Czy późne macierzyństwo wydłuża życie? Zaskakujące wnioski naukowców

2023-07-18 12:10

Coraz więcej Polek rodzi dzieci po 35. roku życia. Eksperci od lat powtarzają, że późne macierzyństwo wiąże się z wieloma powikłaniami. Jak jednak pokazują najnowsze badania, późna ciąża ma również swoje dobre strony.

Późne macierzyństwo
Autor: Getti Images Czy późne macierzyństwo wydłuża życie? Zaskakujące wnioski naukowców

Ciąża po 35. roku życia to według lekarzy ciąża wysokiego ryzyka. Wiek przyszłej mamy wiąże się z wieloma powikłaniami, szczególnie jeżeli spodziewa się pierwszego dziecka.

Niels van den Berg z Leiden University Medical Center w Holandii wraz ze współpracownikami sprawdził, czy kobiety, które w późniejszym wieku decydują się na dziecko, żyją dłużej. Wyniki zaskakują.

Zobacz także: Późna ciąża - jak przygotować się do późnego macierzyństwa

Wczesne objawy ciąży

Ciąża wysokiego ryzyka

Według specjalistów późne macierzyństwo sprzyja powikłaniom. Sam wiek matki wiąże się z wystąpieniem takich chorób jak cukrzyca ciążowa, nadciśnienie indykowane ciążą, a także stan przedrzucawkowy.

U kobiet po 35. roku życia częściej dochodzi do problemów z łożyskiem, mięśniakami i z tarczycą. Zdarza się, że rodzą wcześniaki, jak również tracą ciążę.

Eksperci uspokajają jednak, że wiele kobiet, które decyduje się na ciążę w późniejszym wieku, rodzi zdrowe dzieci bez żadnych powikłań okołoporodowych. Patrząc na najnowsze badania, można również powiedzieć, że późne macierzyństwo to dodatkowe korzyści.

Wyniki badań

Niels van den Berg z Holandii wraz ze swoimi współpracownikami postanowił przeanalizować dane dotyczące ponad 11 500 kobiet z dwóch istniejących badań. Wszystkie mały co najmniej jedno dziecko bez stosowania technik reprodukcyjnych takich jak zapłodnienie in vitro.

Okazało się, że kobiety, które urodziły ostatnie dziecko w późniejszym wieku, żyły dłużej. Każdy dodatkowy rok przed narodzinami wiązał się z dodatkowymi 22 dniami życia, a analiza statystyczna sugeruje, że nie był to przypadek.

Naukowcy porównali kobiety, które urodziły ostatnie dziecko w wieku 40 lat i wcześniej z kobietami, które urodziły ostatnie dziecko w wieku 45 lat lub później. Z wyników wynika, że druga grupa żyła średnio o 17 miesięcy dłużej.

Naukowcy odnieśli się do poprzednich badań

Wiele poprzednich badań łączyło poród po czterdziestce ze zwiększonym ryzykiem powikłań. Podkreślano, że wpływają one na krew i układ odpornościowy w porównaniu z ciążą przed 40. rokiem życia.

Według van den Berga zajście w ciążę w późniejszym wieku wiąże się z dobrą kondycją i stanem zdrowia, przez co kobiety mogą żyć dłużej.

Źródło:

  • newsinfrance.com
  • newscientist.com

Czytaj także: Dziecko? Nie mówię nie, ale jeszcze nie teraz. Dlaczego Polacy coraz później decydują się na dziecko?

"Nie chciałam być starą, zgorzkniałą i niespełnioną kobietą". Kożuchowska o późnym macierzyństwie i in vitro