Twoje dziecko wkrótce pójdzie do przedszkola? Zmień tę jedną rzecz już dziś, a ułatwisz mu adaptację

2022-07-21 13:44

Pierwsze dni w przedszkolu to dla dziecka duży stres. Naukowcy przyjrzeli się maluchom i odkryli, co pomaga im w szybszej adaptacji. To tak samo proste, co zaskakujące.

Maluch idzie we wrześniu do przedszkola?
Autor: Getty images Jeśli to zmienisz, łatwiej mu będzie zaadaptować się w nowym miejscu

Według badań opublikowanych w tym tygodniu w czasopiśmie Pediatrics sposobem na łatwiejszą i szybszą adaptację dziecka w przedszkolu jest… sen.

Naukowcy, którzy obserwowali maluchy zaczynające swoją przedszkolną edukację odkryli, że regularny, trwający ponad 10 godzin sen w nocy (nie liczyli drzemek w ciągu dnia), wpływa pozytywnie na relacje rówieśnicze, relacje z nauczycielami i na ogólne wyniki w nauce takie jak nauka słów czy literek.

M jak mama - Jak powinna wyglądać adaptacja dziecka w żłobku?

10 godzin snu to podstawa

Chociaż zazwyczaj mówiąc o zalecanych normach snu dla dzieci wlicza się w nie zarówno nocny odpoczynek, jak i drzemki w ciągu dnia, to jednak ostatnie badania pokazują, że kluczem do sukcesu, czyli dobrego samopoczucia dzieci i jego rozwoju jest długi, nieprzerwany sen nocny.

Najważniejszym warunkiem udanej adaptacji w przedszkolu według badań prowadzonych przez zespół dr Douglasa M. Teti z Pensylwanii było regularne spanie co najmniej 10 godzin w ciągu nocy. „Sugeruje to, że nadrabianie snu w trakcie drzemki w ciągu dnia nie pomoże dzieciom w aklimatyzacji w przedszkolu" - powiedział ekspert.

Czytaj również: "Jak było w przedszkolu?", to najgorsze pytanie, jakie możesz zadać dziecku, gdy je odbierasz

Pierwszy dzień w szkole lub przedszkolu: jak zareaguje twoje dziecko? Porady psychologa

Zacznij zmiany już dziś

Jeśli masz dziecko, które od września idzie do przedszkola, może właśnie teraz nadszedł czas, aby zmienić jego nawyki związane ze snem

Co to oznacza? Badacze sugerują też, aby już teraz, czyli na miesiąc-dwa przed pójściem do przedszkola zacząć kłaść dziecko najpóźniej o 21. Warto oczywiście nadal stosować rytuały, które malec zna, np. czytanie bajek, aby ograniczać czas spędzany przed snem przed ekranem (niebieskie światło utrudnia zasypianie), dbać o wyciszenie przed snem.

Czy maluch ma rezygnować z drzemek? Absolutnie nie. Sugestie badaczy nie oznaczają, że dzieci powinny zacząć odzwyczajać się od drzemek, które są bardzo istotnym elementem regeneracji każdego dziecka w wieku przedszkolnym i młodszego. Chodzi jedynie o ich skrócenie lub zredukowanie np. z dwóch do jednej, aby uzyskać dłuższy 10-godzinny sen w nocy. 

Czy wiesz, jak przygotować dziecko do przedszkola?

Pytanie 1 z 8
Warto wprowadzić dziecku stałe poranne rytuały przed wyjściem do przedszkola.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza