Podnoszenie główki przez niemowlaka: kiedy i jak pomagać dziecku w podnoszeniu główki

2014-07-23 14:57 Marta Nowik
Dziecko podnosi główkę
Autor: Getty Images

Podnoszenie główki przez niemowlak, a później jej utrzymanie w pionie wymaga wiele pracy i wysiłku. Możesz mu ułatwić podnoszenie główki, proponując przyjemne ćwiczenia i zabawy.

Główka noworodka to częsty temat wśród świeżo upieczonych rodziców. W twarzy dziecka wypatrują podobieństw do mamusi lub tatusia. Obserwują miękkie ciemiączko na środku główki, bo wiele mówi o kondycji małego organizmu (np. czy jest odpowiednio nawodniony). Komentują też sam kształt główki, który u wielu maluszków, zwłaszcza urodzonych siłami natury, z początku daleki jest od ideału (w najbliższych tygodniach się wyrówna). Z czasem rodzice zaczynają oczekiwać na ważny moment, kiedy niemowle zacznie podnosić główkę i utrzyma ją w pionie.

Co zrobić, żeby dziecko dobrze spało?

Wielkość główki niemowlaka

Podnoszenie główki z początku nie jest to wcale łatwe. Dlaczego? Wyobraź sobie, że masz głowę większą w obwodzie niż klatka piersiowa. Taką ogromną głową w porównaniu z resztą ciała może pochwalić się noworodek. Jednak choć obwód główki będzie nadal rósł około 1,5 cm na miesiąc, to mniej więcej w 4. miesiącu życia dziecka proporcje zaczną się zmieniać: obwód główki zrówna się z obwodem klatki piersiowej, po czym z każdym miesiącem będzie proporcjonalnie się zmniejszał w stosunku do obwodu klatki piersiowej. Przekonasz się o tym, analizując wyniki pomiarów w książeczce zdrowia dziecka. Podczas rutynowych wizyt kontrolnych pediatra powinien mierzyć obwód główki i klatki piersiowej, bo to ważny wskaźnik rozwoju dziecka.

Zobacz również: Jak przyspieszyć naukę mówienia?

Pierwsze próby podnoszenia główki przez niemowlaka

Gdy kładziesz malca na brzuszku, widać, jaka główka jest dla niego ciężka. Podniesienie główki choćby na centymetr okupione jest nie lada wysiłkiem. Ale, jak wiadomo, trening czyni mistrza. Im częściej dziecko będzie musiało podnosić główkę, tym szybciej się tego nauczy. Potrzebuje do tego silnych mięśni karku. Dlatego już w pierwszym miesiącu życia pomóż dziecku je wzmacniać. Służy temu przede wszystkim leżenie na brzuszku. Maleństwo siłą rzeczy musi wtedy podnosić główkę i zwykle jeszcze w pierwszym miesiącu swego życia zachwyci cię tym, że leżąc na brzuszku umie przekładać głowę z boku na bok. Wtedy też może podnosić głowę wzdłuż osi tułowia, ale niezbyt wysoko i tylko na kilka sekund. Gdy bierzesz maluszka na ręce, zawsze asekuruj główkę, podkładając pod nią dłoń i podtrzymując ją, jeśli unosisz dziecko do pozycji pionowej. W 2. miesiącu życia niemowlę wzięte na ręce przez chwilę utrzyma główkę w pionie. Jeśli jednak widzisz, że główka chwieje się na boki, zrezygnuj z takiego noszenia; to może grozić kontuzją. Rozwój fizyczny dziecka powinien przebiegać harmonijnie i zgodnie z jego indywidualnymi predyspozycjami oraz temperamentem. Ale spokojnie: nawet niezbyt zainteresowany ćwiczeniami leniuszek najpóźniej w 4. miesiącu swego życia będzie już umiał w pozycji na brzuszku podnosić się na prostych ramionkach i z wysoko zadartą głową rozglądać się na boki.

Polecamy
Edukacyjny Mikser z linii Ucz się i śmiej! od Fisher-Price®

Autor: materiały prasowe

materiał partnera

Edukacyjny Mikser z linii "Ucz się i śmiej!" od Fisher-Price® zapewni Twojemu maluchowi świetną rozrywkę! Teraz Twój mały szef kuchni będzie mógł przygotować i zmieszać wszystkie składniki potrzebne do pysznej zabawy. Ten muzyczny mikser ze światełkami "wie", kiedy kucharz wkłada do środka "składniki" i nagradza go światełkami, muzyką, dźwiękami i wypowiedziami. Jednocześnie wprowadza dziecko w świat literek, cyferek oraz kolorów (i ich mieszania). W zestawie jest 6 wyjmowanych elementów do zabawy, w tym grzechotka "jajko", buteleczka "mleka", 2 miarki, zabawkowe "wiśnie", gryzaczek w kształcie tabliczki "czekolady" (bez bisfenolu A!) i łyżeczka do mieszania.

Podnoszenie główki - ćwiczenia wzmacniające

Od pierwszych chwil życia maluszka kładź go na brzuszku na swoim ciele. Funduj mu również masaż plecków, gdy położysz go na swoich kolanach. Tatuś zaś może układać noworodka na brzuszku na swoim przedramieniu z główką ułożoną na zgięciu ręki i dłonią podtrzymującą pupę. Niemowlęta lubią w takiej pozycji „latać” po mieszkaniu. W treningu mięśni karku niezastąpiona jest mata edukacyjna. Zwróć tylko uwagę na to, czy jest wystarczająco miękka, bo malec na pewno nieraz uderzy o nią noskiem lub czółkiem. Warto pamiętać, że trening podnoszenia główki jest dla dziecka bardzo męczący. Dlatego nie kładź go na brzuszku na długi czas. Wystarczy minuta, dwie albo do czasu, aż malec zacznie płakać. Doświadczone mamy przekonują, że każde maleństwo w pewnym momencie polubi pozycję na brzuszku, bo pozwala ona na obserwowanie świata oraz zabawę. Już trzymiesięczne dziecko może być aktywne w pozycji na brzuszku, to znaczy opierając się na łokciach lub dłoniach, z główką uniesioną wysoko, patrzeć na wprost. Zapewnij mu wtedy atrakcje w postaci występów maskotek przed jego oczami czy rajdu samochodzików. Malec zainteresowany dziejąca się przed nim akcją będzie starał się jak najdłużej trzymać główkę w górze.

Przeczytaj także o sprawności manualnej dziecka

Rada mamy z forum: zabawa na dużej piłce ćwiczy podnoszenie główki

Jako że na pewno zajrzy na forum niejedna mama, której maluch nie chce leżeć na brzuszku, to mogę polecić jej ćwiczenia z piłką do fitnessu. Kładę na niej pieluszkę flanelową i na to Szymka na brzuchu. Synek potrafi na piłce leżeć nawet 15 minut bez przerwy, i to kilka razy dziennie. Traktuje to jak świetną zabawę, bo robię nim kółka, podskakuję delikatnie, a on wtedy się cieszy. A jeśli położę na chwilę synka z główką w stronę włączonego telewizora, to głowa idzie do góry jak nigdy, żeby tylko spojrzeć na ekran. I teraz tylko czekam, aż któregoś pięknego dnia położę Szymka na płasko, a on pięknie podniesie główkę do góry i będzie się długo rozglądał. Maskotka

Sprawdź też: Zabawy z rocznym dzieckiem: 5 zabaw stymulujących rozwój roczniaka

Kup e-poradnik
Kalendarz rozwoju niemowlaka

Autor: Redakcja

Z poradnika dowiesz się:

  • co potrafi zrobić dziecko w kolejnych miesiącach życia
  • kiedy zaczyna samo siadać, raczkować, chodzić
  • jak rodzice mogą wspierać malucha w rozwoju

Zobacz wideo: Rozwój wcześniaka

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
xxss
|

tak male dziecko nie powinno ogladac telewizji ludzie nie wolno dziecku patrzeć w ekran!