Kiedy na USG widać pęcherzyk ciążowy, a kiedy widać zarodek?

2021-10-27 13:06

Obecność pęcherzyka ciążowego na obrazie USG to dowód istnienia ciąży. Pęcherzyk ciążowy widać około 4. tygodnia ciąży. W tym czasie podczas badania wiele pań słyszy, że w pęcherzyku nie widać zarodka i zaczyna się martwić. Czy słusznie? Kiedy na USG widać pęcherzyk ciążowy, a kiedy widać zarodek?

Kiedy na USG widać pęcherzyk ciążowy, a kiedy widać zarodek?
Autor: Getty images Kiedy na USG widać pęcherzyk ciążowy, a kiedy widać zarodek?

Pierwszym badaniem, które wykonuje kobieta w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży jest badanie poziomu hormonu HCG - zarówno za pomocą domowego testu ciążowego, jak i (bardziej wiarygodnego) badania krwi. Kolejnym jest badanie USG, na którym widać właśnie pęcherzyk ciążowy - miejsce, w którym znajduje się zarodek (badanie USG wykonuje się około 6. tygodnia ciąży).

Spis treści

  1. Czy jestem w ciąży? Objawy ciąży
  2. Kiedy na USG widać pęcherzyk ciążowy, a kiedy zarodek?
  3. Co oznacza pusty pęcherzyk ciążowy?
Wszystko o badaniu USG 3D

Czy jestem w ciąży? Objawy ciąży

Obecność hormonu HCG, a nawet pierwsze objawy ciąży: mdłości, wahania apetytu itd. nie zawsze oznaczają ciążę rzeczywistą. Dlatego też lekarze z dystansem podchodzą do radosnych wieści od swoich pacjentek i wolą sprawdzić to naocznie wykonując badanie USG w ciąży, na którym nie tylko widać pęcherzyk ciążowy, ale też jego zawartość.

Kiedy na USG widać pęcherzyk ciążowy, a kiedy zarodek?

Według standardów opieki okołoporodowej pierwsze USG wykonywane jest dopiero w 11. tygodniu. Choć dla wielu kobiet wydaje się to późno, to jednak wcześniejsze badania nie zawsze mają sens. Badanie ultrasonograficzne jest dokładne, ale w pierwszych tygodniach ciąży nawet najlepszy aparat nie jest w stanie dostrzec komórek, które kiedyś będą dzieckiem.

Kiedy zatem widać w badaniu pęcherzyk ciążowy, a kiedy zarodek?

  • Pęcherzyk ciążowy można zobaczyć na obrazie USG dopiero ok. 4.-5. tygodnia.

Będzie to wyraźny, ciemny okrągły lub podłużny kształt, odróżniający się od jaśniejszego wyglądu wnętrza macicy.

  • W 5.-6. tygodniu w pęcherzyku pojawia się pęcherzyk żółtkowy (jego zadaniem jest odżywianie zarodka, zanim wykształci się łożysko). Pęcherzyk żółtkowy wyglądać jak mały biały pierścień lub bańka wewnątrz pęcherzyka ciążowego.
  • W 6. -7. tygodniu ciąży zarodek jest jeszcze bardzo malutki, dlatego może jeszcze nie być widoczny w trakcie badania USG. Ale zazwyczaj w tym czasie u większości pań tzw. echo zarodka jest już widoczne w badaniu przez pochwę. To gruby, biały kształt przyczepiony do woreczka żółtkowego. Około 7. tygodnia można usłyszeć czynność serca płodu.

Co oznacza pusty pęcherzyk ciążowy?

Zdarza się, że mimo obecności pęcherzyka ciążowego, nie możemy mówić o ciąży, bo jest on pusty. Wtedy zwykle dochodzi do samoistnego poronienia, a jeśli nie - pęcherzyk musi zostać usunięty podczas specjalnego zabiegu (wykonywalnego pod znieczuleniem). O kolejną ciążę można się starać po upływie około 3 miesięcy.

Czytaj również: Puste jajo płodowe, czyli ciąża bezzarodkowa

Dowiedz się, jak przebiega ciąża z naszym kalendarzem ciąży

Zobacz, jakiej wielkości jest teraz dziecko w twoim brzuchu! GALERIA

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza