5 genialnych sposobów, które zachęcą dziecko do pójścia do przedszkola

2022-08-24 12:29

Byłaś na dniach adaptacyjnych, pokazywałaś dziecku plac przedszkolny zabaw, pozwoliłaś wybrać nowe kapcie i worek… Ale czy to oznacza, że malec z radością rozpocznie przedszkolną edukację? Oto 5 genialnych sposobów, które zachęca malca do pójścia do przedszkola.

5 genialnych sposobów, które zachęcą dziecko do pójścia do przedszkola
Autor: Getty images 5 genialnych sposobów, które zachęcą dziecko do pójścia do przedszkola

Nie rozstajesz się z dzieckiem od urodzenia, nic dziwnego, że malec nie chce iść do przedszkola. Musisz jednak wrócić do pracy i pamiętasz, że walka o znalezienie miejsca w placówce nie była łatwa, więc zaciskasz zęby. 

Mimo to widzisz bunt malucha przed rozpoczęciem przedszkolnej przygody.  Nowe środowisko, nowi koledzy, panie, zajęcia... wszystko wywołuje lęk i niechęć do zmian.

Spokojnie, oto 5 genialnych sposobów, które zachęcą dziecko do pójścia do przedszkola

Spis treści

  1. Kumpel z podwórka
  2. Magiczny kamyk
  3. Zabawa w przedszkole
  4. Problem - rozwiązanie
  5. Plan na dziś
  6. Jak długo potrwa, zanim dziecko zadomowi się w przedszkolu?
M jak mama - Jak powinna wyglądać adaptacja dziecka w żłobku?

Kumpel z podwórka

Może się zdarzyć, że do waszego przedszkola chodzi już dziecko, które twój malec zna z placu zabaw albo z sąsiedztwa. Podpytaj znajome mamy i jeśli to możliwe, umów się z nią pierwszego dnia na wspólne pójście do placówki. 

Niech dziecko ma poczucie, że nie wchodzi samo do zupełnie obcego miejsca, ale ze znajomym kolegą, który z nim tam zostanie.

Czytaj równieżPierwszy dzień w przedszkolu. Jak przygotować dziecko?

Twoje dziecko wkrótce pójdzie do przedszkola? Zmień tę jedną rzecz już dziś, a ułatwisz mu adaptację

Magiczny kamyk

Podaruj dziecku specjalną rzecz, taką jak kamyk, który schowa do kieszeni lub breloczek, który przypniesz mu do paska. Wyjaśnij mu, że gdy tylko zrobi mu się smutno, będzie mógł go dotknąć, a wtedy, w magiczny sposób, przestanie tęsknić, bo ty prześlesz mu buziaka.  

Taką samą rolę może odegrać zabawka, ale nie wszystkie palcówki pozwalają na ich przynoszenie. 

Zabawa w przedszkole

Wystarczą do tego pluszaki, lalki czy figurki, którymi dziecko chętnie się bawi. Zaproponuj maluchowi zamiast zabawy w dom czy sklep – zabawę w przedszkole. W ten sposób, pokażesz dziecku, jak wygląda przedszkolne życie. W czasie zabawy weź pod uwagę nie tylko takie aspekty, jak zabawa z kolegami, ale i to, że dostanie tam posiłek, że będzie musiał iść do toalety, a także położyć się spać.

Odgrywaj to wszystko figurkami, aby malec wiedział, co go czeka, np. jednorożec chce siusiu, więc idzie do cioci-lalki i prosi, żeby pomogła mu pójść do toalety itd.

Problem - rozwiązanie

2-3 latek może jeszcze nie umieć powiedzieć o tym, czego się boi, ale ty doskonale wiesz, że będzie tęsknił, że może bać się spania w obcym miejscu, że będzie się wstydził nieznanej mu opiekunki itd.

Rozmawiaj o tym z dzieckiem mówiąc, że taka sytuacja może się zdarzyć i od razu podawaj rozwiązanie, np. "jeśli będzie ci smutno, spojrzyj na zdjęcie, które ci dałam", "jeśli zmoczysz majteczki, to pamiętaj, że masz nowe i czyste w worku".

Plan na dziś

Każdego ranka omawiaj z dzieckiem, co zrobi po przyjściu do przedszkola. Np. zaproponuj, by zaczęło zabawę od puzzli, które uwielbia, a następnego dnia – ustalcie wspólnie, że pierwszą rzeczą, jaką zrobi, będzie sięgnięcie po samochodzik, który mu się wczoraj tak spodobał itd.

Przewidywalność i planowanie zmniejszy jego lęk i poczucie wyobcowanie w nowym miejscu.

Jak długo potrwa, zanim dziecko zadomowi się w przedszkolu?

Jeśli konsekwentnie stosujesz tradycyjne strategie, jak krótkie pierwsze dni w placówce, nieustanne pozytywne rozmowy o zmianach, szybkie pożegnania itd., prawdopodobnie po 3-4 tygodniach, łzy i napady złości na widok przedszkolnej furtki odejdą do przeszłości. 

Skoncentruj się na pozytywach i pamiętaj, że przedszkole to nie tylko "przechowalnia" dla dzieci, których rodzice pracuje ale przede wszystkim miejsce, w którym się rozwijają, uczą nowych rzeczy, kształtują postawy społeczne itd. 

Jeśli po miesiącu dziecko nadal płacze, umów się na spotkanie z opiekunką. Porozmawiaj z nią i ustalcie plan na najbliższe dni, zanim podejmiesz decyzję o zabraniu dziecka z placówki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza