Czy epidemia będzie powodem odwołania Pierwszych Komunii Świętych?

2020-03-27 9:57

Pierwsze Komunie Święte być może się nie odbędą tak, jak to planowano. Te ważne dla wielu dzieci uroczystości mogą zostać przesunięte na inny termin ze względu na epidemię koronawirusa.

Czy epidemia będzie powodem odwołania Pierwszych Komunii Świętych?
Autor: Getty images

Zwyczajowo Pierwsze Komunie organizowane są przez cały maj, jednak z uwagi na epidemię koronawirusa i związany z tym zakaz uczestnictwa w uroczystościach religijnych oraz gromadzenia się w kościołach czy restauracjach, a nawet w prywatnych domach – w tym maju się nie odbędą.

Komunie odwołane

Chociaż ograniczenia wprowadzone przez rząd obowiązują na razie do świąt Wielkanocnych, to jednak z dużym prawdopodobieństwem zostaną one przedłużone. Wszystko zależy oczywiście od sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju, jednak już teraz wielu rodziców odwojuje rezerwacje w lokalach, w których miały odbywać się imprezy komunijne.

Do tego zachęca zresztą abp Stanisław Gądecki, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, który w swoim dekrecie dla archidiecezji poznańskiej, której jest pasterzem, napisał, aby w razie dalszego trwania epidemii odwołać wszystkie Komunie Święte, a także spotkania mające na celu przygotowanie dzieci do sakramentu komunii i pierwszej spowiedzi.

Do czasu ustania epidemii należy odwołać wszystkie pierwsze komunie święte, potem o ich terminie niech indywidualnie decydują rodzice". - czytamy w dokumencie.

Czytaj: Coraz więcej dzieci w Polsce choruje na koronawirusa! Jak chronić dzieci przed wirusem?

Kiedy odbędą się komunie?

Zdaniem hierarchy, jeśli sytuacja się unormuje i dzieci wrócą po świętach do szkoły, ustalenie nowego terminy lub pozostanie przy pierwotnym powinno należeć do wspólnej decyzji proboszcza oraz rodziców, którzy sami oceniają, czy nadal obawiają się zagrożenia, czy też nie.

Gdyby rodzice zdecydowali się na Pierwszą Komunię Świętą swojego dziecka w maju, powinni uwzględnić niezbędne środki ostrożności: uroczystość powinna mieć charakter kameralny, może być sprawowana pojedynczo dla każdego dziecka i niekoniecznie w niedzielę.

Chociaż na razie to decyzja wydana dla archidiecezji poznańskiej, to jednak podobne zalecenia wydała już diecezja opolska, łódzka i przemyska. Dołączą do nich zapewni wkrótce pozostałe diecezje, dlatego rodzice dzieci pierwszokomunijnych powinni zacząć oswajać się z myślą o przełożeniu tegorocznych uroczystości.  

Czytaj: Pierwsza komunia święta: dlaczego zapominamy o istocie tego wydarzenia?

Więcej o koronawirusie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza