Czy 10 listopada idzie się do szkoły? Wiemy, czy szkoły mają wolne za 11 listopada

2023-11-07 9:40

Narodowe Święto Niepodległości w tym roku przypada w sobotę. Zgodnie z Kodeksem Pracy, za ten dzień należy się zatem dodatkowy dzień wolny w ciągu tygodnia. W wielu miejscach pracy ustalono, że tym dniem będzie właśnie 10 listopada, czyli dzień poprzedzający święto. A co z nauczycielami i uczniami?

Czy 10 listopada jest wolny od szkoły?
Autor: Getty Images Czy 10 listopada jest wolny od szkoły?

W związku z przypadającym w sobotę świętem i należącym się z tego powodu dodatkowym dniem wolnym do odbioru, część pracodawców przedłużyła swoim pracownikom weekend zahaczający o 1 listopada. Inne miejsca pracy z kolei dają możliwość odbioru dnia wolnego tuż przed Świętem Niepodległości, czyli 10 listopada. A co z nauczycielami, uczniami i resztą pracowników szkoły? Czy im także należy się dzień wolny za 11 listopada?

Dowiedz się: Ferie 2024 - znamy już terminy. Kiedy są ferie w 2024

Święto Niepodległości w bydgoskim Muzeum Wojsk Lądowych

Nauczyciele bez dnia wolnego za 11 listopada

Jak się okazuje, wolne za 11 listopada nauczycielom się nie należy. A to dlatego, że obowiązuje ich Karta Nauczyciela, a nie Kodeks Pracy. Według tej pierwszej, nauczycielowi należy się dodatkowy dzień wolny od pracy, gdy wykonuje w dniu rozkładowo wolnym pracę polegającą na zajęciach dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych. 

Nauczycielom należałby się zatem dzień wolny do odbioru, gdyby w sobotę, 11 listopada 2023, organizowano w ich szkołach obchody święta, podczas których pełniliby funkcje opiekuńcze i dydaktyczne. 

Kiedy przypadają dni dyrektorskie?

Mimo to, część szkół może zadecydować o wolnym w dniu 10 listopada wykorzystując tzw. dni dyrektorskie. Zgodnie z rozporządzeniem o organizacji roku szkolnego, dyrektorzy placówek mogą wykorzystać dodatkowe dni wolne  w przypadku:

  • świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy, określonymi w przepisach o stosunku państwa do poszczególnych kościołów lub związków wyznaniowych;
  • w inne dni, jeżeli jest to uzasadnione organizacją pracy szkoły lub placówki, lub potrzebami społeczności lokalnej.

Kolejny długi weekend, który dla nauczycieli będzie pracujący, przypada na początku stycznia. Wtedy to święto Trzech Króli, ustawowo wolne od pracy, również przypada w sobotę.

Dni wolne od szkoły 2023/24

Uczniowie nie mogą jednak narzekać na brak wolnego. W bieżącym roku szkolnym 2023/24 czeka ich jeszcze wiele dni bez szkoły

  • zimowa przerwa świąteczna – 23 grudnia 2023 - 1 stycznia 2024;
  • ferie zimowe:15 - 28 stycznia 2024: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;22 stycznia - 4 lutego 2024: podlaskie, warmińsko-mazurskie;29 stycznia - 11 lutego 2024: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;12 - 25 lutego 2024: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.
  • wiosenna przerwa świąteczna - 28 marca - 2 kwietnia 2024;
  • majówka - 1-3 maja 2024;
  • maj — egzamin ósmoklasisty 2024 przypada na 14 - 16 maja - dla uczniów młodszych klas szkół podstawowych są to dni wolne,
  • Boże Ciało - 30 maja 2024;
  • wakacje - 22 czerwca - 31 sierpnia 2024.

Źródło:

strefaedukacji.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza