Ciężka praca w ciąży szkodzi nienarodzonemu dziecku - nie zgadniesz w jaki sposób!

Ciężka praca w ciąży szkodzi nienarodzonemu dziecku - nie zgadniesz w jaki sposób!
Autor: Getty images

naukowcy zbadali wpływ ciężkiej pracy wykonywanej przez kobiety w ciąży na rozwój płodu, Okazało się, że nadmierny wysiłek fizyczny w ciąży może odbić się na... nadmiernej wadze nienarodzonego dziecka.

Ciężka praca w ciąży może wpływać na rozwój płodu - to naukowcy wiedzieli od dawna, jednak nie sądzili, że nadmierny wysiłek fizyczny w ciąży może odbić się na nadmiernej wadze nienarodzonego dziecka. 

Jak podaje serwis Science Daily, naukowcy z Lehigh University i Bentley University postanowili przyjrzeć się skutkom ciężkiej pracy fizycznej na rozwój płodu. Ich wyniki były zaskakujące, okazało się bowiem, że kobiety wykonujące stosunkowo ciężką pracę w ciąży mają o 17% wyższe prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z makrosomią płodu. 

Makrosomia płodu oznacza urodzenie dużego dziecka, czyli noworodka o masie urodzeniowej przekraczającej 4 kg. Wpływa ona też na późniejszy rozwój dziecka: często prowadzi do nadwagi w okresie dzieciństwa. 

Co oznacza "ciężka praca"?

Zdaniem naukowców to praca wymagająca dźwigania, długotrwałe stanie lub wielokrotnego schylania się, czyli po prostu praca fizyczna, jaką wykonują kobiety zatrudnione np. w sklepach.  

Zdaniem naukowców korelacja miedzy pracą fizyczną a wielkością płodu ma związek z cukrzycą ciążową, która jest główna przyczyną makrosomii. Cukrzyca z kolei może być wywołana brakiem snu: istnieją dowody sugerujące że wysiłek fizyczny w pracy wpływa negatywnie na jakość snu, a więc ma związek z cukrzycą.

Według danych z badania Current Population Survey (CPS), w USA odsetek kobiet pracujących w ciąży wzrósł z 44% w 1967 r. do 68% w 2018 r.

Czytaj: Wino w ciąży – czy czerwone wino jest zdrowe czy szkodliwe w ciąży?

1 trymestr ciąży. Czego nie wolno ci robić w 1 trymestrze? 10 absolutnie zakazanych rzeczy

Hipotrofia (niska waga dziecka) - przyczyny i leczenie

Kobieta w ciąży na zwolnieniu lekarskim – 14 najczęstszych pytań przyszłych mam

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE