Badanie USG ujawniło coś niebywałego w głowie dziecka. Nawet lekarze byli w szoku

2023-02-22 10:33

Badania USG w ciąży to standardowa procedura, która pozwala kontrolować rozwój dziecka. W tym przypadku lekarzy zaniepokoiła duża głowa maluszka. W 31. tygodniu ciąży medycy dostrzegli coś niespotykanego.Okazało się, że jedno z bliźniąt wchłonęło drugi płód.

Badanie USG w ciąży
Autor: Getti Images/TikTok @nicu_musings Badanie USG ujawniło coś niebywałego w głowie dziecka. Sami lekarze byli w szoku

„Zespół znikającego bliźniaka” (VTS z ang. „vanishing twin syndrome”) zdarza się stosunkowo często. Występuje u około 30% ciąż bliźniaczych. Niewiele jednak kobiet w ogóle zdaje sobie sprawę, że na początku w jej łonie rozwijały się dwa płody, a nie jeden. Wchłonięcie jednego płodu następuje najczęściej w pierwszych tygodniach ciąży.

Niektórzy lekarze, gdy na pierwszym USG zauważą dwa płody, podkreślają, że drugie badanie będzie dokładniejsze, bo jeden pęcherzyk ciążowy może jeszcze zostać wchłonięty przez organizm matki. Zdarza się jednak, że to drugi płód wchłania ten pierwszy, ale sytuacja, jaką opisuje na swoim profilu na Tiktoku @nicu_musings neonatolog dr Michael Narvey, była szokiem nawet dla samych lekarzy.

W głowie dziecka znaleziono szczątki jego brata bliźniaka.

Zobacz także: Objawy ciąży bliźniaczej: co wskazuje na to, że mogę urodzić bliźniaki?

Jakie są objawy ciąży bliźniaczej?

Jak rozpoznać „zespół znikającego bliźniaka”?

Lekarze mogą zdiagnozować „zespół znikającego bliźniaka”, obserwując dwa bardzo różniące się rozmiarem pęcherzyki ciążowe. W niektórych przypadkach wyraźnie widać, że jeden płód jest żywy, a drugi obumarł.

Medycy mogą także stwierdzić „zespół znikającego bliźniaka” na podstawie badania krwi. Spadek oznaczonego stężenia hormonu w organizmie mamy wyraźnie pokazuje, że jeden płód został wchłonięty.

W przedstawionym poniżej przypadku lekarze zauważyli, że ciąża z początku była bliźniacza, dopiero w 31. tygodniu ciąży. Głowa dziecka wydała się specjalistom znacznie powiększona.

Dziecko cudem przyszło żywe na świat

Dr Narvey na nagraniu na TikToku przedstawił zdjęcie RTG głowy dziecka, które zostało wykonane po jego narodzinach. Maluch cudem przeżył ze szczątkami swojego brata bliźniaka w głowie. Takie rzeczy wykraczają poza wyobraźnię człowieka, ale jak widać, naprawdę się zdarzają.

Neonatolog pokazał również rekonstrukcję powiększonych kości za pomocą tomografii komputerowej. Lekarz podkreślił, że to prawdziwy cud, że dziecko w ogóle przeżyło ze swoim bliźniakiem w głowie.

„Niektóre rzeczy lepiej zostawić w spokoju”

Pomimo tak niezwykłego przypadku, dziecko rozwijało się w miarę normalnie. Rodzice niemowlaka podjęli jednak decyzję, aby usunąć szczątki brata bliźniaka z jego głowy.

Niestety maluch nie przeżył operacji.

Neonatolog podkreśla, że w takich sytuacjach ciężko dokonać prawidłowego wyboru. Nie zawsze jednak ingerencja chirurgiczna jest potrzebna.

Niektóre rzeczy lepiej zostawić w spokoju

- powiedział na nagraniu.

Czytaj także: Kiedy zwiększa się szansa na bliźnięta? Sprawdź, czy możesz zajść w ciążę mnogą