Popularny błąd podczas używania inhalatora. Może przedłużyć infekcję u dziecka

2022-12-22 16:14

Trudno znaleźć już dom z dziećmi, w którym nie ma inhalatora. Lekarze często przepisują chorym dzieciom inhalacje, ponieważ dzięki tej drodze podania, którą farmaceutyki trafiają do organizmu malucha szybko, bez obciążania żołądka czy innych skutków ubocznych. Wciąż jednak wielu rodziców wykonuje pewne błędy przy nebulizacji, które sprawiają, że jest ona mniej efektywna lub powoduje różnego rodzaju dyskomfort.

inhalacje
Autor: Getty Images Jak prawidłowo robić dziecku inhalacje?

Inhalacje gdy dziecko ma kaszel, katar, zapalenie oskrzeli, zapalenie krtani czy alergie - nie jest już niczym niezwykłym. Inhalator staje się niezbędny w domach, zupełnie tak jak termometr. Nikt jednak nie uczy rodziców, jak tego sprzętu używać poprawnie. Wydaje się, że wystarczy maluchowi przyłożyć maseczkę do buzi, włączyć urządzenie z zaaplikowanym płynem i koniec. Nic bardziej mylnego. Pisałyśmy już o tym, jakich błędów przy inhalacji nie popełniać. 

Jest jednak jeszcze jedna rzecz, która wydaje się oczywista, a zapomina o niej wielu rodziców. 

Przeczytaj: Masaż zamiast inhalacji? Tak pomożesz dziecku przy infekcji i zapaleniu ucha - pokazuje fizjoterapeutka

Poradnik Zdrowie: różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

Dowiedz się: Inhalacje na przeziębienie u niemowlaka - rodzaje inhalacji

Podstawowe zasady nebulizacji

Inhalowanie na siedząco, nie na leżąco, dobrze dopasowana maseczka, mycie zębów po inhalacji i oklepywanie pleców po jej zakończeniu - o tych niuansach istotnych dla powodzenia nebulizacji pamięta coraz więcej rodziców. Wciąż jednak dość popularny jest pewien błąd, który popełniają rodzice. Chodzi o zalecenia dotyczące eksploatacji inhalatora. 

Jak prawidłowo myć inhalator?

Po każdym użyciu, bez żadnych wyjątków, należy dokładnie umyć i osuszyć elementy inhalatora. Nawet jeśli inhalacje mamy wykonywać bardzo często i za kilka godzin znów podamy dziecku ten sam lek. Zaleganie resztek leku może doprowadzić do dostania się drobnoustrojów do organizmu dziecka, co przedłuża infekcję.

Czyścić inhalator można za pomocą ciepłej wody lub z dodatkiem delikatnego detergentu. Przed użyciem, inhalator nie powinien być także wilgotny po myciu. Nawet jeśli sprzęt nie zdążył wyschnąć, możemy wytrzeć go ręcznikami jednorazowymi. Dobrym sposobem jest też włączenie na chwilę inhalatora "na sucho". Sam wtedy osuszy się błyskawicznie dzięki działaniu sprzężonego powietrza. 

Z kolei wężyka myć nie należy. Chyba, że znajdziemy w nim kropelki, można go przepłukać i osuszyć. Taka sytuacja nie powinna mieć jednak miejsca, więc jeśli będzie się powtarzać, lepiej wymienić wężyk na nowy. 

Przeczytaj: Zioła na katar – 10 skutecznych ziół w walce z katarem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza