Pęcherzyk ciążowy: co to jest i kiedy widać pęcherzyk ciążowy?

2014-07-30 13:32

Pęcherzyk ciążowy, a w zasadzie jego ocena przez ginekologa, to pierwszy "naoczny" dowód istnienia ciąży. Pęcherzyk ciążowy widać na badaniu USG około 5. tygodnia ciąży. To ważne badanie sprawdza też czy w pęcherzyku znajduje się zarodek.

Pierwszym badaniem, które wykonuje kobieta w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży jest badanie poziomu hormonu HCG - zarówno za pomocą domowego testu ciążowego, jak i (bardziej wiarygodnego) badania krwi. Kolejnym jest badanie USG, na którym widać właśnie pęcherzyk ciążowy - miejsce, w którym znajduje się zarodek (badanie USG wykonuje się około 6. tygodnia ciąży).

Dowiedz się, jak przebiega ciążą

Czy jestem w ciąży? Objawy ciąży

Obecność hormonu HCG, a nawet pierwsze objawy ciąży: mdłości, wahania apetytu itd. nie zawsze oznaczają ciążę rzeczywistą. Dlatego też lekarze z dystansem podchodzą do radosnych wieści od swoich pacjentek i wolą sprawdzić to naocznie wykonując badanie USG w ciąży, na którym nie tylko widać pęcherzyk ciążowy, ale też jego zawartość.

Co oznacza pusty pęcherzyk ciążowy?

Zdarza się, że mimo obecności pęcherzyka ciążowego, nie możemy mówić o ciąży, bo jest on pusty. Wtedy zwykle dochodzi do samoistnego poronienia, a jeśli nie - pęcherzyk musi zostać usunięty podczas specjalnego zabiegu (wykonywalnego pod znieczuleniem). O kolejną ciążę można się starać po upływie około 3 miesięcy.

Zobacz także: Ciąża po poronieniu

Zobacz wideo: Jak wygląda USG w ciąży?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE