Ciężka praca w ciąży szkodzi nienarodzonemu dziecku - nie zgadniesz w jaki sposób!

2020-11-12 10:56

naukowcy zbadali wpływ ciężkiej pracy wykonywanej przez kobiety w ciąży na rozwój płodu, Okazało się, że nadmierny wysiłek fizyczny w ciąży może odbić się na... nadmiernej wadze nienarodzonego dziecka.

Ciężka praca w ciąży szkodzi nienarodzonemu dziecku - nie zgadniesz w jaki sposób!
Autor: Getty images

Ciężka praca w ciąży może wpływać na rozwój płodu - to naukowcy wiedzieli od dawna, jednak nie sądzili, że nadmierny wysiłek fizyczny w ciąży może odbić się na nadmiernej wadze nienarodzonego dziecka. 

Jak podaje serwis Science Daily, naukowcy z Lehigh University i Bentley University postanowili przyjrzeć się skutkom ciężkiej pracy fizycznej na rozwój płodu. Ich wyniki były zaskakujące, okazało się bowiem, że kobiety wykonujące stosunkowo ciężką pracę w ciąży mają o 17% wyższe prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z makrosomią płodu. 

Makrosomia płodu oznacza urodzenie dużego dziecka, czyli noworodka o masie urodzeniowej przekraczającej 4 kg. Wpływa ona też na późniejszy rozwój dziecka: często prowadzi do nadwagi w okresie dzieciństwa. 

Co oznacza "ciężka praca"?

Zdaniem naukowców to praca wymagająca dźwigania, długotrwałe stanie lub wielokrotnego schylania się, czyli po prostu praca fizyczna, jaką wykonują kobiety zatrudnione np. w sklepach.  

Zdaniem naukowców korelacja miedzy pracą fizyczną a wielkością płodu ma związek z cukrzycą ciążową, która jest główna przyczyną makrosomii. Cukrzyca z kolei może być wywołana brakiem snu: istnieją dowody sugerujące że wysiłek fizyczny w pracy wpływa negatywnie na jakość snu, a więc ma związek z cukrzycą.

Według danych z badania Current Population Survey (CPS), w USA odsetek kobiet pracujących w ciąży wzrósł z 44% w 1967 r. do 68% w 2018 r.

Czytaj: Wino w ciąży – czy czerwone wino jest zdrowe czy szkodliwe w ciąży?

1 trymestr ciąży. Czego nie wolno ci robić w 1 trymestrze? 10 absolutnie zakazanych rzeczy

Hipotrofia (niska waga dziecka) - przyczyny i leczenie

Kobieta w ciąży na zwolnieniu lekarskim – 14 najczęstszych pytań przyszłych mam