18-miesięczne dziecko wpadło do przydomowego basenu. Dramatyczna akcja ratunkowa

2022-08-12 12:51

W Chrząstawie Wielkiej w województwie dolnośląskim półtoraroczne dziecko wpadło do przydomowego basenu z wodą. Na miejsce przyjechali strażacy i ratownicy medyczni, którzy reanimowali dziecko. Następnie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zabrało dziecko do szpitala.

18-miesięczne dziecko wpadło do przydomowego basenu. Dramatyczna akcja ratunkowa
Autor: Getty images 18-miesięczne dziecko wpadło do przydomowego basenu. Dramatyczna akcja ratunkowa

Do zdarzenia doszło 10.08.2022 r. w Chrząstawie Wielkiej w powiecie wrocławskim. Około godziny 12:10 służby ratownicze otrzymały powiadomienie o 18-miesięcznym dziecku, które wymagało pomocy medycznej. Malec wpadł do przydomowego basenu o średnicy pięciu metrów. Z wody wyciągnęli je opiekunowie, po czym wezwali pomoc.

Przeczytaj także: Wtórne utonięcie - co to takiego i jak mu zapobiec?

Pierwsza pomoc w użądleniach i ukąszeniach

Konieczna była reanimacja dziecka

- Na miejsce ruszyli strażacy. Kiedy dotarli pod wskazany adres, okazało się, że dziecko zostało już wyciągnięte z wody. Strażacy rozpoczęli resuscytację krążeniowo-oddechową. Następnie dziecko przekazano medykom Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy przejęli prowadzenie czynności. Z informacji, które posiadam, wynika, że udało się przywrócić czynności życiowe dziecka - powiedział w rozmowie z tvn24.pl st. kpt Tomasz Szwajnos z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

Dziecko trafiło do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego, gdzie przebywa na oddziale intensywnej terapii.

Przydomowe wypadki z wodą i zasady bezpieczeństwa

Nie trzeba jechać nad morze czy jezioro, by doszło do niebezpiecznych sytuacji z udziałem dzieci i wody. Niedawno pisaliśmy o tym, jak łatwo można doprowadzić do poważnych poparzeń z udziałem węża ogrodowego. Media co rusz donoszą także o wielu wypadkach w przydomowych basenach, które w ostatnich latach stały się bardzo popularne.

Mając nawet niewielki przydomowy basen i dzieci pod opieką trzeba mieć oczy i uszy dookoła głowy. Chwila nieuwagi może się skończyć wielką tragedią. Za pasem długi weekend sierpniowy, warto więc przypomnieć kilka zasad bezpieczeństwa, na które cały czas uczulają producenci basenów ogrodowych.

Przykładowo w instrukcji do basenu stelażowego marki Intex znajdujemy takie:

"1. Stały i kompetentny nadzór nad dziećmi jest zawsze wymagany.

2. Aby uniemożliwić dzieciom łatwy dostęp do basenu, można ustawić barierki zabezpieczające.

3. Nigdy nie zezwalać na wskakiwanie, nurkowanie i ześlizgiwanie się do basenu.

4. Nie pozwalaj nikomu na siadanie, wspinanie się na ścianki basenu.

5. Schowaj wszystkie zabawki, sprzęt do pływania z basenu i jego pobliża, jeśli basen nie jest użytkowany. Rzeczy te mogą przyciągać uwagę małych dzieci.

6. Trzymaj krzesła, stoły , zabawki i inne rzeczy, na które dzieci mogłyby się wspiąć co najmniej 1 metr od basenu.

7. W pobliżu basenu powinno się znajdować koło ratunkowe, sznur i telefon w celu udzielenia natychmiastowej pomocy lub wezwania pogotowia.

8. Nie pływaj samemu i nie pozwalaj na to innym.

9. Dopilnuj, aby woda w basenie była zawsze czysta. Dno powinno być zawsze widoczne.

10. Jeśli pływanie odbywa się nocą, należy użyć odpowiedniego oświetlenia, aby wszystkie znaki bezpieczeństwa, drabinki oraz dno basenu były widoczne.

11. Nie wolno korzystać z basenu osobom pod wpływem alkoholu i leków.

12. Utrzymuj basen w należytej czystości, aby nie dopuścić do wywołania chorób związanych z brudną wodą. Nie mąć wody. Zachowuj wszystkie zasady higieny.

13. Barierki zabezpieczające i pokrywy nie mogą zastąpić stałego i kompetentnego dozoru ze strony osób dorosłych."

Niestety instrukcje basenowe często czytane są raz w momencie pierwszego montażu i rzucane w kąt. Nikt później nie pamięta wszystkich ostrzeżeń producenta. Tymczasem w przydomowym basenie, tak samo jak na basenach komercyjnych, powinien obowiązywać regulamin.

Przeczytaj także: Czy zachłyśnięcie wodą z wanienki grozi suchym utonięciem? Ratownik uspokaja i wyjaśnia ich mechanizm

Źródło: tvn24.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza