Czy komunia jest dla rozwiedzionych, którzy żyją w nowym związku? Watykan wydał oświadczenie

2023-12-22 15:16

Jeszcze do niedawna Eucharystia dla osób rozwiedzionych w nowych związkach była możliwa tylko pod jednym warunkiem. Partnerzy mieli żyć w pełnej wstrzemięźliwości. Watykan wydał oficjalne oświadczenie dotyczące osób rozwiedzionych w nowych związkach, które nie praktykują abstynencji seksualnej.

Komunia święta
Autor: Getti Images Czy komunia jest dla rozwiedzionych, którzy żyją w nowym związku? Watykan wydał oświadczenie

Oświadczenie Stolicy Apostolskiej jest odpowiedzią na pytania przedłożone 13 lipca przez emerytowanego arcybiskupa Pragi, kardynała Dominika Duka, reprezentującego Konferencję Episkopatu Czech.

Oficjalne stanowisko Watykanu dotyczące dostępu do Eucharystii osobom rozwiedzionym żyjących w nowych związkach, zostało opublikowane na stronie internetowej Dykasterii Nauki Wiary.

Zobacz także: Czy dziecko może przystąpić do komunii, gdy rodzice są po rozwodzie?

Od 2024 rodzic chrzestny mocniej "weryfikowany". Nie będzie łatwo spełnić wszystkie warunki

Jak ustala się opiekę nad dzieckiem po rozwodzie?

Nauczanie poprzednich papieży

W swojej odpowiedzi Prefekt Dykasterii Nauki Wiary, kardynał Victor Manuel Fernandez z Argentyny, odwołał się do adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Amoris laetitia”. Była ona wynikiem pracy i modlitwy całego Kościoła za pośrednictwem dwóch synodów i papieża.

Dokument opiera się na nauczaniu poprzednich papieży, którzy uznali możliwość dostępu do Eucharystii dla osób rozwiedzionych w nowych związkach:

„Pod warunkiem, że zobowiążą się one do życia w pełnej wstrzemięźliwości, to znaczy powstrzymania się do aktów właściwych małżonkom” – głosiła jeszcze propozycja Papieża Jana Pawła II.

Papież Benedykt XVI dodał:

„Zobowiązać się do przeżywania swojego związku jako przyjaciele”.

Oświadczenie Watykanu

Dykasteria Nauki Wiary przyznaje, że Adhortacja apostolska Amoris laetitia papieża Franciszka otwiera możliwość dostępu do sakramentów pojednania i Eucharystii, gdy w konkretnych przypadkach „istnieją ograniczenia, które łagodzą odpowiedzialność i winę”.

Przedstawiono oficjalne stanowisko Papieża Franciszka, który podtrzymuje:

„Propozycję pełnej wstrzemięźliwości dla osób rozwiedzionych i ponownie żonatych w nowym związku, ale przyznaje, że mogą istnieć trudności w jej praktykowaniu i dlatego zezwala w niektórych przypadkach, po odpowiednim rozeznaniu, na udzielenie sakramentu pojednania, nawet jeśli nie jest możliwe dochowanie wierności wstrzemięźliwości proponowanej przez Kościół".

Dykasteria Nauki Wiary wyjaśniła również, kto powinien oceniać daną sytuację rozwiedzionych par w nowych związkach, które chcą przyjąć sakrament komunii.

„To kapłan przyjmuje osobę, słucha jej uważnie i pokazuje jej matczyne oblicze Kościoła, przyjmując jej właściwą intencję i dobry cel, aby całe życie doprowadzić do światła Ewangelii i praktykować miłość" – czytamy w oświadczeniu.

Zaznaczono jednocześnie, że każda osoba, indywidualnie jest wezwana do stanięcia przed Bogiem i przedstawienia swojego sumienia.

„To sumienie, w towarzystwie kapłana i oświecone wskazówkami Kościoła, jest powołane do formowania się, aby ocenić i wydać osąd wystarczający do rozeznania możliwości dostępu do sakramentów” – wyjaśnia Dykasteria Nauki Wiary.

Źródło:

  • vaticannews.va
  • vatican.va

Czytaj także: Ksiądz mówi wprost: nieposiadanie dzieci to grzech. "Dał Bóg dziecko, da i na dziecko"

Ksiądz nie ma żadnych wątpliwości. Tacy rodzice "idą prosto do piekła"

Ksiądz komentuje: ślub kościelny w ciąży? "To sedno życia i po to jesteśmy"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza