13-latka i 10-latek zostaną rodzicami. Czy to w ogóle możliwe?

2020-01-20 10:11
13-latka i 10-latek zostaną rodzicami
Autor: Getty images

13-latka zostanie matką. To już wydaje się nieprawdopodobne, tym bardziej szokujący jest fakt, że według relacji dziewczynki, ojcem dziecka jest jej 10-letni przyjaciel. Czy chłopiec w tym wieku jest w ogóle zdolny do zapłodnienia?

Informacja o ciąży u 13-letniej dziewczynki dotarła z Krasnojarska w Rosji. Dziewczynka pochodzi z tzw. trudnej rodziny, w której jest chora na raka matka oraz trójka dzieci, i która ma nad sobą nadzór kuratora.

Kontrola opieki społecznej nie powstrzymała jednak dziewczynki przed chuligańskimi wybrykami, a także przed ciążą. 13-latka zamierza urodzić dziecko – ani ona, ani jej rodzice nie chcą skorzystać z prawa do aborcji.

Jeszcze bardziej szokujące informacje dotyczą jednak ojca dziecka. Według relacji przyszłej mamy, jest nim jej chłopak – 10-letni kolega ze szkoły. Ta wersja jest jednak tak nieprawdopodobna, że policja bada sprawę pod kątem wykorzystania seksualnego dziewczynki przez osobę dorosłą. Zdaniem ekspertów, tak wczesne rodzicielstwo teoretycznie jest jednak możliwe.

Według rosyjskich lekarzy, pod opiekę których trafiła dziewczynka, ani ciąża, ani zdrowie przyszłej mamy nie są na razie zagrożone.

Czytaj: Nastoletnia ciąża: problemy nieletniej matki

Sytuacja prawna NIELETNIEJ MATKI

Zdaniem eksperta
Lek. Anna Nowak
lek. Anna Nowak

Zdarza się, iż w bardzo młodym wieku, zarówno chłopiec (np. 10-latek), jak i dziewczynka (np. 9-latka) osiągną dojrzałość płciową, a więc są w stanie posiadać potomstwo. Należy jednak mieć na względzie, że ciąża w tak młodym wieku przyszłych rodziców obarczona jest ryzykiem wystąpienia wad wrodzonych u dziecka (np. zespołu Downa). Wynika to z niepełnej dojrzałości i stabilizacji układu hormonalnego oraz z nieprawidłowych rozdziałów chromosomów. Ponadto, ciało tak młodej dziewczynki nie jest jeszcze dostatecznie przygotowane  na ciążę i poród, co stwarza pewne ryzyko.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE