Czy nie jest za wcześnie na naukę nocnikowania? 10 oznak, że maluch jest na to gotowy

2022-06-29 12:20

To, jak szybko odpieluchuje się dziecko, nie jest związane z jego wiekiem. Każdy maluch jest inny. Jedne dzieci są na to gotowe szybciej, drugie później. Warto jednak próbować i zaznajamiać dziecko z nocnikiem, zanim nastąpi konieczność pożegnania się z pieluchami na przykład przed rozpoczęciem przedszkola i zacznie robić się nerwowo. Jak rozpoznać, że maluch jest już gotowy do treningu czystości?

nauka korzystania z nocnika
Autor: Getty Images Kiedy powinna się rozpocząć nauka korzystania z nocnika?

Jeśli korzystanie z nocnika stanie się przymusem, maluch będzie się przed nim buntował. To naturalne - większości dzieci wygodniej jest korzystać z pieluch i nie tracić czasu, na coś czego wymaga rodzic. Do pewnego momentu. Zupełnie inaczej odpieluchowuje się dziecko, które jest już na to gotowe, samo chce, dojrzało do korzystania z nocnika, lub zaczyna mu być niewygodnie w pieluchach.

Ten ostatni czynnik bardzo często pojawia się u dzieci latem. Teraz jest więc najlepszy okres, by skorzystać z upałów i iść za ciosem. Jest szansa, że dziecko bez pieluchy poczuje się tak swobodnie, że trening czystości pójdzie wam sprawnie i szybko.

Przeczytaj: Lato to idealny moment na odpieluchowanie dziecka. By poszło sprawnie kluczowe są 2 kwestie

Kąpiel niemowlęcia - o czym warto pamiętać? M jak mama

10 oznak, że dziecko jest gotowe na odpieluchowanie

Gdy dziecko zachowuje się w ten sposób, to znak, że jest już gotowe, a rodzic musi jedynie wyjść z inicjatywą. Im więcej punktów zgadza się z umiejętnościami, czy upodobaniami twojego malucha, tym będzie wam łatwiej pożegnać się z pieluchami. 

Zobacz też: Nocnik turystyczny dla dziecka - wakacyjna wygoda i higiena w toalecie

  • Potrafi samo zdejmować i zakładać ubrania.

To istotna kwestia. Jeśli dziecko jest w stanie samo opuścić spodenki i majtki - będzie was czekało mniej sytuacji, w których nie zdążycie. Im mniej wpadek, tym dziecko będzie bardziej skore do dalszej nauki. 

  • Interesuje się nocnikiem i bielizną dla starszaków.

Dzieci w pewnym wieku widzą różnicę pomiędzy sobą, a dorosłymi i starszymi dziećmi. Zwłaszcza te ostatnie zaczynają im bardzo imponować i wcale nie chcą być maluszkami z pieluszką. 

  • Lubi używać słowa "nie" i często manifestuje swoją samodzielność.

To kolejny dowód na "dojrzałość" malucha. Jeśli jest na tyle duży by manifestować, że jest oddzielną, myślącą jednostką która umie podejmować decyzje, to istnieje spora szansa, że zależność od rodzica, który zmienia pieluchę zacznie mu doskwierać.

  • Przedziera się do łazienki za rodzicem i interesuje tym, co i jak tam się robi
  • Ma dość regularne wypróżnienia.
  • Zaczyna wstydzić się robienia kupy w pieluchę. 

Część dzieci w pewnym momencie, widząc, że rodzice wychodzą w tym celu do toalety, zaczyna czuć, że robienie kupy i siku jest czynnością intymną. Maluszki chowają się wtedy za fotel lub za zasłonę. To dobry moment na to, by przyzwyczaić dziecko do robienia kupy w łazience, na osobności. 

Sprawdź: Nauka siusiania. Jak przyzwyczaić dziecko korzystania z nocnika?

  • Zgłasza, że pielucha jest pełna i prosi o jej zmianę lub manifestuje, że jest mu niewygodnie.

Do momentu, gdy dziecko będzie uważało możliwość załatwiania swoich potrzeb w pieluszkę za komfortową, są marne szanse, że się odpieluchuje. Zazwyczaj pieluchy zaczynają przeszkadzać maluchom w okresie letnim, gdy jest gorąco. 

  • Potrafi mieć suchą pieluszkę po około 2 godzinach od wymiany, zdarza się, że nie moczy jej też podczas drzemek. 

To nic innego, jak znak, że dziecko fizjologicznie jest gotowe do rezygnacji z pieluch, a jego pęcherz jest na tyle dojrzały by przytrzymać siku. 

  • Zna słowa potrzebne do komunikowania potrzeb fizjologicznych lub pokazuje gestami i mimiką, gdy chce siku lub kupę.

Komunikacja to połowa sukcesu. Jeśli dziecko daje znać, że musi siusiu, to w pewnym momencie zacznie być gotowe by zdążyć i usiąść na nocnik zanim się załatwi. Jeśli twój maluch potrafi wykonywać podstawowe polecenia, jak "usiądź", albo "biegnij" - będzie wam o wiele łatwiej.