Coraz więcej zakażeń szkarlatyną. Rodzice boją się posyłać dzieci do szkół po śmierci 6-latki

2022-12-02 13:56

W zeszłym tygodniu w Wielkiej Brytanii zmarła 6-letnia dziewczynka, uczennica pierwszej klasy, która zachorowała na szkarlatynę. Niedawno potwierdzono następne przypadki zakażenia groźną bakterią w kolejnej szkole podstawowej. Rodzice nie wiedzą, czy posyłać dzieci do szkoły. Służby zwiększają nacisk na higienę w placówkach.

Coraz więcej zakażeń szkarlatyną. Rodzice boją się posyłać dzieci do szkół po śmierci 6-latki
Autor: Getty Images Coraz więcej zakażeń szkarlatyną. Rodzice boją się posyłać dzieci do szkół po śmierci 6-latki

W Wielkiej Brytanii rodzice wstrzymują oddech i nie wiedzą, co mają robić. Wykryto kolejne przypadki szkarlatyny i groźnej bakterii z grupy A, która w zeszłym tygodniu doprowadziła do śmierci 6-latki z Surrey w południowo-wschodniej Anglii.

Brytyjski portal dailymail.co.uk poinformował, że szkoły zgłaszają służbie zdrowia kolejne przypadki zakażeń. W odpowiedzi słyszą, że dzieci mają dalej uczęszczać do placówek w normalnym trybie.

Spis treści

  1. Kolejne zachorowania groźnym wirusem
  2. Rodzice są zdenerwowani
  3. Rzecznik ochrony zdrowia uspokaja
  4. Na jakie objawy trzeba zwrócić uwagę?
Kiedy z wysypką u dziecka trzeba szybko iść do lekarza?

Kolejne zachorowania groźnym wirusem

W zeszłym tygodniu uczennica pierwszej klasy szkoły podstawowej Ashford Church of England zmarła w wyniku zachorowania na szkarlatynę. Inny uczeń z tej samej szkoły był hospitalizowany, ale powoli wraca do zdrowia.

Służba zdrowia została poinformowana o kolejnych przypadkach zakażenia groźną bakterią. Tym razem zachorowały dzieci z klasy pierwszej i szóstej z pobliskiej szkole Echelford Primary School.

Według portalu pracownicy tamtejszej szkoły powiadomili władze o dwóch przypadkach zakażenia paciorkowcem z grupy A oraz o jednym przypadku zachorowania na szkarlatynę.

Rodzice są zdenerwowani

Brytyjski dziennik poinformował, że rodzice otrzymali informację o wyłączeniu z użytkowania wszystkich fontann z wodą pitną, a także o konieczności obserwowania uczniów przez personel szkoły.

To jednak nie uspokoiło zdenerwowanych rodziców, którzy tak wypowiedzieli się dla portalu:

To najgorszy koszmar każdego rodzica. Mówi się nam, abyśmy nadal wysyłali nasze dzieci do szkoły, ale wydaje się to niezwykle ryzykowne, biorąc pod uwagę, że w okolicy są teraz co najmniej cztery przypadki w dwóch różnych szkołach.
Czy nasze dzieci będą bezpieczne? Mamy wrażenie, że jest to naprawdę poważna sytuacja. Szkoły i władze sanitarne próbują to wszystko bagatelizować, ale za kulisami musi panować ogromny niepokój w tej sprawie.

Rzecznik ochrony zdrowia uspokaja

Dr Claire Winslade, konsultant ds. ochrony zdrowia w UKHSA South East, powiedziała:

Informacje zostały przekazane rodzicom na temat oznak i objawów zakażeń wywoływanych przez streptokoki z grupy A. Każda osoba z takimi objawami powinna natychmiast zadzwonić pod numer NHS.

Jednocześnie podkreśliła, że zostały zlecone środki zapobiegawcze w postaci podania uczniom antybiotyków i pracownikom szkoły, które miały kontakt z zakażonymi dziećmi.

W bardzo rzadkich przypadkach infekcja może stać się inwazyjna i dostać się do narządów, gdzie normalnie bakterie nie występują, co może wywołać poważne skutki – dodała dr Winslade.

Rzecznik powiedziała również, że zostały wydane komunikaty dotyczące najczęstszych objawów szkarlatyny do wszystkich szkół w pobliżu Ashford Primary.

Na jakie objawy trzeba zwrócić uwagę?

Zakażenie wywołane przez streptokoki z grupy A to zakażenie paciorkowcem, który powoduje ból gardła i charakterystyczną wysypkę na skórze. Infekcja rozprzestrzenia się drogą kropelkową i przez kontakt fizyczny. Może doprowadzić do szkarlatyny

Większość przypadków ma łagodny charakter, ale zdarza się, że niektóre z nich mogą zagrażać życiu.

Najczęstsze objawy to:

  • wysoka gorączka,
  • wysypka na gardle i języku,
  • wysypka skórna,
  • silny ból mięśni,
  • ból w jednym obszarze ciała,
  • wymioty i biegunka.

Choroba jest zwalczana dzięki podaniu odpowiednich antybiotyków.

Czytaj także: Bakteryjne choroby zakaźne u dzieci: szkarlatyna, błonica, krztusiec

Źródło: dailymail.co.uk

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza