Wyniki testów sprawnościowych beep nie napawają optymizmem. Ani dla większości rodziców, ani dla nauczycieli nie jest to nic zaskakującego. Współczesne dzieci ruszają się mniej i rzadziej niż pokolenie ich rodziców...
Lekcje wf powinny być bardziej skuteczne?
Eksperci nie mają wątpliwości, że kondycja fizyczna dzieci i młodzieży jest na poziomie, który już powinien zacząć nas niepokoić. Dla większości rodziców jasne jest, że ich dzieci są dużo mniej sprawne fizycznie, niż oni sami, gdy byli w ich wieku. To skutek zmian, które przyszły wraz z pojawieniem się w życiu dzieci internetu, który zastąpił podwórka, boiska, trzepaki, łąki i lasy.
Nie bez znaczenia jest również większy dostęp do uwielbianych przez dzieciaki fast foodów, niezdrowych przekąsek i słodzonych napojów.
W tej sytuacji nie pomaga nawet to, że gros dzieci bierze udział w sportowych zajęciach pozalekcyjnych. Wiele wskazuje na to, że nawet modne treningi piłki nożnej czy tańca nie powodują, że wytrzymałość fizyczna, siła i skoczność dzieci jest na właściwym poziomie.
Ministerstwo Edukacji Narodowej stoi na stanowisku, że lekcje wf-u mogą pomóc ratować kondycję uczniów, ale... pod warunkiem, że zajdą pewne zmiany.
Sport na świeżym powietrzu i inne rekomendacje
Zdaniem Barbary Nowackiej, która stoi na czele Ministerstwa Edukacji Narodowej, wśród dzieci i młodzieży należy promować sport. Najlepiej ten, który uprawia się na świeżym powietrzu. Według szefowej resortu edukacji aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, prócz sprawności daje również odporność.
Poza tym uczeń, który z przyczyn zdrowotnych opuścił lekcję wf-u powinien "odpracować" zaległości w aktywności fizycznej:
Czujesz się dzisiaj gorzej? Odpracuj to, robiąc kroki
- mówiła Barbara Nowacka podczas poniedziałkowego spotkania dotyczącego podstawy programowej wychowania fizycznego.
Zmianom na lepsze ma również sprzyjać różnorodność dyscyplin sportowych, z którymi uczniowie mają kontakt na lekcjach wf:
Ciągle uczymy się siatkówki, a nie wszyscy są fanami siatkówki. Inni lubią koszykówkę, inni lekkoatletykę, inni chcieliby taniec.
Nowa podstawa programowa ma obowiązywać od początku nowego roku szkolnego.
