Ciało mężczyzny też zmienia się po narodzinach dziecka. Naukowcy sprawdzili, jak

2022-09-16 13:05

Naukowcy dowiedli, że nie tylko ciało kobiety zmienia się po porodzie. Mężczyznom zmniejsza się wtedy... mózg! Od lat twierdzono, że to u kobiet zachodzą zmiany w funkcjonowaniu całego organizmu po urodzeniu dziecka. Okazuje się jednak, że narodziny potomstwa znacznie wpływają też na tatusiów.

tata i noworodek
Autor: Getty Images Ciało mężczyzny zmienia się wraz z narodzinami dziecka.

Dawniej sądzono, że to tylko kobiety zmieniają się w wyniku macierzyństwa. Buzujące hormony, do tego fizyczne zmiany spowodowane ciążą robią swoje... Później jednak naukowcy dowiedli, że w męskich organizmach także zachodzą zmiany - np. przez pierwsze tygodnie mają obniżony poziom testosteronu, by nie zadręczać seksualnie partnerki. 

Najnowsze badania pokazują, że zmiany w męskich ciałach spowodowane rodzicielstwem nie dotyczą jedynie gospodarki hormonalnej. Okazuje się, że powiedzenie "stracił głowę " dla dziecka ma w sobie więcej prawdy niż przypuszczano. Doświadczenie rodzicielskie może kształtować ludzki mózg, gdy ciąża nie jest bezpośrednio doświadczana, a więc dotyczy to także ojców

Sprawdź: Mąż nie kocha naszego dziecka, co mam robić?

Maciej Zakościelny zdradził nam jakim jest ojcem

Dlaczego mamy tracą "szare komórki"?

Już w 2016 roku opublikowano pierwszą pracę naukową, opracowującą dokładne zmiany w mózgach kobiet po doświadczeniu rodzicielstwa. Okazało się wówczas, że w obszarach mózgu odpowiedzialnych za interakcje społeczne - przetwarzanie i reagowanie na sygnały od otoczenia, zmniejszeniu ulega istota szara. Jest to, jak twierdzą badacze istotne, by matka mogła po porodzie bardziej skupić się na potrzebach dziecka niż na innych osobach wokół niej. 

Do tej pory jednak bardzo niewiele badań dotyczyło adaptacji neuroanatomicznych mężczyzn wkraczających w ojcostwo. Teraz się to zmieniło i najnowsze badania są dużo dokładniejsze.

Przeczytaj też: Co robić, kiedy partner nie cieszy się z ciąży? 

Świeżym tatusiom też brakuje "szarych komórek"

Badanie powstało dzięki międzynarodowej współpracy między dwoma laboratoriami, jednym w Hiszpanii, a drugim w Kalifornii w USA. Miało ono na celu sprawdzenie, czy przejście do ojcostwa pociąga za sobą zmiany anatomiczne w objętości, grubości i powierzchni kory mózgowej oraz objętości podkorowej.

Łącznie przebadano 40 mężczyzn, którzy byli kontrolowani za pomocą rezonansu magnetycznego w różnych etapach ojcostwa. Grupa hiszpańska była testowana przed zajściem w ciążę partnerek i później ponownie, w kilka miesięcy od narodzin dzieci. 

Grupa amerykańska zaś przechodziła badania w późnych etapach ciąży partnerek i następnie w okresie od 7. do 8. miesięcy po porodzie. Próba hiszpańska obejmowała również grupę kontrolną 17 bezdzietnych mężczyzn. 

Sprawdź: Męska depresja poporodowa dotyka nawet 25 proc. młodych ojców - jak pomóc partnerowi?

Jak czytamy w doniesieniach twórców badania:

Znaleźliśmy nakładające się trendy redukcji objętości kory w sieciach trybów domyślnych i sieciach wizualnych oraz zachowanie struktur podkorowych w obu próbach ojców, które utrzymywały się po uwzględnieniu wieku ojców i dzieci w badaniu poporodowym. Badanie to dostarcza zbieżnych dowodów na zmiany strukturalne kory u ojców, potwierdzając możliwość, że przejście do ojcostwa może stanowić znaczące okno neuroplastyczności strukturalnej wywołanej  tym doświadczeniem u mężczyzn.

Zgodnie z tymi badaniami, mózgi mężczyzn także zmieniają się tak, by skupić ich uwagę na opiece nad noworodkiem. 

Istota szara może się regenerować

Istota szara to nic innego, jak przysłowiowe "szare komórki", których brak wypominamy sobie czasami nawzajem w kłótniach i konfliktach. Kora mózgu, na którą składa się istota szara jest odpowiedzialna za pamięć, inteligencję, używanie języka, myślenie abstrakcyjne, a także czytanie i pisanie.

Naukowcy udowodnili już, że kurczy się ona nie tylko u rodziców, a w naturalny sposób maleje od około 25 roku życia. Nie jest to jednak nieodwracalne - istota szara ma zdolności do regeneracji. U rodziców więc także, jej ubytek bywa przejściowym etapem początków rodzicielstwa. 

Zobacz także: "Wstydziłem się, że nie czuję miłości". Ten młody tata cierpi na depresję poporodową i nie boi się o tym mówić