7-miesięczne dziecko z dotkliwymi oparzeniami. Mama ostrzega: wszystko przez przekąskę

2023-06-07 13:16

Ta mama z Kanady wydała pilne ostrzeżenie w mediach społecznościowych po tym, jak jej 7-miesięczna córeczka dotkliwie poparzyła skórę wokół ust przez fotouczulającą przekąskę. „Mamy nadzieję, że dzięki naszym doświadczeniom zwiększymy świadomość zagrożeń związanych ze spożywaniem niektórych pokarmów i napojów na słońcu” – napisała.

7-miesięczne dziecko z bolesnymi oparzeniami. Mama ostrzega: te przekąski plus słońce to duże ryzyko
Autor: Getty images/ screen Facebook @Reanna Bendzak 7-miesięczne dziecko z bolesnymi oparzeniami. Mama ostrzega: te przekąski plus słońce to duże ryzyko

Reanna Bendzak w poście na Facebooku ku przestrodze wszystkich rodziców podzieliła się historią swojej 7-miesięcznej córeczki. Dziewczynka żuła seler naciowy podczas rodzinnego grilla w ogrodzie. Była na słońcu tylko 20-30 minut, jednak to wystarczyło, by wywołać silną reakcję alergiczną. Wokół ust dziecka pojawia się agresywna wysypka, która w miarę upływu czasu zamieniła się w pęcherze i intensywny obrzęk.

Okazało się, że seler naciowy zawiera tzw. furanokumaryny – substancje fotouczulające i fototoksyczne, które zwiększają wrażliwość skóry na światło słoneczne. Sok selera w połączeniu z promieniowaniem UV w kontakcie ze skórą spowodował toksyczną reakcję, w wyniku której doszło do dotkliwego poparzenia. Co ciekawe seler naciowy to niejedyna przekąska podawana dzieciom, która w kontakcie ze słońcem może nieś takie samo zagrożenie. W swoim poście Kanadyjka wymienia także inne popularne owoce i warzywa.

Poparzenia słoneczne

Mama podaje listę fotouczulających owoców i warzyw

Podobną reakcję skórną, jakiej doświadczyła córeczka Reanny Bendzak mogą wywołać wszystkie rośliny zawierające furanokumaryny. „Marchew, seler, owoce cytrusowe (najczęściej limonki), figi, bergamotka, koperek, pietruszka i pasternak” – wymienia Kanadyjka.

Jak podkreśla, warto mieć tego świadomość, zwłaszcza w ciepłych porach roku. „Pamiętaj o tym, jakie przekąski/napoje lubisz ty i twoje dzieci, i dokładnie umyj się przed wyjściem na słońce, jeśli spożywasz coś z tej listy, ponieważ może się to zdarzyć każdemu” – apeluje.

Dodaje też, że gdyby miała wcześniej tego świadomość, z pewnością tego dnia umyłaby córeczce dokładnie buzię wodą z mydłem, a nie tylko przetarła suchą szmatką. To uchroniłoby dziewczynkę przed dotkliwymi oparzeniami.

Choć jej buźka goi się dobrze, malutką czeka jeszcze długa droga w leczeniu blizn i przebarwień.

Jak rozpoznać reakcję fotouczuleniową?

Zwykle zaczyna się jako wysypka, która tworzy się w ciągu 24 godzin od ekspozycji na słońce. Osoby z łagodnym jej przebiegiem mogą nawet jej nie zauważyć, ponieważ wysypka ma tendencję do samoistnego ustąpienia.W cięższych przypadkach wysypka może przekształcić się w ciężkie pęcherze, które mogą nawet wymagać hospitalizacji. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania.

Niezwykle ważne w profilaktyce jest stosowanie kremów z wysokim filtrem przed wyjściem na słońce.