Dźwiganie w ciąży - czy to bezpieczne? Ile może dźwigać ciężarna?

2018-03-20 12:28 Katarzyna Hubicz
dźwiganie w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com

Przeczytaj albo posłuchaj i dowiedz się, czy dźwiganie w ciąży jest bezpieczne. Przecież każdej przyszłej mamie zdarza się coś podnosić i przenosić np. podczas sprzątania. Ile może dźwigać ciężarna? 

Posłuchaj, ile może dźwigać ciężarna. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Z pracy wracasz objuczona zakupami, a w domu starszak woła, by natychmiast wziąć go na ręce i przytulić? Pewnie chętnie byś to zrobiła, ale masz wątpliwości, czy dźwiganie w ciąży nie zaszkodzi przypadkiem jej przebiegowi i nie przyspieszy porodu. I słusznie!

Czy dźwiganie w ciąży czymś grozi?

Dźwiganie przedmiotów nigdy nie jest obojętne dla zdrowia, gdyż obciąża kręgosłup oraz stawy i sprzyja ich urazom. Ponieważ w trakcie ciąży te części ciała i tak są już wystarczają co obciążone wagą powiększającego się brzuszka, lepiej – o ile to możliwe – bez potrzeby nie dokładać im kolejnych ciężarów do udźwignięcia.

Zwłaszcza że dźwiganie ponad siły we wczesnej ciąży może być przyczyną poronienia, a w ciąży zaawansowanej może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Może się też wiązać z różnymi powikłaniami, takimi jak krwawienia, stan przedrzucawkowy, bóle w pachwinach.

Dźwigać tak, ale z umiarem!

Nie oznacza to jednak, że w trakcie ciąży nie wolno nosić niczego cięższego od małej torebki. Niestety, w Polsce brakuje zaleceń, które mówiłyby, ile  kilogramów może dźwigać kobieta ciężarna w warunkach domowych, i czy może robić to codziennie. Dlatego w tej kwestii warto poradzić się  swojego lekarza prowadzącego, który – biorąc pod uwagę to, jak rozwija się ciąża, a także stan twojego zdrowia – oceni, czy noszenie siatek z zakupami lub podnoszenie kilkuletniego brzdąca nie nadweręży kręgosłupa i nie spowoduje jakichś komplikacji.

Kwestię dźwigania ciężkich przedmiotów w trakcie ciąży bardzo precyzyjnie określają za to przepisy BHP obowiązujące wszystkich pracowników (a zwłaszcza pracodawców).

Dźwiganie w ciąży - co na to przepisy prawa? Ile można dźwigać w pracy?

Zgodnie z przepisami, przyszła mama może w pracy podnosić zaledwie jedną czwartą tego, co kobieta, która w ciąży nie jest.

W przypadku pracy stałej jest to przedmiot o wadze do 3 kg, a przy pracy dorywczej, a więc gdy noszenie odbywa się sporadycznie – do 5 kg.

Dla ciężarów przewożonych na wózku jest to natomiast 20 kg. W tym ostatnim przypadku warto jednak pamiętać o tym, że taki wózek przyszła mama może pchać, ale lepiej, żeby przedmiot, który waży 20 kg, położył na nim ktoś inny.

Jak prawidłowo podnosić ciężary w ciąży?

Czasem jednak nawet stosunkowo niewielki ciężar może zanadto obciążyć kręgosłup i uszkodzić krążki międzykręgowe.

Aby tego uniknąć, przedmioty, które leżą na podłodze, należy podnosić w określony sposób: nie schylając się, lecz mając zgięte kolana i wyprostowany kręgosłup. Najlepiej po prostu uklęknąć na jedno kolano, chwycić to, co chcesz podnieść, a następnie wstać.

Fizjoterapeuci radzą też, aby robić to na wydechu – gdy w brzuchu nie ma powietrza, nie rozpycha ono mięśni, dzięki czemu łatwiej zapobiec ich rozchodzeniu się po porodzie.

Dobrze wiedzieć

Istnieje wiele przeciwwskazań, które wykluczają noszenie w trakcie ciąży nawet najmniejszych ciężarów. Należą do nich następujące sytuacje:

Lepiej dźwigać w ciąży również w przypadku ciąży mnogiej, wielowodzia, przepukliny brzusznej, występowania czynników zwiększających ryzyko przedwczesnego porodu (np. wady macicy i mięśniaki), a także w przypadku chorób ortopedycznych, w tym dyskopatii, zwyrodnienia kręgosłupa
czy rozejścia się spojenia łonowego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE