Czy rodzic może nie puścić dziecka do szkoły w obawie o jego zdrowie?

2020-08-21 16:13

Rok szkolny zaczyna się już za kilka dni, a liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem lawinowo rośnie. Czy w takiej sytuacji rodzic może zatrzymać dziecko w domu?

Czy rodzic może nie puścić dziecka do szkoły w obawie o jego zdrowie?
Autor: Getty Images

Boisz się o zdrowie swojego dziecka i nie chcesz, żeby szło do szkoły we wrześniu? Niestety, nie możesz zatrzymać go w domu.

Powołując się na odpowiedź Ministerstwa Edukacji Narodowej,"Rzeczpospolita" poinformowała, że pozostawienie dziecka w domu w obawie przed zakażeniem koronawirusem będzie traktowane jak naruszenie obowiązku szkolnego, za co grozić może nawet kara grzywny do 10 tys. złotych!

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy któryś z domowników jest objęty kwarantanną lub dziecko ma problemy ze zdrowiem - cierpi na przewlekłe choroby lub ma objawy infekcji dróg oddechowych. Do tego jednak niezbędna jest opinia lekarza.

Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych u dziecka lub innych członków rodziny, musi ono pojawić się w szkole 1. września.

Czytaj także: Infekcje u dzieci – kalendarz dziecięcych infekcji wirusowych

Gdy dziecko ciągle choruje – przyczyny infekcji u dzieci

Obowiązek szkolny dotyczy dzieci od 7. do 18. roku życia. Za jego niedopełnienie, zgodnie z  art. 42 prawa oświatowego, uznawana jest nieusprawiedliwiona nieobecność dziecka w szkole przez co najmniej pół miesiąca. Konsekwencje za to ponosi rodzic.

Sprawdź: Dni wolne w roku szkolnym 2020/2021 – Kiedy dzieci nie idą do szkoły?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza