Ampułki do nebulizacji były źle oznakowane. Producent wycofuje lek

2023-11-23 10:47

Decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, znany lek do nebulizacji zostaje wycofany ze sprzedaży. Chodzi o Benodil, stosowany przy astmie. Przyczyną tej decyzji jest nieprawidłowe oznakowanie ampułek z lekiem.

Wycofano lek do nebulizacji.
Autor: Getty Images Wycofano lek do nebulizacji.

Wycofanie przez GIF na terenie całego kraju dotyczy leku Benodil (Budesonidum) 0,25 mg/ml produkowanego przez Zakłady Farmaceutyczne POLFARMA S.A w Starogardzie Gdańskim. To lek do nebulizacji stosowany przy astmie. Chodzi dokładniej o serię oznaczoną numerem 054223 z opakowaniami zawierającymi 10 ampułek po 2 ml. Data ważności leku to marzec 2026.

Dlaczego właściwie wycofuje się lek?

Dowiedz sie: Popularny błąd podczas używania inhalatora. Może przedłużyć infekcję u dziecka

Plac zabaw: Sposoby na katar u dziecka - rodzice podpowiadają, jak sobie radzić

Przeczytaj: To najlepszy środek do inhalowania małych dzieci. Poznaj zalety nebulizacji solą fizjologiczną

Dlaczego wycofano Benodil?

Wada jakościowa, jaką wykryto dotyczyła nieprawidłowej etykiety, jaką oznakowane zostały ampułki. W trakcie postępowanie wyjaśniającego błąd producenta stwierdzono, że doszło do niedopatrzenia przy procesie pakowania. W rolce z etykietami pozostały oznaczenia po poprzednim procesie produkcyjnym. 

Czy ten błąd jest niebezpieczny dla pacjentów?

Jak się okazuje, nie. W kartonikach zawierających ampułki jest lek zgodny z opisem na opakowaniach jednostkowych. Błędnie oznakowane są jedynie ampułki znajdujące się wewnątrz kartonika. 

Błąd pojawia się dopiero na ampułkach, których etykieta wskazuje na dawkę  0,5 mg/ml, a w rzeczywistości jest to  0,25 mg/ml, tak jak wskazuje producent na kartoniku zawierającym 10 ampułek leku. 

„Produkt leczniczy powinien być stosowany zgodnie ze wskazaniami lekarza oraz informacjami zawartymi w ulotce, czyli bez zmiany dawki. Pomimo błędnego oznakowania produkt leczniczy jest pełnowartościowy pod względem farmakologicznym i może być bezpiecznie stosowany” - podaje GIF cytowany przez Puls Medycyny.

Źródło:

Puls Medycyny

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza