Dźwiganie w ciąży - czy to bezpieczne? Ile może dźwigać ciężarna?

2021-07-27 14:08

Przecież każdej przyszłej mamie zdarza się coś podnosić i przenosić np. podczas sprzątania. Ile może dźwigać ciężarna? Przeczytaj i dowiedz się, czy dźwiganie w ciąży jest bezpieczne.

Ile może dźwigać ciężarna?
Autor: Getty images Ile może dźwigać ciężarna?

Z pracy wracasz objuczona zakupami, a w domu starszak woła, by natychmiast wziąć go na ręce i przytulić? Pewnie chętnie byś to zrobiła, ale masz wątpliwości, czy dźwiganie w ciąży nie zaszkodzi przypadkiem jej przebiegowi i nie przyspieszy porodu. I słusznie!

Spis treści

  1. Czy dźwiganie w ciąży jest niebezpieczne?
  2. Ile może dźwigać kobieta w ciąży?
  3. Dźwiganie w ciąży - co na to prawo pracy?
  4. Jak prawidłowo podnosić ciężary w ciąży?
I trymestr ciąży - czego nie wolno robić?

Czy dźwiganie w ciąży jest niebezpieczne?

Dźwiganie ciężkich przedmiotów nigdy nie jest obojętne dla zdrowia, gdyż obciąża kręgosłup oraz stawy i sprzyja ich urazom. Ponieważ w trakcie ciąży te części ciała i tak są już wystarczają co obciążone wagą powiększającego się brzuszka, lepiej – o ile to możliwe – bez potrzeby nie dokładać im kolejnych ciężarów do udźwignięcia.

Zwłaszcza że dźwiganie ponad siły we wczesnej ciąży może być przyczyną poronienia, a w ciąży zaawansowanej może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Może się też wiązać z różnymi powikłaniami, takimi jak krwawienia, stan przedrzucawkowy, bóle w pachwinach.

Ile może dźwigać kobieta w ciąży?

Nie oznacza to jednak, że w trakcie ciąży nie wolno nosić niczego cięższego od małej torebki. Niestety, w Polsce brakuje zaleceń, które mówiłyby, ile kilogramów może dźwigać kobieta ciężarna w warunkach domowych, i czy może robić to codziennie.

Dlatego w tej kwestii warto poradzić się swojego lekarza prowadzącego, który – biorąc pod uwagę to, jak rozwija się ciąża, a także stan twojego zdrowia – oceni, czy noszenie siatek z zakupami lub podnoszenie kilkuletniego brzdąca nie nadweręży kręgosłupa i nie spowoduje jakichś komplikacji.

Kwestię dźwigania ciężkich przedmiotów w trakcie ciąży bardzo precyzyjnie określają za to przepisy BHP obowiązujące wszystkich pracowników (a zwłaszcza pracodawców).

Czytaj również: 1 trymestr ciąży. Czego nie wolno ci robić w 1 trymestrze? 10 absolutnie zakazanych rzeczy

Czy sprzątanie w ciąży jest bezpieczne? Jak chronić brzuch w czasie obowiązków domowych

Ćwiczenia zakazane w ciąży. Znane trenerki radzą, z których ćwiczeń trzeba zrezygnować

Dźwiganie w ciąży - co na to prawo pracy?

Zgodnie z przepisami, przyszła mama może w pracy podnosić zaledwie jedną czwartą tego, co kobieta, która w ciąży nie jest.

W przypadku pracy stałej jest to przedmiot o wadze do 3 kg, a przy pracy dorywczej, a więc gdy noszenie odbywa się sporadycznie – do 5 kg.

Dla ciężarów przewożonych na wózku jest to natomiast 20 kg. W tym ostatnim przypadku warto jednak pamiętać o tym, że taki wózek przyszła mama może pchać, ale lepiej, żeby przedmiot, który waży 20 kg, położył na nim ktoś inny.

Jak prawidłowo podnosić ciężary w ciąży?

Czasem jednak nawet stosunkowo niewielki ciężar może zanadto obciążyć kręgosłup i uszkodzić krążki międzykręgowe.

Aby tego uniknąć, przedmioty, które leżą na podłodze, należy podnosić w określony sposób: nie schylając się, lecz mając zgięte kolana i wyprostowany kręgosłup. Najlepiej po prostu uklęknąć na jedno kolano, chwycić to, co chcesz podnieść, a następnie wstać.

Fizjoterapeuci radzą też, aby robić to na wydechu – gdy w brzuchu nie ma powietrza, nie rozpycha ono mięśni, dzięki czemu łatwiej zapobiec ich rozchodzeniu się po porodzie.

Dobrze wiedzieć

Istnieje wiele przeciwwskazań, które wykluczają noszenie w trakcie ciąży nawet najmniejszych ciężarów. Należą do nich następujące sytuacje:

Lepiej dźwigać w ciąży również w przypadku ciąży mnogiej, wielowodzia, przepukliny brzusznej, występowania czynników zwiększających ryzyko przedwczesnego porodu (np. wady macicy i mięśniaki), a także w przypadku chorób ortopedycznych, w tym dyskopatii, zwyrodnienia kręgosłupa czy rozejścia się spojenia łonowego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza