Pęcherzyk ciążowy: co to jest i kiedy widać pęcherzyk ciążowy?

2014-07-30 13:32

Pęcherzyk ciążowy, a w zasadzie jego ocena przez ginekologa, to pierwszy "naoczny" dowód istnienia ciąży. Pęcherzyk ciążowy widać na badaniu USG około 5. tygodnia ciąży. To ważne badanie sprawdza też czy w pęcherzyku znajduje się zarodek.

Pierwszym badaniem, które wykonuje kobieta w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży jest badanie poziomu hormonu HCG - zarówno za pomocą domowego testu ciążowego, jak i (bardziej wiarygodnego) badania krwi. Kolejnym jest badanie USG, na którym widać właśnie pęcherzyk ciążowy - miejsce, w którym znajduje się zarodek (badanie USG wykonuje się około 6. tygodnia ciąży).

Dowiedz się, jak przebiega ciążą

Czy jestem w ciąży? Objawy ciąży

Obecność hormonu HCG, a nawet pierwsze objawy ciąży: mdłości, wahania apetytu itd. nie zawsze oznaczają ciążę rzeczywistą. Dlatego też lekarze z dystansem podchodzą do radosnych wieści od swoich pacjentek i wolą sprawdzić to naocznie wykonując badanie USG w ciąży, na którym nie tylko widać pęcherzyk ciążowy, ale też jego zawartość.

Co oznacza pusty pęcherzyk ciążowy?

Zdarza się, że mimo obecności pęcherzyka ciążowego, nie możemy mówić o ciąży, bo jest on pusty. Wtedy zwykle dochodzi do samoistnego poronienia, a jeśli nie - pęcherzyk musi zostać usunięty podczas specjalnego zabiegu (wykonywalnego pod znieczuleniem). O kolejną ciążę można się starać po upływie około 3 miesięcy.

Zobacz także: Ciąża po poronieniu

Zobacz wideo: Jak wygląda USG w ciąży?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE