Chciała uratować kotki, gdy zaatakowały ją psy. 9-latka nie żyje

2023-07-13 13:25

Po 23 dniach walki o życie zmarła 9-latka, która uciekając przed bezpańskimi psami, wpadła pod koła ciężarówki. Do ostatniej chwili lekarze starali się ją uratować, ale obrażenia były zbyt poważne.

Psy biegnące za dzieckiem
Autor: Getty images/fb@kadr İlhan Arda Chciała uratować kotki, gdy zaatakowały ją psy. 9-latka nie żyje

Wypadek miał miejsce w weekend w okolicach Antalyi w Turcji. 9-letnia Mahra Melin Pınar korzystając z wolnego od szkoły dnia bawiła się rano z kotkami. Dziewczynka wyszła z domu, aby zejść do ogrodu, następnie dotarła na puste pole, gdzie - jak relacjonuje mirror.co.uk - zamierzała zrobić mały domek dla kotów”.

Spis treści

  1. Uciekała przed psami
  2. „Nie umrę, prawda, tatusiu?”
  3. Jakie psy najczęściej atakują dzieci?
  4. Uwaga na bezpańskie psy
Właściciel agresywnego psa dostał wyrok

Uciekała przed psami

W tym momencie w jej kierunku zaczęły biec groźnie wyglądające bezpańskie psy. Dziewczynka bała się, że ją pogryzą, dlatego rzuciła się do ucieczki tuląc dwa małe kocięta. Wbiegła prosto na drogę, gdzie potrąciła ją jadąca prawidłowo ciężarówka. Kierowca zatrzymał się i wezwał karetkę, która zabrała dziecko do szpitala.

9-latka natychmiast trafiło na oddział. Wydawało się, że najbardziej ucierpiała jej noga, zmiażdżona przez koło samochodu ciężarowego. Lekarze zaraz po wypadku zdecydowali się na amputację prawej kończyny powyżej kolana. przed operacją, trwająca 4 godziny, dziewczynka odzyskała świadomość.

Czytaj również: Agresywne rasy psów - jakie rasy psów nie nadają się dla dzieci? Zobacz galerię

Czy fobie u dzieci to wina rodziców? Czym są fobie dziecięce?

„Nie umrę, prawda, tatusiu?”

Zrozpaczony ojciec Mahry, cytowany przez mirror.co.uk, powiedział, że przed operacją zapytała go: „Nie umrę, prawda, tatusiu?”.

Niestety, tak właśnie się stało. 23 dni po wypadku, mimo walki lekarzy o życie dziewczynki, 9-latka zmarła. Zdążyła pożegnać się z rodziną, która czuwała przy niej w szpitalu: rodzicami i dziadkami.

Jakie psy najczęściej atakują dzieci?

Jak podaje gazeta.pl, która prześledziła wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i Norweskiego Instytutu Badań nad Przyrodą do przypadków pogryzień dzieci przez psy dochodzi w Polsce i na świecie bardzo często. W 42 proc. pogryzione dziecko znało psa, który ją zaatakował.

Najczęściej atakują mieszańce, potem owczarki niemieckie i amerykańskie staffordshire terriery, czyli tzw. amstafy, pitbulteriery i rottweilery. Najbezpieczniejsze są labradory i golden retriever oraz alaskan malamute.

Z innych badań wynika, że ​​do pogryzienia dochodzi najczęściej podczas codziennych czynności i zajmowania się psem, np. karmienia lub zabawy. Kluczem do zmniejszenia liczby takich wypadków jest edukacja dzieci i dorosłych na temat postępowania z psami.

Uwaga na bezpańskie psy

W kontekście tragedii małej Mahry, warto też pamiętać o rosnącym w niektórych krajach problemie bezpańskich psów, które całymi hordami przemieszczają się drogami, stanowiąc zagrożenie dla ludzi i zwierząt domowych.

W 2018 roku w Indiach bezpańskie psy w ciągu 5 dni zagryzły sześcioro dzieci. W ubiegłym roku ze stadem liczącym ok. 150 psów walczyła Huta Katowice, na terenie której grasowały czworonogi. Zakład zakazał dokarmiania psów oraz wynajął prywatną firmę, która wyłapała zwierzęta.

źródło: ankaramasasi.com, mirror.co.uk, gazeta.pl.