymienia objawy, które trzeba znać

i

Autor: getty images/ Screen Instagram @pediatranazdrowie Tak objawia się guz mózgu u dziecka. Pediatra wymienia objawy, które trzeba znać

Czasem mówi się, że wpisanie jakichkolwiek, z pozoru niewinnych objawów w wyszukiwarkę internetową może spowodować, że jedną z diagnoz, jaką podsunie, będzie nowotwór. To dlatego w przypadku wątpliwości co do przyczyny objawów warto udać się do lekarza, który skieruje na konkretne badania. Tylko na takiej podstawie można postawić właściwą diagnozę.

Z drugiej strony, życząc własnemu dziecku zdrowia możemy mieć tendencję do normalizowania różnych stanów, które mogą być z kolei sygnałem ostrzegawczym. To dlatego lepiej znać możliwe objawy guza mózgu u dzieci, by w razie jakichkolwiek wątpliwości, móc działać odpowiednio wcześnie.

Spis treści

  1. Guzy mózgu u dzieci są bardzo rzadkie
  2. Pediatra wymienia objawy guza mózgu u dzieci
Danuta Błażejczyk pokonała nowotwór: „Cieszę się, że żyję”

Guzy mózgu u dzieci są bardzo rzadkie

Pediatra Monika Działowska, która na Instagramie dzieli się swoją fachową wiedzą na profilu @pedoiatranazdrowie poruszyła ostatnio temat guzów mózgu u dzieci. Dlaczego na podstawie obserwowanych przez rodziców objawów wzięła pod uwagę właśnie taką diagnozę? Internauci nie kryli swojego zdziwienia tym, że z pozoru niczym niewyróżniające się objawy właśnie takie rozpoznanie zasugerowały lekarce.

Zaznaczyła, że guzy mózgu u dzieci diagnozuje się bardzo rzadko, prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu rośnie z wiekiem. Wśród dzieci średni wiek, w jakim diagnozuje się guzy mózgu, wynosi 7 lat i 10 miesięcy.

Warto wiedzieć, że nie należy liczyć na to, że zostaną one "wykryte" podczas rutynowego bilansu u zdrowego dziecka. Jeśli rodzic nie zgłasza żadnych niepokojących objawów, zwykle nie prowadzi się pogłębionej diagnostyki. To dlatego lepiej znać objawy, które mogą sugerować, że w mózgu rozwija się nowotwór.

Czytaj też: Dzieci z nowotworami są silniejsze niż dorośli. „Okłamują rodziców, by mama już nie płakała”

Pediatra wymienia objawy guza mózgu u dzieci

  • wymioty poranne

"Jednym z bardziej charakterystycznych objawów są wymioty, głównie poranne, z taką poprawą po wymiotach" - mówi pediatra Monika Działowska. Jak zaznacza lekarz, mowa o wymiotach, co do których przyczyna jest niejasna, a więc nie towarzyszą im inne objawy świadczące o zakażeniu układu pokarmowego, np. biegunka, przejściowa podwyższona temperatura.

Zaniepokoić powinny zwłaszcza wymioty poranne, które utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie.

  • objawy zmiany zachowania

Pediatra wymienia tutaj przede wszystkim zwiększoną drażliwość, nieuzasadnioną senność.

  • nagły brak apetytu

"Miałam kiedyś takiego pacjenta, który z dnia na dzień przestał jeść, po prostu odmawiał jedzenia" - mówi pediatra Monika Działowska.

  • wzmożone pragnienie

Polidipsja, czyli stan, w którym dziecko wyjątkowo dużo pije, może być objawem cukrzycy czy moczówki, jednak jeśli obie zostaną wykluczone, warto pogłębić diagnostykę w kierunku guza mózgu.

  • objawy cofnięcia się rozwoju motorycznego

Jako przykład pediatra wymienia kiedy dziecko, które raczkowało - przestaje to robić, lub pisało - a nie daje rady pisać. "Albo zawsze prawą ręką różne czynności wykonywało, a teraz ta ręka wydaje się słabsza, dziwna, niepracująca jak dotychczas" - dodaje pediatra.

Sygnałem alarmowym jest też sytuacja, w której dziecko mówiło już dość wyraźnie, a przestało mówić, lub daje się dostrzec asymetrię w twarzy czy w ruchach.

  • ból głowy

Ten objaw tak naprawdę najtrudniej wychwycić, bo choć jest jednym z objawów guza mózgu, występuje też powszechnie w przypadku łagodniejszych przyczyn.

"Jeżeli te bóle głowy są połączone z wymiotami, nudnościami, wybudzają w nocy, utrudniają codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza u małych dzieci poniżej 4. roku życia (...) warto udać się do lekarza. Przede wszystkim wtedy, gdy taka sytuacja trwa dłużej niż 4 tygodnie, potrzebna jest pogłębiona diagnostyka.

  • objawy oczne

Pediatra ma tutaj na myśli głównie nagły zez lub zaburzenia widzenia.

Czytaj też: "Dla dziecka rak, to nie wyrok". Wywiad z profesorem onkologii o nowotworach dziecięcych