6-latek w bieliźnie spacerował sam po Wrocławiu. Zareagował dopiero kierowca autobusu

2023-07-13 12:09

Na samotny spacer bladym świtem wybrał się 6-letni mieszkaniec Wrocławia. Dziecko ubrane w samą bieliznę dostrzegł kierowca autobusu. Gdyby nie on, mogłoby dojść do nieszczęścia.

Nogi chłopca spacerującego samotnie ulicą
Autor: Getty images 6-latek w bieliźnie spacerował sam po Wrocławiu. Zareagował dopiero kierowca autobusu

Małego chłopca z misiem w ręku spacerującego samotnie po ulicy zauważył kierowca miejskiego autobusu. Był wczesny ranek, a dziecko ubrane było w samą bieliznę. Kierowca zatrzymał pojazd, wziął chłopca do środka.

Spis treści

  1. Szedł w samej bieliźnie z misiem w ręku
  2. To kolejny przypadek "Pilnujcie dzieci"
  3. W jakim wieku dziecko może wyjść samo z domu?
Tajemnicze zaginięcie małżeństwa z Warszawy

Szedł w samej bieliźnie z misiem w ręku

6-letni chłopiec został zauważony przez kierowcę miejskiego autobusu na ulicy Granicznej. Mężczyzna zatrzymał się i po sprawdzeniu, że obok nie znajdują się jego opiekunowie zawiózł go na znajdującą się tuż obok pętlę autobusową. Stamtąd powiadomił policję, która przyjechała i zajęła się 6-latkiem.

Funkcjonariusze szybko ustalili, że dziecko nocowało z rodzicami pod namiotem na działkach, skąd uciekło niepostrzeżenie, gdy jego opiekunowie jeszcze spali.

6-latek spacerował po ulicy, na szczęście ruch o tej porze był niewielki, a kierowca, który go dostrzegł, natychmiast zareagował. - Za taką postawę oczywiście dziękujemy, gdyż całkiem niebezpieczna sytuacja miała swoje szczęśliwe zakończenie - mówi st. asp. Aleksandra Freus z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, cytowany przez portal eska.pl.

Czytaj również: Śpij, gdy dziecko śpi - mówili... Mamę obudziło 3 policjantów. Przyprowadzili jej zmarzniętego 2-latka do domu

8-latka zaginęła na plaży. Matka skłamała ratownikom, dziecko znaleziono w innym mieście

To kolejny przypadek "Pilnujcie dzieci"

To już drugi taki przypadek w tym tygodniu. Kilka dni temu policjanci z Gdańska znaleźli 3-latka, który samotnie błąkał się po dzielnicy Orunia. Rodzice dziecka zgłosili się po niego dopiero po kilku godzinach, bo nie mieli pojęcia o zniknięciu malca. Spali, a drzwi od domy były zamknięte, jednak zamek nie stanowił dla 3-latka przeszkody.

Policjanci przypominają, że za niedopełnienie obowiązku troszczenia się o małoletniego poniżej lat 15 grozi kara do 3 lat więzienia. Przepis ten dotyczy między innymi rodziców, którzy jako główni opiekunowie dziecka mają obowiązek zapewnić mu nie tylko pożywienie, schronienie czy ubranie, ale i bezpieczeństwo. Samotne przebywanie na ulicy bez opieki stanowi zagrożenie życia i zdrowia malucha.

W jakim wieku dziecko może wyjść samo z domu?

Podobnie jest w momencie, gdy rodzice decydują się na pozostawienie dziecka w domu bez opieki. Według prawa (artykuł 106 Kodeksu Wykroczeń) dzieci do lat 7 nie mogą pozostawać bez opieki w sytuacji, gdy może dojść do potencjalnego zagrożenia zdrowia.

A w jakim wieku możemy puścić dziecko samo na dwór czy do sklepu? Nie ma przepisów, które to określają, istnieją jednak zasady dotyczące poruszania się nieletnich po drodze. Ustawa z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Art. 43 ust. 1 mówi, że dziecko do ukończenia 7. roku życia może korzystać z drogi wyłącznie pod opieką osoby, która ma co najmniej 10 lat.

Oznacza to, że wysłanie 6-latka do sklepu po bułki bez opieki dorosłego czy starszego rodzeństwa jest wykroczeniem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza