Czy rodzic może nie puścić dziecka do szkoły w obawie o jego zdrowie?

2020-08-21 16:13

Rok szkolny zaczyna się już za kilka dni, a liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem lawinowo rośnie. Czy w takiej sytuacji rodzic może zatrzymać dziecko w domu?

Czy rodzic może nie puścić dziecka do szkoły w obawie o jego zdrowie?
Autor: Getty Images

Boisz się o zdrowie swojego dziecka i nie chcesz, żeby szło do szkoły we wrześniu? Niestety, nie możesz zatrzymać go w domu.

Powołując się na odpowiedź Ministerstwa Edukacji Narodowej,"Rzeczpospolita" poinformowała, że pozostawienie dziecka w domu w obawie przed zakażeniem koronawirusem będzie traktowane jak naruszenie obowiązku szkolnego, za co grozić może nawet kara grzywny do 10 tys. złotych!

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy któryś z domowników jest objęty kwarantanną lub dziecko ma problemy ze zdrowiem - cierpi na przewlekłe choroby lub ma objawy infekcji dróg oddechowych. Do tego jednak niezbędna jest opinia lekarza.

Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych u dziecka lub innych członków rodziny, musi ono pojawić się w szkole 1. września.

Czytaj także: Infekcje u dzieci – kalendarz dziecięcych infekcji wirusowych

Gdy dziecko ciągle choruje – przyczyny infekcji u dzieci

Obowiązek szkolny dotyczy dzieci od 7. do 18. roku życia. Za jego niedopełnienie, zgodnie z  art. 42 prawa oświatowego, uznawana jest nieusprawiedliwiona nieobecność dziecka w szkole przez co najmniej pół miesiąca. Konsekwencje za to ponosi rodzic.

Sprawdź: Dni wolne w roku szkolnym 2020/2021 – Kiedy dzieci nie idą do szkoły?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza