Kiedy zwiększa się szansa na bliźnięta? Sprawdź, czy możesz zajść w ciążę mnogą

2022-05-05 12:41

Niektóre kobiety marzą o bliźniętach, inne boją się ciąży mnogiej. Jakie są szanse na to, że urodzisz dwójkę dzieci z jednej ciąży? Wyjaśniamy, co predysponuje cię do bycia mamą bliźniaków. 

Kiedy zwiększa się szansa na bliźnięta?
Autor: Getty images Sprawdź, czy możesz zajść w ciążę mnogą

W ciągu ostatnich lat liczba ciąż mnogich wzrosła – to zasługa leków wspomagających płodność. Więcej też dwojaczków się rodzi – postęp medycyny sprawił, że większość ciąż mnogich kończy się urodzeniem żywych dzieci, co kiedyś nie było takie oczywiste.

Lekarze od dawna zastanawiają się, dlaczego niektóre kobiety rodzą jedno dziecko, a inne dwoje lub troje. Chodzi oczywiście o czynniki sprzyjające ciąży mnogiej, bo sam mechanizm jest doskonale znany.

Czytaj również: Jak zajść w ciążę bliźniaczą: sposoby na zwiększenie szans na bliźniaki

Czy leczenie niepłodności zwiększa szansę na ciążę mnogą?

Jak powstają bliźnięta?

Istnieją dwa rodzaje ciąż mnogich. Bliźniaki jednojajowe rodzą się wówczas, gdy jedna komórka jajowa jest zapładniana przez jeden plemnik, a następnie rozdziela się, tworząc dwa zarodki. Takie bliźnięta mają to samo łożysko i kosmówkę (najbardziej zewnętrzną błonę otaczającą zarodek), mogą mieć jednak jeden lub dwa worki owodniowe.

Drugi typ bliźniąt to bliźnięta dwujajowe. Powstają wtedy, gdy dwie komórki jajowe zostają zapłodnione przez dwa plemniki. Tworzą się wówczas osobne zarodki, łożyska, worki owodniowe i kosmówkowe.

Co jednak sprzyja ciąży mnogiej? Czy można jakoś wpłynąć na to, aby mieć bliźnięta lub tego uniknąć? Zobacz galerię.