„To już nie jest zwykła angina”. Lekarze alarmują: czterokrotnie wzrosła liczba zakażeń paciorkowcami grupy A

2022-12-19 10:05

Paciorkowce grupy A to te same bakterie, które powodują anginę, a także choroby takie jak szkarlatyna i liszajec. W tym sezonie lekarze odnotowują coraz większą ilość agresywnych odmian, które powodują wyjątkowo ciężkie zakażenia. Najwięcej chorych jest wśród dzieci. "Są to przypadki wykraczające poza zwykłą anginę” - komentują pediatrzy.

Paciorkowce typu A
Autor: Getty Images Coraz więcej dzieci chorych na cieżkie zakażenia paciorkowscami typu A.

Coraz więcej szpitali odnotowuje wzrost liczby inwazyjnych infekcji paciorkowcami grupy A. To ciężka i czasami zagrażająca życiu choroba, która pojawia się, gdy bakterie rozprzestrzeniają się na obszary ciała normalnie wolne od zarazków - jak krwioobieg. Póki co o problemie alarmują niektóre placówki z USA i Wielkiej Brytanii. Podobnie jednak było w przypadku RSV, który dziś wypełnia oddziały pediatryczne także w Polsce. 

Dowiedz sie: Zespół PANDAS - dziwne zachowanie dziecka jako skutek zakażenia paciorkowcami

Poradnik Zdrowie: angina

Sprawdź: Zapalenie płuc u dziecka. Jakie są objawy zapalenia płuc, jak wygląda leczenie?

Coraz więcej wypadków w USA i Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii od połowy września co najmniej 15 dzieci zmarło z powodu inwazyjnego paciorkowca grupy A. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia poinformowała w oświadczeniu z zeszłego tygodnia, że ​​liczba przypadków zawsze ma tendencję do gwałtownego wzrostu na początku roku, ale wydaje się, że tym razem wzrosła wcześniej i liczniej niż oczekiwano.

Podobną sytuację odnotowują placówki w Stanach Zjednoczonych. Dr James Versalovic, naczelny patolog w klinice Texas Children's, powiedział w wywiadzie dla stacji NBC, że jego placówka – największy szpital pediatryczny w USA – odnotowała „ponad czterokrotny wzrost” potencjalnie inwazyjnych infekcji w ciągu ostatnich dwóch miesięcy w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r.

„Są to przypadki wykraczające poza zwykłą anginę – powiedział Versalovic.

W Wielkiej Brytanii ostatni porównywalny wzrost liczby przypadków miał miejsce w latach 2017-2018. Zmarło wówczas 27 dzieci.

Skąd wzrost zakażeń paciorkowcami?

Lekarze z USA są zdania, że nagły wzrost zachorowań może być skutkiem zniesienia środków ostrożności dotyczących Covid-19 i ogólnego spadku odporności wywołanego przez wzrost infekcji wirusowych takich jak grypa czy RSV.

„Często dzieci, u których rozwinie się ciężka infekcja paciorkowcami grupy A, zaczynają od wirusowej infekcji dróg oddechowych” – powiedział dla NBC dr Sam Dominguez, specjalista chorób zakaźnych w Szpitalu Dziecięcym w Kolorado i profesor na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Kolorado.

Spośród przypadków inwazyjnych zakażeń paciorkowcami dotyczących dzieci w tym sezonie, lekarze wymieniają pacjentów w rozmaitym wieku - od najmłodszych aż po nastolatków. Nie można więc uznać, że na ciężkie zachorowania są bardziej podatne dzieci z jakiegoś przedziału wiekowego - jak niemowlęta w przypadku RSV

Paciorkowce grupy A 

Paciorkowce grupy A to tzw. paciorkowce ropne. Wywołują anginę, szkarlatynę, liszajec, ostre zapalenia gardła, ale także zapalenia płuc i zapalenia ucha środkowego. Paciorkowce mogą przenosić się drogą kropelkową, ale też przez kontakt bezpośredni np. z wydzieliną z górnych dróg oddechowych. Bakterie te mogą też znajdować się w naszym organizmie nie wywołując choroby i aktywować się dopiero w okresie osłabienia organizmu. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza