Czy zachłyśnięcie wodą z wanienki grozi suchym utonięciem? Ratownik uspokaja i wyjaśnia ich mechanizm

2022-07-27 13:16

Do takich sytuacji dochodzi dość często. Wystarczy chwila nieuwagi, sięgnięcie po słuchawkę od prysznica, by dziecko wyślizgnęło się z rąk i delikatnie zachłysnęło wodą. Czasami nawet nie wiemy, czy na pewno się napiło wody, ale w głowie zaczyna kłębić się masa myśli. Co jeśli dojdzie do suchego utonięcia? Ratownik medyczny uspokaja i wyjaśnia.

kąpiel niemowlęcia
Autor: Getty Images Ratownik medyczny wyjaśnia, jak mogłoby dojść do suchego utopienia dziecka po kąpieli.

Jak mówią statystyki, do podtopień dzieci najczęściej dochodzi właśnie podczas kąpieli w wannie. Zazwyczaj jednak już po chwili, wygląda na to, że wszystko ok, maluch czuje się dobrze. Rodzic jednak pozostaje z wiedzą o wtórnch utonięciach i zaczyna się bać o jego bezpieczeństwo. Czy słusznie?

Nie do końca - zdaniem ratowników medycznych. Kluczowa powinna być wiedza, a posiadając ją okazuje się, że tragedii można w łatwy sposób uniknąć. 

Dowiedz się: 10 zasad bezpieczeństwa, których trzeba przestrzegać z dzieckiem na plaży i nad wodą

Tak się zmienił basen odkryty w Powsinie pod Warszawą. Wszystko błyszczy nowością!

Przeczytaj: Kąpiel niemowlaka pod lupą. Sprawdzamy najnowsze zalecenia pediatrów

"Utonięcie" we własnym łóżku - prawda czy mit?

Lęki i obawy rodziców postanowiła rozwiać grupa ratowników medycznych, którzy prowadzą grupę szkoleniową i profile edukacyjne @twojratownik. Jak zaznaczają, nie ma możliwości, by maluch bez żadnych objawów po podtopieniu "utonął" we własnym łóżku.

Faktem jest, że po każdym podtopieniu, czyli sytuacji kiedy twarz znajduje się pod powierzchnią wody, mogą wystąpić powikłania i to one doprowadzają do zatrzymania krążenia. Każde z tych powikłań czy będzie to tak często opisywany przez media w nieudolny sposób OBRZĘK PŁUC czy zapalenie płuc po podtopieniu w zanieczyszczonej wodzie da objawy w ciągu 24h. - tłumaczą ratownicy. 

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Jeśli w ciągu 24 h od podtopienia doszło do tych obajwów - rodzic powinien czym prędzej zadzwonić pod numer 999 lub 112. Jak radzą eksperci, dobrze jest po każdym podtopieniu skonsultować dziecko z lekarzem pierwszego kontaktu. Co powinno nas zaniepokoić?

  • nasilający się kaszel,
  • wymioty,
  • duszność,
  • nadmierna senność. 

Przeczytaj: Dlaczego warto chodzić z niemowlakiem na basen?

Jak zaznaczają ratownicy, to właśnie te objawy, będące powikłaniami po podtopieniu powinny nas niepokoić, a nie samo hasło "suche utonięcia".

Wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji wyraźnie mówią, żeby unikać używania tego terminu, a w zamian za to mówić o POWIKŁANIACH, które dają widoczne objawy!

Sprawdź: Nie pomoże, a nawet zaszkodzi. Oto 10 błędów popełnianych w trakcie udzielania pierwszej pomocy

"Suche utonięcia" spędzają sen z powiek młodym rodzicom, podobnie jak SIDS, dlatego wdzięczne mamy przyznają, że taka wiedza rzeczywiście była im potrzebna. 

  • Dziękuje! Myślałam, że to może nastąpić bez objawów, bałam się wtórnego utonięcia do tego stopnia, ze pierwsza noc po basenie młodej czuwałam zamiast spać...
  • Trochę się uspokoiłam, bo bałam się, że może nie być żadnych objawów i kogoś (nie tylko dziecko) może spotkać ta straszna sytuacja.