Układasz noworodka na brzuchu? Na to musisz zwrócić uwagę - mówi fizjoterapeutka

2022-08-08 9:47

Pozycja na brzuchu ma dla noworodka wiele korzyści pod warunkiem, że jest prawidłowa. Może się bowiem okazać, że coś, co powinno wspierać rozwój noworodka, działa zupełnie odwrotnie. Fizjoterapeutka podpowiada, co jest normą w leżeniu na brzuchu u noworodków. Wyjaśnia również, na co zwrócić uwagę, gdy układamy maluszka w tej pozycji.

niemowlę noworodek
Autor: Getty Images

Leżenie na brzuchu ma bardzo dużo korzyści rozwojowych dla naszego noworodka. To prosta metoda, aby wesprzeć rozwój psychomotoryczny dziecka. Dzięki tej pozycji noworodek ćwiczy mięśnie grzbietu, szyi i ramion.

Co więcej, leżenie na brzuszku wspomaga koordynację ruchową, rozwój równowagi, sprzyja kształtowaniu stawów biodrowych i zapobiega kolkom.

Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych od specjalisty, możemy kłaść dziecko na brzuchu już od pierwszego dnia życia.

Magdalena Adaś, fizjoterapeutka dzieci i niemowląt, na swoim profilu na Instagramie @e_fizjoteka opublikowała film, na którym pokazuje, na co zwrócić uwagę, gdy noworodek leży na brzuchu.

Wyjaśnia, co jest normą, czemu powinniśmy dokładniej się przyjrzeć i kiedy warto zgłosić się do specjalisty.

Jeżeli masz wątpliwości, czy kopanie nóżkami lub zadzieranie mocno głowy do góry podczas leżenia na brzuszku jest normą, koniecznie obejrzyj film i przeczytaj ten artykuł.

Czytaj również: Niebezpieczne pozycje do snu dla noworodka. Mogą powodować SIDS!

Co z tą główką?

Jak przyjrzymy się naszemu maluszkowi, gdy położymy go na brzuchu, to jego główka leży zwrócona w lewą lub w prawą stronę. Dziecko nie utrzymuje jej sztywno w pozycji uniesionej i nie rozgląda się swobodnie na boki. Jest to całkowicie normalne w tym okresie.

Co więcej, Magdalena Adaś podkreśla, że podczas leżenia na brzuszku noworodek w pierwszym miesiącu życia nie powinien zadzierać jej mocno do góry i utrzymywać w takiej pozycji przez dłuższy czas.

Podnoszenie główki i utrzymywanie jej w górze przez dłuższy czas nie jest prawidłowym odruchem w tym okresie.

Mówimy o normie, gdy noworodek w 1. m.ż. unosi głowę tylko na chwilę, aby obrócić ją na lewą lub prawą stronę.  Zresztą wystarczy przyjrzeć się maluszkowi, ile to go kosztuje siły i energii.

Dodatkowo możemy za pomocą głosu lub zabawek stymulować noworodka do przekładania główki raz na jedną, raz na drugą stronę. To także jest dobre dla jego rozwoju.

Kopanie nóżkami

Mając pierwsze dziecko i kładąc je na brzuszku, możemy mieć wątpliwości czy leżenie w tej pozycji i jednoczesne kopanie nóżkami jest normalne. Do głowy mogą przychodzić różne teorie, począwszy od nadpobudliwości, na innych zaburzeniach kończąc.

Nic bardziej mylnego. Fizjoterapeutka wyjaśnia, że kopanie nóżkami podczas leżenia na brzuszku jest całkowicie normalne.

Pierwszy miesiąc z noworodkiem

Jak zachęcić dziecko do leżenia na brzuchu?

Nie każde dziecko od razu pokocha pozycję na brzuchu. Niektóre mogą reagować krzykiem i uzewnętrzniać swoje niezadowolenie.

Warto wówczas wypróbować kilka metod, aby jednak nie rezygnować z leżenia na brzuchu.

Po pierwsze należy przygotować odpowiednie podłoże. Twarda podłoga dla maluszka, który ma jeszcze kikut pępowinowy, nie jest komfortowa. Zbyt miękki materac również, gdyż dziecko się w nim zapada i nie może utrzymać prawidłowej pozycji.

Po drugie stopniowo wydłużajmy czas leżenia na brzuchu, obserwując dziecko pod kątem jego postępów i nastroju.

Na początek chcąc zachęcić dziecko, możemy układając je na sobie. Maluch będzie czuł nasze ciepło, nasz zapach i będzie znacznie bardziej spokojny.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Maluszki, które w ogóle nie chcą leżeć na brzuszku, albo przewracają się na plecy, gdy położymy je w tej pozycji, wymagają dokładniejszej diagnozy.

Warto w takim przypadku skonsultować się ze specjalistą, aby wesprzeć prawidłowy rozwój dziecka.

Zobacz także: Pierwsze tygodnie z noworodkiem. Instrukcja postępowania z dzieckiem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza